Nieśmiertelne Gry Szukaj
Nieśmiertelne Gry

Autor Wątek: Gry Play By Forum (PBF)  (Przeczytany 33912 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

KazuaR

  • ( ͡° ͜ʖ ͡° )つ──☆*:・゚
  • Gracz
  • *****
  • Wiadomości: 525
  • Płeć: Mężczyzna
  • Not enough minerals.
    • Zobacz profil
Gry Play By Forum (PBF)
« dnia: 12.12.2011, 10:56:46 »
Wiec tak pod wplywem ostatniego watku Kalontasa zakladam ten temat do pogadania luzno o grach forumowych. Jaki rodzaj pbf-ow przypadl komus do gustu, dlaczego, wymiana wrazeniami. Stuff like that. ;)

Na zachete zaczne od swoich doswiadczen z pbfami. Z tego typu grami mam do czynienia (z przerwami) od poczatku roku 2009, zaczynalem od gry fabularnej oscylujacej wokol zaglady Atlantydy, pozniej przerzucilem sie na Agore oraz Argonautice. Z czasem zaczalem ruszac dalej, na pbf-y w klimatach postnuklearnych, sci-fi, apokalipsy zombie ;D oraz... Mitologii. Swego czasu probowalem tez robic wlasne gry pbf ale jakos ne wyszlo. Ale to inne opowiadania na inny czas.

Lubie grac w tego typu gry poniewaz dzieki temu mozna poznac fajnych ludzi z calej Polski (w wiekszosci dziewczyny ale to raczej tematyki forum zalezy). Ponadto dzieki temu rozwija sie zasob slownictwa, ucze sie pisac kreatywniej dluzsze wypowiedzi oraz taka gra potrafi byc o dwa nieba i szesc dni lotu kowadla (ponoc taka odleglosc jest do Hadesu :D) lepsza niz najnowsza gra z masa platnych dodatkow.

Jaka jest Twoja historia, czytajacy te slowa? ;>

Kalontas

  • Demiurg
  • Gracz
  • *****
  • Wiadomości: 395
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Gry Play By Forum (PBF)
« Odpowiedź #1 dnia: 12.12.2011, 12:17:08 »
Ty mi lepiej powiedz, gdzie ty widziałeś PBF gdzie są "przeważnie dziewczyny" - ja w większości widuję PBFy pełne nastolatków i 20-latków odgrywających albo elfki, albo jakiś machów z przerostem mięśni, albo wilkołaki.

Praktycznie cała moja historia w PBFach to ich prowadzenie, włączając w to zanim się dowiedziałem, że to właśnie robię. Gdy dawno temu prowadziłem inną stronę, też prowadziłem coś co może podpadać pod PBF związany z tamtą tematyką... a potem to już Agora i jej pokrewne wynalazki. Po tym wszystkim, nie wiem czy bym umiał być zwykłym graczem. :D
What we want is a story that starts with an earthquake and works its way up to a climax.

KazuaR

  • ( ͡° ͜ʖ ͡° )つ──☆*:・゚
  • Gracz
  • *****
  • Wiadomości: 525
  • Płeć: Mężczyzna
  • Not enough minerals.
    • Zobacz profil
Gry Play By Forum (PBF)
« Odpowiedź #2 dnia: 12.12.2011, 12:29:21 »
Wszelakie akademie wampirow yaoi, Kal. A z wlasnych doswiadczen to pbf "bogowie dzisiaj", facetow tam bylo lacznie z 9 na okolo 50 osob.

Haspen

  • Moderator
  • Gracz
  • *****
  • Wiadomości: 1288
  • Płeć: Mężczyzna
  • Panie Peasley, gdzie jest mój Earl Grey?
    • Zobacz profil
Gry Play By Forum (PBF)
« Odpowiedź #3 dnia: 12.12.2011, 17:37:14 »
Byłem i jestem GM'em autorskiego, własnego systemu zwanego Zuoland.

Zaczęło się od tego, że podejrzałem jakiś matematyczne mortal kombat w otoczce fantasy na innym forum, circa jesień 2007. Pomysł zabrałem, przerobiłem pięć razy, dodałem elementy z innych gier ale zachowałem prostą matematykę (tak prostą że nie ma rzutów kostką a same wartości stałe). Walki grupowe szybko obrosły w 'klimat', wyssałem z palca bestiariusz, chronologię i mapkę, no to się zaczęło pisanie sesji o bohaterach i zdobywaniu łupów.

Prostota systemu chyba była tym, co przyciągało graczy. Prowadziło się sesje typu 'dołącz jak chcesz', nie było predefiniowanych grup od 'spotkania' się graczy do końca żywotów postaci - szczególnie że sesje są dość krótkie i epizodyczne; zdecydowanie nie są to epickie, wielomiesięczne opowieści o mordowaniu smoków i ratowaniu księżniczki. Ciekawe kombinacje drużynowe wychodziły, szczególnie gdy klasy postaci i same postaci kierowały się innymi interesami i moralnością.

Zuoland funkcjonował na trzech forach i ja sam biedny obsługiwałem, że tak powiem, jakieś 30 graczy w kilku/kilkunastu sesjach na raz. Dzisiaj Zuoland funkcjonuje tylko na jednym forum a graczy jest kilku, ale i tak mi to pasuje.

Od czasu do czasu prowadzę inne PBFy o różnych tematach (było i PBF o bogach i kreowaniu wszechświata, było PBF o Indianach Jonesach...) ale już bez większych sukcesów.

Co do bycia graczem, to szybko mi się nudzi, szczególnie gdy GM jest strasznie sztywny i nie chce/nie potrafi zmodyfikować fabuły wg moich poczynań. A ja często i gęsto nie robię tego co wydaje się logiczne/co zrobili by inni gracze, tylko dlatego że jest to innowacyjne, gryzie mnie ciekawość albo po prostu mam taki kaprys.

Tyle produkowania na dzisiaj, nie chce zanudzać ;)
World of Horror - a reszta gier może się schować :P
Czym się mogę pochwalić na N-Gry.pl - Misje i gry otwarte (2010-2019)

KazuaR

  • ( ͡° ͜ʖ ͡° )つ──☆*:・゚
  • Gracz
  • *****
  • Wiadomości: 525
  • Płeć: Mężczyzna
  • Not enough minerals.
    • Zobacz profil
Gry Play By Forum (PBF)
« Odpowiedź #4 dnia: 12.12.2011, 19:18:11 »
Autorski system, hm? Brzmi ciekawie i całkiem sporo tego jest w google. ;) Nie zanudzasz, pisz ile wlezie. ;]

Haspen

  • Moderator
  • Gracz
  • *****
  • Wiadomości: 1288
  • Płeć: Mężczyzna
  • Panie Peasley, gdzie jest mój Earl Grey?
    • Zobacz profil
Gry Play By Forum (PBF)
« Odpowiedź #5 dnia: 12.12.2011, 20:37:02 »
Autorski system, hm? Brzmi ciekawie i całkiem sporo tego jest w google. ;) Nie zanudzasz, pisz ile wlezie. ;]

Google tylko kieruje do jednego forum głównego i dwóch pośrednich adresów :P

A co chcesz wiedzieć? Jeśli chodzi o 'atmosferę' gry, to jest ona luźna - nie miejsce to na poważne sesje o ratowaniu świata. 95% czasu to zarabianie kasy/zdolności/artefaktów i ratowanie księżniczek jest tylko po drodze jako środek, a nie cel sam w sobie. Fabuła i świat są aktualne - jak gracz się postara, to i owszem może wpłynąć na wiele rzeczy. Szczególnie że PvP nie jest zabronione, i dla kasy można członka drużyny zabić - szczególnie na odludziu, gdzie świadków nie ma.

Jeśli chodzi o świat, to Zuoland (słówko 'Zuo' obecne jest w wielu nazwach własnych systemu :D) jest nazwą świata i aktualnie istniejącego państwa. Głównymi wytycznymi historii i narodu jest Kult Druum Daara, który wciska się wszędzie i hamuje rozwój magii, Heretycy czyli magowie żyjący na osobnej wyspie, a także zawsze obecny Chaos, który nie wiadomo kiedy zaatakuje. Już dwa starożytne państwa upadły z tego powodu. Jeszcze przed 'ludźmi i spółką' byli Starożytni, których technologia pozwoliła humanoidom zamienić 10 tysięcy lat powolnego rozwoju w 2772 lata od pierwszego 'miasta' do technologii typu steampunk, można rzec.

To stary koncept i taki pozostał już od lat - gra w ogóle się nie rozwija, ale moim zdaniem i tak jest już przesycona klasami, zdolnościami i możliwościami.

Jeśli chcesz poczytać więcej, zerknij na gorskieklany.ch5.pl <- tam są dwa działy widoczne chyba nawet dla niezarejestrowanych, a jest tam teoretycznie wszystko co potrzebne by się w świat zapuścić. 1/2 pisaniny odnosi się do walki i klas postaci :D

I gdzieś tam wala się stary plan Zuolandu w przyszłości, gdzie magia, mutanty i androidy są w jednym miejscu ;)
World of Horror - a reszta gier może się schować :P
Czym się mogę pochwalić na N-Gry.pl - Misje i gry otwarte (2010-2019)

KazuaR

  • ( ͡° ͜ʖ ͡° )つ──☆*:・゚
  • Gracz
  • *****
  • Wiadomości: 525
  • Płeć: Mężczyzna
  • Not enough minerals.
    • Zobacz profil
Gry Play By Forum (PBF)
« Odpowiedź #6 dnia: 12.12.2011, 21:30:20 »
I gdzieś tam wala się stary plan Zuolandu w przyszłości, gdzie magia, mutanty i androidy są w jednym miejscu ;)

Chyba mi ten bestiariusz od tego mignął gdzieś dzisiaj.

Haspen

  • Moderator
  • Gracz
  • *****
  • Wiadomości: 1288
  • Płeć: Mężczyzna
  • Panie Peasley, gdzie jest mój Earl Grey?
    • Zobacz profil
Gry Play By Forum (PBF)
« Odpowiedź #7 dnia: 12.12.2011, 22:34:08 »
I gdzieś tam wala się stary plan Zuolandu w przyszłości, gdzie magia, mutanty i androidy są w jednym miejscu ;)

Chyba mi ten bestiariusz od tego mignął gdzieś dzisiaj.

Niemożliwe, no chyba że jakimś cudem zachował się ten ze starej wersji, sprzed trzech lat :D

Bo 'nowy' stary Zuoland 2k nie ma bestiariusza. Albo ci się pomyliło z tym 'zwykłym'.

Ach te czasy kiedy można było olewać 3/4 szkoły, zaliczyć i tak a resztę czasu przeznaczyć na twórczość...
World of Horror - a reszta gier może się schować :P
Czym się mogę pochwalić na N-Gry.pl - Misje i gry otwarte (2010-2019)

KazuaR

  • ( ͡° ͜ʖ ͡° )つ──☆*:・゚
  • Gracz
  • *****
  • Wiadomości: 525
  • Płeć: Mężczyzna
  • Not enough minerals.
    • Zobacz profil
Gry Play By Forum (PBF)
« Odpowiedź #8 dnia: 12.12.2011, 23:15:04 »
Mówię o tym bestiariuszu, nie wiem czy to ten sam jest.

http://zuoland.connectpc.pl/

Haspen

  • Moderator
  • Gracz
  • *****
  • Wiadomości: 1288
  • Płeć: Mężczyzna
  • Panie Peasley, gdzie jest mój Earl Grey?
    • Zobacz profil
Gry Play By Forum (PBF)
« Odpowiedź #9 dnia: 12.12.2011, 23:18:55 »
Ach nie, to tylko skład obrazków do bestiariusza ;)
World of Horror - a reszta gier może się schować :P
Czym się mogę pochwalić na N-Gry.pl - Misje i gry otwarte (2010-2019)

enost

  • Gracz
  • *****
  • Wiadomości: 273
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Gry Play By Forum (PBF)
« Odpowiedź #10 dnia: 13.12.2011, 13:10:51 »
Nie wiem czy powinienem się w tym wątku wypowiadać, bo nigdy nie grałem w takie gry ani nic o nich nie wiem, ale jednak zaryzykuję ;).

Wg mnie to trochę nudne pisać w kółko jedno i to samo i nie wiem jaki to ma związek z grą, bo to jest chyba bardziej zabawa? Dlatego też chyba większość tego typu "gier" upada z biegiem czasu, bo ludziom nie chce się już pisać, a zazwyczaj tłumaczą to tym, że im brakuje czasu.

Nie wiem też dlaczego niczego nie można robić, jak nie ma game mastera? Przecież taki zwykły "gracz" zawsze może coś wymyślić i posunąć akcję dalej, a jeśli GM powróci i mu się nie spodoba to zawsze może to jakoś odkręcić, w końcu od tego chyba jest ;).

Kalontas

  • Demiurg
  • Gracz
  • *****
  • Wiadomości: 395
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Gry Play By Forum (PBF)
« Odpowiedź #11 dnia: 13.12.2011, 13:40:53 »
Wg mnie to trochę nudne pisać w kółko jedno i to samo i nie wiem jaki to ma związek z grą, bo to jest chyba bardziej zabawa? Dlatego też chyba większość tego typu "gier" upada z biegiem czasu, bo ludziom nie chce się już pisać, a zazwyczaj tłumaczą to tym, że im brakuje czasu.

W grach PBF pisze się "w kółko jedno i to samo" na tyle na ile np. w Zeusie budujesz w kółko jedno i to samo - czyli wcale. Odgrywa się różne wydarzenia i relacje między postaciami - tak jak w życiu, tyle że wcielasz się w kogoś, kim nie jesteś - często kogoś bardziej fantastycznego.
What we want is a story that starts with an earthquake and works its way up to a climax.

enost

  • Gracz
  • *****
  • Wiadomości: 273
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Gry Play By Forum (PBF)
« Odpowiedź #12 dnia: 13.12.2011, 13:52:42 »
No nie wiem czy tak jak w życiu, bo ktoś może sobie wymyślić całkiem alternatywny świat i co wtedy? Ach, zapomniałem o tym innym znaczeniu słowa gra, tzn. w sensie odgrywania czegoś (gra aktorska), teraz już wiem dlaczego to jest nazwane grą. Dziękuję za wskazówkę, bo próbowałem to powiązać z grami komputerowymi i nie mogłem znaleźć związku :).

Kalontas

  • Demiurg
  • Gracz
  • *****
  • Wiadomości: 395
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Gry Play By Forum (PBF)
« Odpowiedź #13 dnia: 13.12.2011, 15:00:02 »
W alternatywnym świecie będzie robił po prostu alternatywne rzeczy - ale wciąż zróżnicowane. Będzie np. chodził do teatru i z elfami omawiał najnowszą sztukę wystawioną przez niziołki; będzie planował zamach stanu w jakimś drobnym państewku na odludziu (używając do zamachu magicznego minerału zamiast prochu); albo będzie walczył z diabłami, które próbują przebić się do świata od spodu. Nieważne jak alternatywny jest świat, dobrze poprowadzona gra PBF zawsze da graczowi dużo do robienia.
What we want is a story that starts with an earthquake and works its way up to a climax.

Haspen

  • Moderator
  • Gracz
  • *****
  • Wiadomości: 1288
  • Płeć: Mężczyzna
  • Panie Peasley, gdzie jest mój Earl Grey?
    • Zobacz profil
Gry Play By Forum (PBF)
« Odpowiedź #14 dnia: 13.12.2011, 15:14:27 »
W alternatywnym świecie będzie robił po prostu alternatywne rzeczy - ale wciąż zróżnicowane. Będzie np. chodził do teatru i z elfami omawiał najnowszą sztukę wystawioną przez niziołki; będzie planował zamach stanu w jakimś drobnym państewku na odludziu (używając do zamachu magicznego minerału zamiast prochu); albo będzie walczył z diabłami, które próbują przebić się do świata od spodu. Nieważne jak alternatywny jest świat, dobrze poprowadzona gra PBF zawsze da graczowi dużo do robienia.

Wersja moi:

W alternatywnym świecie będzie ale nie musi robić całkowicie alternatywnych rzeczy: Będzie np: chodził do teatru i omawiał interesy z grubymi orkowymi arystokratami wcale sztuki nie oglądając; będzie planował zamach stanu w wielkim, ważnym królestwie tylko po to, by zwalić to na znienawidzoną rasę/postać (używając minerałów wcale nie potrzebnie magicznych) i może się nawet z tego wyplącze; albo będzie walczył z wszędzie panoszącymi się ludźmi, którzy uciskają mniejszości rasowe z innych krain/wymiarów, bo te poszukują lepszego życia.
Nieważne jak jest prowadzony PBF - dobry MG-twórca który przedstawi solidny, interesujący świat, zawsze znajdzie coś do zrobienia dla graczy, albo gracze sami znajdą zajęcie - Przecież MG nie jest od prowadzenia za rączkę wg wymyślonej fabuły, a jedynie za podsyłanie pomysłów i reagowaniu na poczynania graczy, które to poczynania rzadko kiedy idą tak, jakby sobie chciał tego MG.

Rzekłem, bo chciałem ;)
World of Horror - a reszta gier może się schować :P
Czym się mogę pochwalić na N-Gry.pl - Misje i gry otwarte (2010-2019)

Kalontas

  • Demiurg
  • Gracz
  • *****
  • Wiadomości: 395
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Gry Play By Forum (PBF)
« Odpowiedź #15 dnia: 13.12.2011, 15:23:19 »
Z posta kolegi powyżej wywnioskowałem, że szukał właśnie rzeczy bardziej fantastycznych a mniej przyziemnych, więc przytoczyłem mu takie przykłady, ale oczywiście przyznam rację, że można to zrobić na wiele sposobów.
What we want is a story that starts with an earthquake and works its way up to a climax.

Haspen

  • Moderator
  • Gracz
  • *****
  • Wiadomości: 1288
  • Płeć: Mężczyzna
  • Panie Peasley, gdzie jest mój Earl Grey?
    • Zobacz profil
Gry Play By Forum (PBF)
« Odpowiedź #16 dnia: 13.12.2011, 15:33:30 »
W sumie idźcie wszyscy w cholerę, bo aż mi się zachciało jakiejś gry forumowej tudzież PBF'a, wcale nie skomplikowanego, na n-gry wrzucić :P
World of Horror - a reszta gier może się schować :P
Czym się mogę pochwalić na N-Gry.pl - Misje i gry otwarte (2010-2019)

Kalontas

  • Demiurg
  • Gracz
  • *****
  • Wiadomości: 395
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Gry Play By Forum (PBF)
« Odpowiedź #17 dnia: 13.12.2011, 15:37:55 »
W sumie idźcie wszyscy w cholerę, bo aż mi się zachciało jakiejś gry forumowej tudzież PBF'a, wcale nie skomplikowanego, na n-gry wrzucić :P

Spisuję w tej chwili materiały niezbędne do przetestowania Olamu na starej Agorze, więc może za parę dni coś będzie.
What we want is a story that starts with an earthquake and works its way up to a climax.

Haspen

  • Moderator
  • Gracz
  • *****
  • Wiadomości: 1288
  • Płeć: Mężczyzna
  • Panie Peasley, gdzie jest mój Earl Grey?
    • Zobacz profil
Gry Play By Forum (PBF)
« Odpowiedź #18 dnia: 13.12.2011, 15:55:04 »
Chodzi mi o coś nieskomplikowanego, a nie o wielki świat z dwutomową książką historyczną i pięćdziesięcioma dwoma tysiącami zależności i kombinacji ;)

Takie coś zostawiam dla pisarzy, nie dla ludzi z forum :D Gra/PBF winien być przystępny dla każdego, a nie tylko dla ludzi co potrafią nad tym siedzieć dwie godziny, wczuwając się w postać i śledząc mozolnie wszystkie cyferki i tabelki.

EDIT: W sumie, czy na n-gry można 'hostować' gry i inne PBFy? Ziemek coś o tym mówił?
World of Horror - a reszta gier może się schować :P
Czym się mogę pochwalić na N-Gry.pl - Misje i gry otwarte (2010-2019)

KazuaR

  • ( ͡° ͜ʖ ͡° )つ──☆*:・゚
  • Gracz
  • *****
  • Wiadomości: 525
  • Płeć: Mężczyzna
  • Not enough minerals.
    • Zobacz profil
Gry Play By Forum (PBF)
« Odpowiedź #19 dnia: 13.12.2011, 15:59:18 »
Przez jakiś czas był pod n-gry podczepiony pbf o Warcraftcie, ale padł.

 

W szybkiej odpowiedzi możesz użyć kodów BBC i uśmieszków tak jak przy normalnej odpowiedzi.

Nazwa: Email:
Weryfikacja:
Wpisz litery widoczne na obrazku
Posłuchaj liter / Prośba o inny obrazek
Wpisz litery widoczne na obrazku:
Napisz malymi literami ile to jest dziesiec odjac dziesiec (na koncu (bez spacji) dopisz cyfre dwa):
Napisz malymi literami ile to jest trzy dodac jeden (na koncu (bez spacji) dopisz cyfre trzy):
Napisz malymi literami ile to jest piec odjac jeden (na koncu (bez spacji) dopisz cyfre piec):

Witamy!

Dostęp dla gości
Niezarejestrowani goście mają pełny dostęp do zasobów wortalu, muszą jednak podawać odpowiedzi na antyspamowe pytania kontrolne. Zachęcamy do rejestracji, aby wygodniej korzystać z wortalu, móc identyfikować się w naszej społeczności oraz móc modyfikować ustawienia wortalu pod swoje gusta.

Pliki Cookie
Używamy plików Cookie, aby ułatwiać korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych i reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Rozumiem