Nieśmiertelne Gry

Nieśmiertelne Gry => Zeus Pan Olimpu => Wątek zaczęty przez: Lotofag w 05.09.2013, 12:19:34

Tytuł: Zeus: Tytanomachia - Reedycja Zeusa wg Lotofaga
Wiadomość wysłana przez: Lotofag w 05.09.2013, 12:19:34
Przyszedł mi do głowy pomysł na reedycję Zeusa w wersji nieco bardziej rozbudowanej i obejmującej podstawkę i dwa dodatki. Jest to koncepcja amatorska i będę ją sukcesywnie doskonalił, więc byłbym wdzięczny za wszelkie sugestie. Pomysłem jest reedycja, ponieważ nie ma sensu od nowa tworzyć misji i wyszukiwać mało znane dokonania herosów, wciąż wszystko bazuje na klasycznych wzorcach, pracach Heraklesa i wyprawie Argonautów, greckim panteonie i potwornej menażerii. Chciałbym zmienić kilka rzeczy, by grę uczynić nieco bardziej kompleksową i... egzotyczną? Oceńcie sami.

Marzę o podstawce oferującej dwie cywilizacje - Greków i Atlantów - oraz dwóch samodzielnych dodatkach oferujących po jednej cywilizacji każdy - Nimfy i Stygian. Każda z cywilizacji miałaby osobny panteon, odrębne koncepcje światopoglądowe, sanktuaria i niektóre surowce. Nie udaremniałoby to jednak handlu pomiędzy nimi.

Zeus: Tytanomachia - Podstawka zorientowana głównie na klasyczne misje, ale i konflikt bogów olimpijskich z tytanami i tytanidami, a także założenie i upadek Atlantydy. Antyczni Grecy z panteonem czternastu bóstw oraz wyrafinowani Atlanci wspomagani przez czternaścioro tytanów i tytanid. Obydwie cywilizacje mają możliwość korzystania z usług każdego spośród jedenastu herosów i heroin.

Pangea: Sanktuarium - Dodatek wprowadzający enigmatyczną i miłującą wolność cywilizację nimf, które - zrażone zniszczeniami po wojnach bogów i zmaganiach herosów - postanowiły odizolować się od reszty świata i zamieszkać w niedostępnych puszczach i gajach. Dodatek wprowadza zupełnie odmienny i rządzący się innymi zasadami panteon tak zwanych Opiekunów oraz wprowadza możliwość budowy osiedli mieszkalnych na wodzie.

Pandora: Dzieci Tartaru - Dodatek drugi, skoncentrowany na historii Stygian, istot zamieszkujących Krainę Umarłych i okoliczne włości od czasu uwolnienia wszelkich bolączek przez Pandorę. Pragnąc powrotu na powierzchnię przebijają się przez Hades, szukając zeń wyjścia i sprzeciwiając się kaprysom mściwych bóstw olimpijskich. Patronują im tajemniczy Chtonidzi. Dodatek ten być może wprowadza poziomy/podziemia i umożliwia piętrową budowę miast.

Niebawem doślę resztę informacji.
Tytuł: Mitologia.
Wiadomość wysłana przez: Lotofag w 05.09.2013, 12:52:47
Pokrótce o mitologii, głównie w proponowanej podstawce. System pozostaje bez większych zmian - budujemy sanktuaria, by zjednać sobie bogów, którzy w zamian spełniają nasze prośby. W przybytkach herosów szukamy ratunku przed krwiożerczymi monstrami zsyłanymi przez bóstwa lub atakującymi bez patronatu.

Jednak tym razem życie religijne Greków i Atlantów jest bardziej rozbudowane. Ponieważ tym razem społeczeństwo zarówno jednych, jak i drugich, jest bardziej rozwarstwione - istnieją trzy "poziomy" społeczne i trzy rodzaje zabudowy mieszkalnej (2x2, 3x3 i 4x4) - również potrzeby są bardziej zróżnicowane. Domy elit (3x3) na pewnym stadium rozwoju będą potrzebowały dostępu do kaplicy, a posiadłości arystokracji (4x4) nikt nie zamieszka, jeżeli w mieście nie zostanie wybudowana przynajmniej jedna świątynia. Ponadto bogowie skwapliwie odpowiedzą na nasze prośby i zapewnią więcej błogosławieństw, jeżeli zamiast prostej świątyni wzniesiemy im jedyne w swoim rodzaju (i w mieście) sanktuarium, skąpane w łasce bogów i podatników.

Stąd apeluję o stworzenie tak zwanego wskaźnika Kultu. Dostęp do kaplic zwiększa go nieco i zapewnia przychylność mieszkańców, ale dopiero świątynia lub sanktuarium zapewnia przychylność oraz obecność samych niebiańskich bądź tytanicznych sprzymierzeńców. Również wznoszone na cześć bogów pomniki oraz monumenty znacząco wspomniany wskaźnik przesuwają na naszą korzyść.

Przybytki bóstw

Są to:

- kaplice - wzniesione z pomocą bardzo skromnych zasobów marmuru/granitu i drewna posągi bóstw na postumentach (4x4), zapewniające dalszą rozbudowę domom elit. Sam decydujesz o bóstwie (musi być życzliwe), któremu taka kaplica zostanie postawiona.

- świątynie - spełniające dokładnie taką samą funkcję, co w pierwowzorze. Liczba możliwych do wzniesienia świątyń zwykle zależy od licznika populacji przy maksymalnej liczbie czterech na miasto.

- sanktuaria - monumentalne i wystawne budowle z tak zwanymi orszakami - gigantycznymi posągami bóstw w otoczeniu życzliwych półbożków - i gargantuicznych rozmiarów świątyniami i kolumnadami. Jedynie najbardziej rozbudowane miasta mogą sobie na nie pozwolić (maksimum to jedno na miasto). Zachwycone bóstwo miesiącami przesiaduje w ukochanym mieście. Tu dwa pomysły:

                               1) Bóstwo zapewnia dodatkowe błogosławieństwo, spełnia tak zwaną większą prośbę. Dla przykładu: Dionizos na życzenie władcy wyrusza ze swym orszakiem menad i sylenów, aby zasiać zamęt w miastach wrogów, osłabiając obronność wszystkich pozostałych miast na mapie świata.
                                2) Sanktuarium można dodatkowo rozbudować. Dla przykładu - sanktuarium Zeusa, po wynajęciu geniusza* i dostawach dóbr luksusowych, drewna i złota, zostaje obdarzone dwoma posągami Nike i złotą wersją posągu Zeusa. Jest to proces niebywale czasochłonny i wymagany tylko w najtrudniejszych misjach.

Tytuł: Odp: Zeus: Tytanomachia. Re-edycja.
Wiadomość wysłana przez: Lotofag w 05.09.2013, 13:39:12
Bogowie.

Bóstwa greckie pozostają bez zmian, dochodzi jedynie jedna bogini - łagodna i miłosierna Hestia, której staranne zabiegi, by na Olimpie i na ziemi panował względny spokój powodują, że - za jej namową - niektóre bestie i armie opóźniają swój atak. Po wybudowaniu sanktuarium, jeżeli opcja większej prośby zostałaby wprowadzona, na życzenie powściąga gniew mściwego boga i powstrzymuje jego nadejście. Jest to jednak wyczerpujące i roztrzęsiona Hestia rzadko decyduje się na podobny czyn.

Poniżej hierarchia bogów i bestii im podległych. Większość pozostaje bez zmian z oryginałem.

Zeus - Cyklop (bardzo rzadko może wysłać swego Orła na polowanie, gdyż ten zasadniczo podlega gestii Prometeusza)
Posejdon - Kraken
Hades - Cerber
Hera - Hydra*
Demeter - Spiżowy byk
Atena - Arachne, Meduza**
Apollo - Gryf
Artemida - Potworny dzik
Hestia - Eris
Ares - Smok
Hefajstos - Talos
Afrodyta - Hektor
Hermes - Mantikora
Dionizos - Menada

*istnieje również pomysł, by Hera opiekowała się Karkinosem, którego nasłała niegdyś na Heraklesa. Wówczas Hydra musiałaby podlegać któremuś z tytanów. O tym napiszę później, przy opisach samych tytanów i ich ulubieńców. Innym z pomysłów jest opieka Hery nad Argosem, stuokim olbrzymem, którego jedynie Orfeusz potrafi ułagodzić.

**Atena ma aż dwójkę popleczników. Jest to spowodowane potrzebą harmonii wśród herosów, wśród których niepokojąco dużo bestii musiałby zabić Herakles. Tym samym również Ptaki stymfalijskie musiały zniknąć z "jadłospisu".

Bestie sprzymierzone z tytanami i tytanidami:

Gaja - Pyton
Uranos - Syrena
Kronos - Erynia
Reja - Lew nemejski
Atlas - Ladon
Prometeusz - Orzeł
Hekate - Medea*
Hyperion i Teja - Pentezylea
Astrajos i Eos - Eol i Wichry**
Okeanos i Tetyda - Scylla
Pallas - Minotaur
Asteria i Perses - Echidna
Kojos i Fojbe - Sfinks
***Pan - Satyr/Helios - Feniks/Faeton

*Innym pomysłem jest to, by zamiast Medei na wężowym rydwanie, którą jedynie Jazon potrafi przepędzić z miasta, Hekate nasyłała na metropolię potężną Styks, której jedynie Achilles, obeznany z tajnikami nieśmiertelności, potrafi stawić opór. Wówczas Jazon - w zgodzie z mitologią - mógłby pokonać Spiżowego byka, a Menadę u Achillesa pokonałby inny heros.

**Wraz z pojawieniem się w mieście Eola, w mieście pojawiają się psotne Wichry. Sam Eol nie czyni nikomu krzywdy, jednak wraz z jego przedłużającą się w mieście obecnością wypuszcza kolejne z Wichrów. Początkowo pojawia się Zefir, który psotami rozprasza dostawców, później Notos, który przepędza ulewami i mgłą statki transportowe, aż wreszcie atakujący głównie uprawy Euros i niszczycielski, gwałtowny Boreasz.

***Ponieważ istnieją jeszcze cztery bóstwa związane z misjami, a nie samymi cywilizacjami, i tak samo życzliwe Grekom, jak i Atlantom, nie podjąłem decyzji, czy Atlantów wspierać będzie pomocny żeglarzom i nawigatorom Helios, czy też pasterski bożek Pan. Podobnie nie wiem, czy Helios ześle swego syna, Faetona, czy też świętego ptaka Feniksa.

Bóstwa "spoza" cywilizacji.

Charakter niektórych misji będzie wymagał wzniesienia świątyni jednemu z czterech bóstw, których przymierze z jedną lub drugą cywilizacją nie jest wiążące. Tym bogom nie można jednak wznieść sanktuarium.
Są to:

Temida, która wyśle milczącą i śmiercionośną Kariatydę, by rozprawiła się z tymi, którzy nie przestrzegają praw i unikają odpowiedzialności.

Tyche, kapryśna i filuterna bogini szczęścia, której chimeryczne nastroje odpowiadają nazwie jej pupila, Chimery.

Eros, przedwieczny bożek pożądania. Ci, których żądze są nienasycone, powinni się strzec równie nienasyconej Lamii, żerującej na ścierwach nieszczęsnych przechodniów.

Pan, koźli bożek pasterzy, nasyłający swych mniej dostojnych kamratów, Satyrów, by wabili ofiary na moczary.
albo
Helios, wszechwidzący bóg słonecznej tarczy, którego syn, Faeton LUB rozżarzony ptak, Feniks, doszczętnie spalą Twoje miasto.

Tytuł: Herosi i Heroiny
Wiadomość wysłana przez: Lotofag w 05.09.2013, 14:14:12
Herosi i Heroiny

Ponownie można zbudować przybytek dla herosa, aby przepędził daną poczwarę lub wyruszył na zleconą przez wyższą instancję misję. Dochodzą również trzy aspekty:

1) potężniejsze monstra. Niektóre monstra nie podlegają bezpośrednio żadnemu z bóstw lub tytanów i nękają ziemię i Olimp z niezwykłą potęgą. Jedynie połączone siły kilkorga herosów mogą sprostać tym pomiotom. Są to:

     a) Nemezis, której mrożącą krew w żyłach obecność mieszkańcy prędko poczują na własnej skórze, gdy jej wzrok z zagadkowych przyczyn spocznie na danym mieście. Sami bogowie lękają się jej i jedynie śpiew Orfeusza, retoryczne popisy Chirona i odwaga Achillesa są w stanie zaimponować jej na tyle, że odleci z miasta w poszukiwaniu innych kalających Fatum.
     b) Gigant - potężny twór Gai, której rozkazów czasem słucha, a czasem je ignoruje z nieznanych przyczyn. Bez ingerencji bogów jedynie potężny Herakles potrafi go osłabić na tyle, by zamieniony w kamień przez głowę Meduzy przechowywaną przez Perseusza rozpadł się w proch od podniebnych szarż Bellerofonta.
     c) Hekatonchejr, jeden z trojga braci, czasami pomagający Zeusowi w walce z Tytanami, jednak zbyt często poszukujący rozrywki na własną rękę. Kamienne pociski w lot zauważa bystrooki Odyseusz, ostrzegając przed nimi prowadzącą gwałtowny kontrostrzał Atalantę i Jazona, który odważnie nań naciera.
     d) Tyfon, przed którego imieniem drżą niebiosa i podziemia, to najpotężniejszy przeciwnik. Biada herosowi, który stara się stawić czoła jego rozżarzonej gardzieli bez magicznych balsamów Kirke, boskiej siły Heraklesa i wojennej techniki Tezeusza, ale nie potrafi czmychnąć poza jego zasięg jak uskrzydlony Bellerofont.

2) wyprawy. Niektóre szczególnie wyczerpujące wyprawy lub misje są zlecane więcej niż jednemu herosowi. Jazon skorzysta z pomocy Heraklesa albo Atalanty w wyprawie po Złote Runo, a Odyseusz jedynie zyska przy pomocy Kirke. Wówczas w mieście można zbudować więcej niż jeden przybytek.

3) ekspedycje badawcze. Czasem wyruszysz z własnej woli, a nie z przykazania bogów, by z dalekich zakątków i nieznanych krain przywieźć egzotyczne dobra* i nieznaną wiedzę**. Kto lepiej będzie pertraktował z mieszkankami Lemnos niż Jazon? I czy rada Chirona nie zjedna Ci zaufania centaurów w stopniu większym niż uzbrojona armia?

*egzotyczne dobra. Aby posiadłość arystokracji doprowadzić do ostatecznej rozbudowy, wymagane są egzotyczne dobra, których nie zdołasz pozyskać inaczej niż poprzez ekspedycje. Również niektóre specjalne budowle - na przykład Muzeum Mediterraneum - wymagają eksponatów, należy o tym pamiętać.

**Atlanci i Grecy posiadają specjalną zdolność, dzięki której niektóre budynki mogą pracować nieco wydajniej. Dzięki Projektom Naukowym i Wynalazkom, opracowywanym przy pomocy naukowców i inżynierów, jesteś w stanie zapewnić im lepszy byt. Grecy mogą poprawić np. umiejętność Retoryki, dzięki czemu częściej wygrywają zawody, natomiast Atlanci usprawnią flotę umiejętnością Meteorologii. Umiejętności tych jest niewiele i w nie tak dużym stopniu ułatwiają funkcjonowanie miasta, jednak są nieco pewniejsze niż przechadzki bogów po wybranych segmentach miasta. Ekspedycje naukowe znacząco przyspieszają badania.
Tytuł: Herosi kontra bestie.
Wiadomość wysłana przez: Lotofag w 05.09.2013, 14:36:04
Herosi kontra bestie.

Herakles - żaden mocarz nie pokona tego potomka Zeusa, a tym bardziej wężogłowa Hydra, Lew nemejski o odpornej na ciosy skórze czy nękający z góry Orzeł. (Herakles jest też w stanie pokonać Cerbera, jednak z uwagi na proporcje to zadanie zwykle zleca się Orfeuszowi, chyba że w opisie misji przewidziany jest inny scenariusz).

Odyseusz
- błyskotliwy Odys z Itaki nie będzie miał problemu z rozprawieniem się ze Scyllą, Cyklopem lub Syreną.

Tezeusz - niewielu śmiałków z podobnym oddaniem ochroni Twe miasto przed zakusami Minotaura, Spiżowego byka lub Wielkiego dzika.

Perseusz - jak nie podziwiać Perseusza, którego sznyt bitewny doceni nawet poczwarna Meduza, Kraken czy rozpity Satyr?

Jazon
- ten heros z Jolkos nie ma sobie równych, gdy walczy z Talosem czy Smokiem. Ponoć nawet rozwścieczona Medea słucha z uwagą jego słów. (Potrafi też zgładzić Spiżowego byka, jednak: jak wyżej)

Achilles - roniąc łzy po poległych kompanach Achilles nie ma słabych punktów zwłaszcza przy boju z wojowniczą Pentezyleą, złowieszczym Hektorem czy rozszalałą Menadą.

Bellerofont
- czy ktoś z mniejszą zaciekłością zasypie gradem ciosów z powietrza żarłoczne monstra - Chimerę, Lamię lub Mantikorę?*

Atalanta - odważnej łuczniczce nie zadrży strzała podczas starcia z Feniksem/Faetonem, Gryfem i Pytonem. (Ponoć jest w stanie zgładzić również Wielkiego dzika)

Orfeusz - kojąca muzyka mami i powściąga gniew Ladona, Cerbera czy Erynii.

Chiron - gdy siła argumentu nie wystarcza, Chiron pokazuje groźnym i jadowitym monstrom - Sfinksowi, Eris i Echidnie - że nie wychował pokoleń bohaterów przypadkiem.

Kirke - ta budząca postrach czarodziejka z Ajai osiągnęła mistrzostwo w arkanach przemian. Arachne w wyniku działania jej czarów zmieni się w niegroźnego pajączka, Eol straci władzę nad rozszalałą wichurą, a Kariatyda zastygnie w osłupieniu. Na wieki.


Tytuł: Zabudowa mieszkalna.
Wiadomość wysłana przez: Lotofag w 05.09.2013, 15:59:58
Teraz trochę o zabudowie mieszkalnej i drabinie społecznej. W przypadku Greków i Atlantów istnieją trzy klasy społeczne: mieszkańcy, elity i arystokraci. Mieszkają - kolejno - w budynkach 2x2, 3x3 i 4x4.

Mieszkańcy

Szałas - wymaga dostępu do wody i uzdrowiciela.
Chata - wymaga również dostępu do żywności z agory. Żywność może być dowolnego rodzaju.
Barak - wymaga też dostępu do kultury lub edukacji z przynajmniej jednego źródła.
Dom - potrzebuje runa.
Rozbudowany dom - wymaga dostępu do kultury z dwóch źródeł LUB do kultury i do edukacji po jednym.
Domostwo - wymaga dostępu do szpitala i oliwy.
Kamienica - wymaga dostępu do kultury z minimum dwóch źródeł i dostępu do edukacji z przynajmniej jednego.

Elity


Dom elit - dwa rodzaje pożywienia - po jednym z pierwszego i drugiego gatunku  - oraz woda, szpital, po jednym źródle edukacji i kultury. Ponadto do budowy każdego domu wymagane są dwie płyty marmuru.
Skromna willa - mieszkańcy skromnej willi potrzebują broni. Po jej otrzymaniu możesz liczyć na wsparcie hoplitów.
Willa - wymaga dostępu do dwóch źródeł kultury i dwóch edukacji.
Przestronna willa - wymaga napitku (u Greków jest to zwykle wino, u Atlantów nektar). Ponadto kaplicy.
Rezydencja - dwa źródła edukacji i trzy kultury.
Wspaniała rezydencja - wymaga koni lub rydwanów, ale i dostępu do specjalnej budowli (hipodromu, wielkiego amfiteatru, stadionu, muzeum itp.). Zapewnia jazdę.

Arystokracja

Posiadłość - wymaga trzech źródeł zarówno edukacji, jak i kultury. Trzech rodzajów pożywienia, broni, rydwanów, wysokiego poziomu bezpieczeństwa i przynajmniej jednej świątyni w mieście. Ponadto czterech sztuk marmuru i jednej rzeźby. Bardzo niewiele miast może sobie pozwolić na więcej niż kilka posiadłości.
Dworek - biżuteria i wysoki poziom zadowolenia w mieście. Mało odkryć naukowych lub kulturalnych.
Dwór - święte pisma lub traktaty naukowe oraz wysoki poziom dostępu do kultury w mieście. Ponadto dobrego dostępu mieszkańców dworu do miejsc specjalnych.
Pałacyk - wymaga dóbr egzotycznych (patrz: ekspedycje), wysokiego wskaźnika edukacji i kultu oraz przynajmniej jednego większego monumentu. Ponadto odkryć naukowych. Po spełnieniu tych wymagań otrzymujesz Błogosławionych, niedoścignionych wojowników, którzy mogą się równać siłą nawet z niektórymi herosami.

Niezwykle ciężko jest doprowadzić miasto do stanu, w którym można zbudować pałacyki. Koszta zwracają się po pewnym czasie, bo elity i arystokracja płacą znacznie większe podatki. Ponadto ich siła bojowa jest zauważalnie większa.

Trzy rodzaje żywności to:

I gatunek: marchew, cebula, pszenica, fasola.
II gatunek: jeżowce, ryby, mięso, pomarańcze, granaty, figi, ser, winorośl i oliwki.
III gatunek: słodkie placki, doprawiony miód

Słodkie placki wymagają pszenicy, miodu i bakalii, a doprawiony miód - przypraw i miodu.
Tytuł: Odp: Zeus: Tytanomachia. Re-edycja.
Wiadomość wysłana przez: Lotofag w 05.09.2013, 16:14:40
Nie, błąd. Trzeci gatunek żywności to "uczta" wydawana na wielkiej agorze podczas świąt. Wymaga napitku, żywności zwykłej i żywności lepszego gatunku, a także przypraw lub miodu lub bakalii.

Istnieją trzy rodzaje agor, dwa już wcześniej znane: zwykła i rozbudowana, a także trzecia - wielka agora. Można ją zbudować tylko na skrzyżowaniu, wtedy dzieli się na cztery segmenty. Jeden ze stoiskiem żywności, runa i oliwy; drugi ze stoiskiem broni, napitku i koni/rydwanów; trzeci z biżuterią, pismami i dobrami egzotycznymi; i czwarty z placem świątecznym.

Napitkiem Greków jest wino z winogron, a Atlantów "nektar" (sok?) z pomarańczy lub granatów. Broń Greków wykonuje się z brązu, a Atlantów z drewna ALE Grekom wystarczą konie, a Atlanci wymagają rydwanów.

Biżuteria Greków jest tworzona ze złota i srebra, a Atlantów z orychalku/srebra i pereł. Pisma naukowe i święte teksty piszą filozofowie lub naukowcy z akademii, gdy otrzymają papier i mają jakieś odkrycia naukowe (im więcej, tym szybciej idzie produkcja).
Tytuł: Specjalne.
Wiadomość wysłana przez: Lotofag w 05.09.2013, 16:48:30
Specjalne

1) Jeżeli zdarzy Ci się wybudować Muzeum Mediterraneum lub Muzeum Atlantikum przynajmniej raz, to jako zarejestrowany przywódca masz dostęp do tzw. Eksponatów. Podobnie dzieje się, jeżeli wybudujesz Wielką Bibliotekę lub Świątynię Olimpijską/Sanktuarium Tytanów, wówczas masz dostęp do Doskonałych Pism i Artefaktów.

Eksponaty - w trakcie gry, podczas wypełniania przeróżnych misji, odkrywasz jak je zdobyć. Jeżeli na określonym poziomie trudności wyślesz ekspedycję do wyjątkowo dobrze strzeżonego miejsca - na przykład Skarbca Gryfów albo Wrót Hadesu - możesz zdobyć Eksponat, który upamiętnia to wydarzenie. Zadania zlecane przez bogów - np. o odzyskanie skrzydlatych sandałów - wcale nie muszą powodować, że pojawią się one w Muzeum. Natomiast spełnienie pewnych niezapisanych warunków może się do tego przyczynić. Wezwanie Heraklesa kilkukrotnie może sprawić, że zostawi on w Muzeum skórę Lwa nemejskiego.

Doskonałe Pisma - w Wielkiej Bibliotece znajdują się napisane przez geniuszy (o tym niżej) pisma, upamiętnienie wybitnych dokonań kulturalnych lub technologicznych, treść dramatu wystawianego w Wielkim Teatrze. Zasady podobne jak przy eksponatach. Również szkice architektoniczne największych wzniesionych w trakcie gry budowli - poza sanktuariami - się wliczają.

Artefakty - uzyskiwane po wybudowaniu sanktuarium danego boga. Po wybudowaniu sanktuarium Posejdona w Świątyni pojawia się jego trójząb.

Eksponaty, Artefakty i Doskonałe Pisma nie mają wpływu na przebieg rozgrywki, to raczej pewnego rodzaju "znajdźki". Oczywiście, możliwe jest, by po uzyskaniu pewnej ich liczby - lub wszystkich - gracza spotkała nagroda: ukryta animacja lub możliwość wybudowania świątyń bogów neutralnych. Myślałem też o tym, by na przykład dopiero po zapełnieniu odpowiednią liczbą woluminów Biblioteki uzyskało się dostęp do scenariusza, w którym można wybudować Kolosa Rodyjskiego. A na przykład przy odpowiedniej kolekcji w Muzeum możliwe było stworzenie Wiszących Ogrodów w innej, wyjątkowo trudnej misji.

2) Geniusze. Przy odpowiednim poziomie dostępu do kultury, edukacji lub kultu mogą pojawić się geniusze. Geniusz to na przykład filozof, który odtąd tworzy znacznie lepsze pisma, żołnierz, który doskonale walczy lub rzeźbiarz, który odtąd tworzy rzeźby do rozbudowy sanktuarium. Każdy geniusz, którego posiadasz, zostawia po sobie coś w Muzeum, Bibliotece lub nawet Świątyni/Sanktuarium (jeżeli masz np. doskonałą wyrocznię). Wokół geniuszy świeci łagodny nimb, zwiększają też oni uznanie na polu kultury lub militariów mapy świata.

3) Relacje z innymi miastami. Od teraz można prowadzić wymianę kulturalną lub naukową z danymi miastami, niektóre miasta zgodzą się handlować tylko wtedy, jeżeli będziesz im imponował pod względem militarnym lub technologicznym.

Tytuł: Odp: Zeus: Tytanomachia. Re-edycja.
Wiadomość wysłana przez: Lotofag w 05.09.2013, 17:11:22
Dodatki

Istnieją również dodatki, jednak obydwie zawarte w nich nacje znacznie się różnią od Greków i Atlantów.

W Pangei: Sanktuarium wspomniane wcześniej Nimfy zamieszkują skromne przybytki w pewnej odległości od świętych drzew i źródeł. Rozbudowa mieszkań przebiega w podobny sposób, jednak w pewnym momencie hierarchia się rozdwaja. Z jednej strony mamy przybytki driad (2x2), oread (3x3) i hesperyd (4x4), a z drugiej można też wybudować nadwodne osiedla tratw zamieszkiwane przez najady (2x2), nereidy (3x3) i okeanidy (4x4). Ich potrzeby są nieco odmienne, więc osiedli tych nie sposób łączyć. Od tej pory innego wymiaru nabiera też walka nautyczna, bowiem najady, nereidy i okeanidy walczą w wodzie (te dwie ostatnie są w stanie wypłynąć do miast wrogów).

Nimfy również potrzebują świątyń, jednak przy ich budowie potrzebują różnych rodzajów drewna w większym stopniu niż marmuru czy granitu; a także różnych sadzonek, które importują lub hodują - jeżeli na to pozwala teren - w mieście. Jest to więc nowy surowiec.

Boskimi istotami Nimf są Opiekuni, potężne istoty czuwające nad różnymi aspektami świata naturalnego. Aspektami nazywane są również straszliwe potwory, które zsyłają na wrogie im miasta. Pod tym względem system jest jednakowy, choć plejada heroin (tak tak!) zauważalnie się zmienia. Nimfy kultury i edukacji poszukują w konserwatoriach muzycznych, miejscach kontemplacji i w specjalnych ogrodach, a w szkółkach leśnych i arboreach uczą się dbałości i troski. Ich najważniejsze miejsca (odpowiednik Muzeum czy Wielkiej Biblioteki) to Kryształowa Szklarnia czy też Pawilon Duchów, gdzie kolekcjonują egzotyczne rośliny i esencje Opiekunów, którym wybudowały sanktuaria. Częścią towarów są w stanie handlować, a część jest im zwyczajnie zbędna np. zamiast runa korzystają z bluszczu (więc mogą importować winorośl), a zamiast wina piją nektar. Jeżdżą na dzikich kotach (oready) i delfinach lub hippokampach (nereidy).

To pokrótki szkic, później napiszę więcej.
Tytuł: Odp: Zeus: Tytanomachia. Re-edycja.
Wiadomość wysłana przez: Lotofag w 05.09.2013, 18:07:26
Bóstwa spoza panteonu.

Bóstwa spoza panteonu - w przypadku podstawki są to Tyche, Temida, Eros i Helios (tak, jednak Pan ląduje u Atlantów) - mogą mieć wybudowane świątynie, ale wiąże się to z osobnymi warunkami.

Helios spogląda łaskawym okiem jedynie na przywódców miłujących wiedzę i pragnących, tak jak on sam, przemierzać świat w poszukiwaniu największych osobliwości. Jedynie przy odpowiednim wyposażeniu Muzeum i rozległym księgozbiorze w Bibliotece możesz liczyć na jego życzliwość. Wówczas otrzymujesz misję, w której musisz wybudować Kolosa Rodyjskiego na jego cześć, a następnie latarnię morską na Faros. Wówczas olśniony Helios pozwoli Ci wybudować swoją świątynię w każdym mieście, na które padnie Twój wzrok, liczebność stad wzrośnie, wzrok wyroczni rozświetli przyszłość, a oświeceni mędrcy będą przemierzać ulice miasta w oczekiwaniu na przybywające prędzej okręty ekspedycji.

Eros miłuje tych, którzy miłują. Jeżeli wybudujesz odpowiednio okazałe posągi na cześć bóstw i herosów, a oni będą czuli się kochani, Eros poczuje, że tylko przy Tobie może liczyć na towarzystwo miłośnika nadnaturalnie atrakcyjnych. Do tego, jeżeli populacja osiągnie określony pułap, Eros nie spocznie, póki każda osoba w Twym mieście nie napotka właściwej (bądź nie-) połówki pomarańczy. Wówczas być może odwiedzi Cię poszukująca go Psyche, a wypełnienie zleconej przez nią kampanii umożliwi Ci wybudowanie Erosowi świątyni. Wówczas w domach zamieszka wyraźnie więcej osób, a szacunek ludu i innych władców wobec Ciebie wyraźnie wzrośnie.

Temida
to potężna bogini, która surowo patrzy na tych, którzy unikają sprawiedliwości. Jednak Ci, którzy zjednali sobie bogów nie mają się czego obawiać, gdyż nawet Temida uznaje tych, którzy swą prawością (lub kabzą) zasłużyli sobie na ich szacunek. Jeżeli w Świątyni Olimpijskiej lub Sanktuarium Tytanów znajdzie się odpowiednio wiele boskich atrybutów, Temida postanowi dać Ci szansę i wtajemniczy w swe plany. Wówczas będziesz musiał "jedynie" ukarać wędrujących i beztroskich winowajców, dając im surową nauczkę. Czeka Cię znojna kampania przepełniona walkami z rozrabiającymi bóstwami, pustoszącymi ląd i morze bestiami oraz kapryśnymi władcami, jednak - gdy już ją zakończysz - Temida w każdej sytuacji wspomoże Cię ze swej świątyni mądrą radą i wsparciem. Mało który bóg, bestia bądź armia odważą się zaatakować Twoje miasto, gdyż chroni je prawość i okute brązem odważniki na szali Temidy.

Tyche - zdobycie sobie jej przychylności to kwestia zarówno przypadku, jak i niebywałego samozaparcia. W niektórych szczególnie rozbudowanych miastach może pojawić się możliwość wybudowania jej świątyni, ale już w chwili rozpoczęcia budowy miasto będzie nękane przez niebywałe klęski i ataki potworów. Do tego w każdej chwili wybudowana przed chwilą partia świątyni może się zawalić i nic nie można na to zaradzić poza staranną odbudową. W chwili podjęcia prac budowlanych lepiej być pewnym, że nie budujesz miasta w jednym sektorze mapy, gdyż nagromadzenie plag może skutecznie je spustoszyć. Jednak w chwili ukończenia świątyni, los uśmiechnie się do Ciebie. Od tej chwili Tyche będzie spełniała losowe (!) życzenia, zastępując cały orszak bóstw. I choć nie zawsze w wypadku natarcia wrogiej armii przydadzą Ci się owoce morza czy zapewnienie nadnaturalnej opieki medycznej, nierzadko Tyche z niebywałą intuicją odpowie na Twe prośby, zanim zdążysz o nich pomyśleć.
Tytuł: Odp: Zeus: Tytanomachia. Re-edycja.
Wiadomość wysłana przez: Lotofag w 05.09.2013, 18:22:03
I na dzisiaj to chyba tyle. Wybaczcie, jeżeli bardzo spam. Zwyczajnie wczoraj mi to przyszło do głowy.
Tytuł: Odp: Zeus: Tytanomachia. Re-edycja.
Wiadomość wysłana przez: ziemek8 w 05.09.2013, 21:51:09
Naprawdę ciekawe pomysły!
Kiedy nad nimi pracowałeś?
Masz jakieś poważne plany z nimi związane?

Bardzo podoba mi się większa ilość warstw społecznych i rodzai świątyń - a także potworów - te naprawde silne musiałyby być pokonywane przez kilku herosów. Sprowadzenie ich do miasta wymagało by dużo czasu, biorąc pod uwagę też to, że te potwory miałyby być silniejsze i większe niż zwykłe powinny być też bardziej roźne dla miasta - dlatego też może mapy na których buduje się miasto powinny być zdecydowanie większe niż nawet największe możliwe do tej pory.
Tytuł: Odp: Zeus: Tytanomachia. Re-edycja.
Wiadomość wysłana przez: Lotofag w 05.09.2013, 22:44:50
Dzięki. Dziś byłem chorawy, przyszło mi to do głowy wczoraj. Więc napisałem. Plany? A jakie mogę mieć? Gry niestety nie stworzę, to tylko projekt nie-do-realizacji.

Chciałem nieco podrasować poziom trudności i zróżnicować wyzwania, które od pewnego momentu w oryginale ograniczały się do umiejętnego rozplanowania zabudowy. Teraz można spojrzeć z dalszej perspektywy, poszukiwać eksponatów lub "zasłużyć" na bonusowe misje. Ponadto pokonanie potwora lub wzniesienie świątyni to jedno, ale pokonanie Tyfona czy kosztowny projekt budowy sanktuarium to zupełnie innej rangi wyzwanie. Do tego dochodzi to, że osiedla elit są trudne do utrzymania, ale arystokracja to dopiero twardy orzech do zgryzienia.
Tytuł: Budowle.
Wiadomość wysłana przez: Lotofag w 06.09.2013, 15:51:36
Budowle specjalne

Istnieje szereg roznych budowli specjalnych, ktore zarowno Atlanci, jak i Grecy moga wybudowac. Grecy najchetniej buduja monumentalne kaplice na okazalych postumentach, podczas gdy Atlanci specjalizuja sie w budowie piramid. Do tego dochodza jeszcze tak zwane cuda i azyle sztuk. Ponizej moje propozycje budowli specjalnych.

Monumenty:

Pomniki (Grecy) - pomniki poswiecone danemu bostwu. Moga funkcjonowac jak kaplice, zwiekszaja tez wskaznik kultu bostwa, ktoremu sa poswiecone. Dziela sie na skromne, zwykle, okazale i majestatyczne. W przypadku skromnych wystarczy rzezba, zwykle wymagaja juz marmuru i drewna, okazale - zarowno rzezb, jak i marmuru oraz drewna, a majestatyczne przedstawiaja orszak danego bostwa i czesto wymagaja np. dobr egzotycznych, zlota lub bizuterii. Uwaga: jezeli posiadasz rzezby stworzone przez geniusza, dostawcy automatycznie wybiora je, by zdobily pomnik, dzieki czemu wzrosnie wartosc estetyczna i wskaznik kultu.

Piramidy (Atlanci)
- podobnie jak w podstawce. Piramidy tworzy sie z pomoca granitu, marmuru, orychalku i drewna. Rozkladaja rownomiernie wskaznik kultu na wszystkie czczone przez Ciebie bostwa, zamiast koncentrowac sie na jednym.

Mur cyklopowy (Grecy i Atlanci) - wzmocniony mur, który znaczaco poprawia obronnosc miasta. Niezwykle ciezko go wzniesc i wymaga to sporych nakladow marmuru i drewna, a takze zlota/orychalku. Zwieksza prawdopodobienstwo pojawienia sie geniusza.

Hipodrom (Grecy i Atlanci) - równiez wymaga marmuru i drewna, a ponadto koni, by rozpoczely sie wyscigi. Przynosi zyski. Zwieksza prawdopodobienstwo pojawienia sie geniusza.

Monumentalny stadion (Grecy)
- stadion wyjatkowo piekny, ktory rozslawi Twe imie w calej Helladzie. Liczba sportowcow w miescie znaczaco wzrasta. Zwieksza prawdopodobienstwo pojawienia sie geniusza.

Boski teatr (Grecy) - dzieki wykorzystaniu najpiekniejszych materialow, sztuki wystawiane w tym teatrze beda znane nie tylko w Twym miescie. Zwieksza prawdopodobienstwo pojawienia sie geniusza.

Planetarium (Atlanci) - starannie wyrzezbiona w kopule mapa niebios pomoze w ksztalceniu obserwatora-geniusza oraz wiekszej liczby astronomow.

Wielka akademia (Grecy) - doskonalosc tego miejsca przycmiewa sny najwiekszych filozofów.

Perpetuum mobile (Atlanci) - poznanie zasad funkcjonowania tej misternej konstrukcji zblizy Cie do geniuszu, a geniuszy do Ciebie.

Wielka biblioteka (Grecy i Atlanci) - zasady funkcjonowania tego miejsca zostaly opisane wczesniej. Aby zbudowac wielka biblioteke nalezy liczyc sie z  tym, ze wymaga ona ukonczenia niektorych badan i ogromnych (!) nakladow finansowych.

Muzeum Atlantikum/Muzeum Mediterraneum - jak wyzej.

Swiatynia olimpijska/Sanktuarium tytanów - jak wyzej. Wymaga dobrych relacji z bostwami opiekunczymi.
Tytuł: Odp: Zeus: Tytanomachia - re-edycja
Wiadomość wysłana przez: Karol w 09.10.2013, 12:54:32
Naprawdę te pomysły są zajebiste, fani knights and merchants stworzyli sobie Remake i grają w  tą  grę non stop, mino ze knights jest starsza od Zeusa, może my byśmy coś wykombinowali i stworzyli jakiś wspólny dodatek może jest wśród nas jakiś informatyk dobry itp jak by było coś trzeba pomoc to ja się pisze pierwszy?
Tytuł: Odp: Zeus: Tytanomachia - re-edycja
Wiadomość wysłana przez: ziemek8 w 09.10.2013, 18:58:19
Oni bodajże dostali kody źródłowe od twórców.
W przypadku Zeusa jest to raczej mało prawdopodobne.
Tytuł: Odp: Zeus: Tytanomachia - re-edycja
Wiadomość wysłana przez: bazylozaur w 06.11.2013, 08:49:25
Muszę przyznać, że masz wiele świetnych pomysłów na grę. Szkoda, że nie zostaną zrealizowane. Kilka szczegółów mi jednak nie pasuje, np. na potwornego pupila Hestii wybrałeś Eris. Dlaczego? Przecież obie są boginiami. Byćmoże nie znam jakiegoś mitu, ale nie rozumiem też powiązania Hermesa z Mantikorą. Jakoś nie przekonuje mnie też ten Orzeł u Prometeusza. Tytan miałby nasyłać na miasto "potwora", który codziennie ucztuje na jego wnętrznościach? Trochę dziwne. Jeśli chodzi o Herę - najbardziej pasuje do niej Argos. Bardzo przypadło mi do gustu powiązanie Heliosa z Feniksem oraz Hekate z Medeą a jeszcze bardzej ze Styks. Od siebie mogę dorzucić nowego potwora dla Posejdona. Proponuję zastąpić Krakena Cetusem (Ketosem). Według mitologii to właśnie jemu Andromeda miała zostać złożona w ofierze a nie Krakenowi. Od początku , gdy zacząłem grać w Zeusa, nie pasowało mi to, że Tezeusz zabija Dzika Kalidońskiego. Co prawda, brał udział w polowaniu, ale to Atalanta zraniła bestię a wykończył ją Meleager. Dlatego jestem za Twoim Bykiem Maratońskim. Trzecim przeciwnikiem Tezeusza mógłby być któryś ze zbójów: Skiron, Sinnis lub Damastes. Mam też pomysły na trzy nowe towary używane w starożytnej Grecji: kość słoniowa, bursztyn oraz wonne olejki - wszystkie potrzebne arystokracji. To chyba tyle. Do reszty Twoich koncepcji nie mam uwag, są po prostu genialne.
Tytuł: Odp: Zeus: Tytanomachia - re-edycja
Wiadomość wysłana przez: lotos w 10.11.2013, 11:38:51
1. Dzięki wielkie, ja również żałuję.

2. Tu problemem był raczej brak innych możliwości. Rozwiązałem to w ten sposób: Kiedy bogini pokoju i ugody odwraca się od miasta, bogini niezgody może beztrosko w nim przebywać. Ponieważ Hestia, jako bogini olimpijska, ma większy autorytet niż Eris, jest gotowa "zlecić" zniszczenie danego miasta.

3. W przypadku Mantikory - chciałem sięgnąć po mniej znane bestie mityczne, a wybór Minotaura na potwora Hermesa wydawał mi się jeszcze bardziej przypadkowy. Szybka, śmiertelna i skuteczna mantikora, która ma ludzką twarz, lecz jest posłańcem śmierci, bardzo mi odpowiadała jako pupil Hermesa.

3. Istnieje wiele wersji tego mitu, sporo readaptacji. W niektórych z nich - podanych, bodajże, przez Kerenyiego, Herakles nie zabił orła, lecz Prometeusz go uwięził. Wówczas pozostawałby on na jego usługach.

4. Tak, Ketos to doskonały pomysł.

5. Nie chcę mnożyć mniej znanych bestii ponad miarę, więc jeszcze pomyślę nad Bykiem.

6. Świetny pomysł z bursztynem, kością słoniową i olejkami! Wielkie dzięki, szczere.
Tytuł: Odp: Zeus: Tytanomachia - re-edycja
Wiadomość wysłana przez: bazylozaur w 11.11.2013, 18:15:32
Ad. 2. Niby logiczne, ale wciąż pozostaje pewien nirozwiązany problem. Otóż, Eris nie jest potworem, ale boginią (jest nieśmiertelna), więc żaden heros nie może jej zabić. Można by to najwyżej jakoś obejść, np. tak jak to opisałeś z Kirke - jst mistrzynią przemian (więc nie zabija). Chiron mógłby wypędzić Eris z miasta lub użyć dyplomacji i delikatnie wyprosić niechciane bestie z naszego polis.
Tytuł: Odp: Zeus: Tytanomachia - re-edycja
Wiadomość wysłana przez: Lotofag w 11.11.2013, 20:05:43
Tak też myślałem.
Tytuł: Odp: Zeus: Tytanomachia - re-edycja
Wiadomość wysłana przez: PDG w 08.12.2013, 21:23:53
Witam jestem tutaj nowy:) jednak w Zeusa gram już sporo czasu, po przeczytaniu koncepcji Lotofaga( dawno nie czytało mi się nic tak dobrze:) ) nie mogło obyć się i bez tego komentarza. pomysł jest świetny, wspaniale to wygląda na papierze tyle, że zrobić to już w praktyce wymaga wiele czasu ( nie jestem specjalistą ale myślę że, około roku czasu) samozaparcia, środków finansowych, chęci, pomysłów i pomocy z rożnych źródeł. Poza tym potrzebny jest jakiś zespół informatyków i to nie laikow? tylko gości którzy znają się na grafice i tym podobnych rzeczach. Kody źródłowe powiadasz zimek8? a dlaczego w przypadku Zeusa to raczej mało prawdopodobne? Wg. mnie jeśli coś się chce da się to osiągnąć chodziarz od razu mówię że nie będzie to łatwe. Sam również wyrażam chęć pomocy i chętnie zaangażuję się w taki projekt.
Tytuł: Odp: Zeus: Tytanomachia - re-edycja
Wiadomość wysłana przez: Lotofagia w 16.12.2013, 05:30:08
Pangea: Sanktuarium

W odległej głuszy spokojne nimfy strzegą sekretów świata natury. Srebrnoskóre i smukłe najady, złotookie hesperydy, pokryte szorstką korą driady - urok tych boginek dorównuje ich wiekowej mądrości.

Nimfy to nacja nieco bardziej wymagająca od innych. Mają wyższe wymagania estetyczne, handel z nimi jest utrudniony, a dzięki istnieniu najad gracz projektuje właściwie dwa miasta - nadwodne i naziemne, do tego z odmiennym zestawem wymagań.

Domostwa

Driady zamieszkują młode dąbrowy, kryją się w wiązach i jesionach, baraszkują między witkami starych wierzb. Początkowo zamieszkują Sadzonki, których doglądają leśnicze i podlewają wodą ze Źródeł tak zwane wodnice; po jakimś czasie najedzone driady z bezpiecznych dziupli swych Kryjówek pragną muzyki lub pląsów, by schronić się w Ustroniu. Wyglądają zeń tylko spowite w winorośl, a ich drzewa pęcznieją od mieszkających w nich nimf, stając się Skromnymi przybytkami. Gdy dostęp do muzycznych lub magicznych ceremoniałów zostaje zwiększony - albo też młode nimfy nauczą się opieki nad florą i fauną - powstaje zachwycający Przybytek, rozświetlony widmowymi światłami drzewny dom wielu nimf. Gdy tylko te otrzymają nektar z pomarańczy i dostęp do Uzdrowiska, pozwalają swym drzewom kwitnąć i rozrastać się w Elegancki przybytek. Najpiękniejszym i najukochańszym schronieniem płochych driad jest jednak Azyl, gdzie mogą przysłuchiwać się muzyce, przyglądać tańcom na polanach i pielęgnować swych mniejszych braci, tak jak one szukających ratunku w korzeniach niezwykłych drzew.

Oready to znacznie surowsze i wojownicze nimfy, których siedziby wykute lub wydrążone w skałach to przejaw oszczędnego, srogiego piękna tych milczących duchów. Ich Samotnie, w których szepczą duchy ziemi wymagają nakładów marmuru lub granitu, dzięki którym powstają ryte w misterne wzory płyty i posadzki. Ponadto oready wymagają broni, by stawać w obronie równowagi i piękna, które je otacza - ponadto dostępu do uzdrowisk, źródła, dwóch źródeł pożywienia, kultury i edukacji. Gdy tylko melancholijne oready otoczą się wybrzmiewającą w ich Skalistych grotach muzyką, a mistycy i opiekuni drzew odwiedzą je, by je instruować, oready zgodzą się zamieszkiwać je w większych rodzinach i klanach. Skradziony dzikim niedźwiedziom miód z dodatkiem ziół przebijających skalisty grunt kwater oread dodaje im otuchy w ich Przepastnych grotach. Wymogiem jest jednak także estetyczna równowaga żywiołów dookoła, a także obecność kaplicy. Dzięki kultowi, pieśniom i sztukom mistycznym oready rozpoczynają praktyki medytacyjne w rozbudowanych na te potrzeby Gwiezdnych altanach. Taras rozpostarty nad grotą pozwala obserwować szlaki gwiazd, jednak gdy dzikie pumy odnajdą swe legowiska u zboczy tych dostojnych konstrukcji, a nieopodal stanie wyjątkowe miejsce dla pieśni lub kwiatów, niebywałe Księżycowe altany spowije srebrzysty blask i pierzyna oszronionego mchu. To tu oready wytrwale trenują oswajanie śmiercionośnych bestii.

Tytuł: Odp: Zeus: Tytanomachia - re-edycja
Wiadomość wysłana przez: Lotofagia w 16.12.2013, 05:58:45
Hesperydy to najstarsze i najpiękniejsze z nimf. Na ich śnieżnobiałe ramiona spadają kaskady złotych liści, giętkie i smukłe jak dzikie pędy hesperydy mkną na grzbietach potężnych irbisów i dostojnych lwic. Stworzone z pomocą rzadkich sadzonek, sztuki kamieniarskiej i wykończeń z egzotycznego drewna galerie i pawilony na wiecznie kwitnących Złotych polanach są im strażnicą, z której doglądają wznoszącego się nad nimi drzewu hesperyd. By jednak hesperydy zamieszkały w twym mieście, muszą czuć się bezpiecznie i komfortowo; ich wypracowany przez setki lat hedonizm wymusza na tobie złożony jadłospis i ofertę artystyczną, a więź z mocami natury musi być podtrzymywana przez obecność świątyni w mieście. Gdy eleganckie hesperydy otrzymają cenne naszyjniki i bransolety, zadbają o to, by w ich Złotych ogrodach zakwitły złotem kielichy kwiatów, a nad nimi beztrosko szybowały miododajne pszczoły i filigranowe kolibry. Piękno w ogrodzie wymaga jednak odpowiedniej oprawy poza nim, a perfekcja natury musi odpowiadać precyzji myśli - miasto musi mieć już trochę odkryć naukowych lub mistycznych. Gdy zaś uroki, czary i iluzje rozdystrybuujesz wśród wyniosłych adeptek natury, a w mieście każdy uzyska dostęp do dóbr ducha, magia tego miejsca pozwoli zaowocować złotym drzewom, tworząc Święte sady. Gdy natomiast spełnisz szereg rygorystycznych warunków, przy których wieczna młodość wyda się błahostką - wybudujesz okazały monument, zorganizujesz ekspedycje, przywożąc cenne składniki czarów i kosmetyków dla hesperyd, zadbasz o swoje miasto, hesperydy zadbają o swe Sanktuaria. Słodkie od soku i mieniące się karatami jabłka wykarmią nimfy i uczynią z nich niepokonane czarodziejki, zwane też Strażniczkami. Ich bojowa potęga może równać się z herosami, a każda z nich mocą nadaną jej przez ziemię i przestwór zaleje wroga nawałnicą zaklęć i inkantacji.
Tytuł: Odp: Zeus: Tytanomachia - re-edycja
Wiadomość wysłana przez: Lotofagia w 16.12.2013, 06:39:00
Nimfy: Kultura i edukacja

Kultura


Muzyka: W konserwatoriach ćwiczą się utalentowane pieśniarki i harfistki, by następnie występować w kręgu muz.
Taniec: Trenowane przez zwichrzone sylfy tancerki i akrobatki z kręgów charyt starają się zachwycić widownię.
Iluzja: Zaklinaczki i iluzjonistki szkolone u mistyków bawią mieszkańców swą sztuką pokazywaną w kręgach lampad.

Rekreacja

Kontemplacja: Najmądrzejsze z driad rozmyślają w swych pustelniach, by następnie nauczać medytacji i nakłaniać do refleksji nad naturą niebios, ziemi i odmętów z kromlechów.
Flora: W szkółkach leśnych ćwiczą się w sadownictwie i czarobotanice późniejsze instruktorki arboreów.
Fauna: Naturę padlinożercy i drapieżnika, powściągliwość roślinożercy, sekrety lotu ptaków i żeglugi ryb - te kwestie zajmują adeptki menażerii.

Budowle specjalne:

Matecznik to zaczarowane miejsce, gdzie dzikie bestie i egzotyczne rośliny koegzystują w cieniu potężnych drzew. Jest to ulubione miejsce rozmyślań o cyklach życia, gdyż obserwacja złożoności natury i starannej opieki nimf i innych istot skłania do najczystszych z myśli.

Tarasy sztuk tajemnych to z kolei złożona konstrukcja poruszających się leniwie dzięki lewitacji kręgów, na których następuje synteza sztuk, wyśmienite układy taneczne splatają się z czarodziejskim staccato zaklęć i muzyczną oprawą muz.
Tytuł: Odp: Zeus: Tytanomachia - re-edycja
Wiadomość wysłana przez: Lotofagia w 16.12.2013, 07:00:58
Panteon Nimf: Opiekunowie i Aspekty

Nimfy nie uznają kapryśnych bogów, nie wyznają i wiernopoddańczo nie służą siłom niewiele starszym od nich samych. Będąc podobnie bliskim, niemal zjednoczonym, z esencją mórz i puszczy, nie sposób szanować rozmieniających się na drobne i zachowawczych bóstw. Nimfy uznają natomiast duchy przyrody, potężne istoty, których moc nieco rozmyła się w pomroce dziejów, jednak pozostała godna szacunku. Dla przenikliwych nimf różnica między Posejdonem, który włada topielą, a duchem, który jest i falą, i odmętem, i rykiem sztormu to różnica podstawowa.

Opiekunowie to niezbyt oddająca charakter tej zażyłej relacji nazwa duchów towarzyszących nimfom. Wędrują jako istoty humanoidalne, jednak od pierwszego wejrzenia różnią się od z gruntu uczłowieczonych bóstw greckich lub tytanów. Wyziera z nich żywioł i totemiczna bestia, których są aspektem. Opiekunowie to jednocześnie bestie - zwane też Aspektami - bezpłciowe Istoty, ale i rozszalałe, skłębione moce. Są tym wszystkim osobno i jednocześnie. Gdy ich wpływ w mieście nimf słabnie, by zachować równowagę, niszczycielski Aspekt przemierza miasto. Nie jest to jednak gniew Opiekunów, lecz raczej gra sił starych jak świat. Tam, gdzie brakuje opiekuńczej mocy Opiekuna, nadciąga morderczy Aspekt, jej wykonawcze wcielenie.
Wody pogrążone w krwi penetruje Rekin, a pola bitew przebiega krwiożerczy Wilk. W ten sposób domyka się święty cykl życia i śmierci, rozkładu i odnowy.
Tytuł: Odp: Zeus: Tytanomachia - re-edycja
Wiadomość wysłana przez: Lotofagia w 16.12.2013, 13:42:28
Nimfy: Opiekunowie i Aspekty

Kwestia Opiekunów to wyjątkowo złożone zagadnienie. Mimo ustalonej hierarchii, świat duchów rządzi się innymi prawami niż świat bogów. W najogólniejszym zarysie, kraina duchów to cztery Wielkie Dwory, którymi opiekują się Tytania i Oberon. Władcy tych dworów to duchy szczególnie potężne i nieufne, więc zaskarbienie sobie ich łask to wyjątkowe zadanie (patrz: bogowie "nadwymiarowi": Helios, Tyche itp.). Hierarchia obowiązuje wewnątrz dworów i wśród nich, co warto będzie później wyjaśnić.

Hierarchia

Oberon

Tytania - w rzeczywistości równe sobie potęgą duchy, obecność jednego z nich w mieście udaremni atak drugiego.

Dwór Ostępów
Tak zwany Wielki Dwór. Opiekunowie należący do tego dworu opiekują się puszczami i niedosiężnymi szczytami, prowadzą stada i watahy, trzymają echo w kotlinach, spuszczają Biel (zimę) i Zieleń (wiosnę) z uwięzi. Dwór ten składa się z żarłocznego Wilka, spostrzegawczego Sokoła i krwiożerczej Pumy, a jego niekwestionowanym władcą jest Niedźwiedź.

Dwór Odmętów
Pogrążony w falach, ten tajemniczy dwór stanowi dziedzinę ławic i kipieli. Bliskie są mu morskie istoty, a prastary Żółw trzyma w ryzach niebezpiecznego Rekina, lubującą się w sekretach Mantę i figlarnego Delfina.

Dwór Cieni
Pomimo lęku, jaki wzbudza, dwór ten to miejsce bliskie każdemu mędrcowi. Tajemnice życia i śmierci, których pilnuje wszechwidzący Kruk, jednoczą pod jego skrzydłem utalentowanego Pająka, troskliwą Żmiję i jadowitego Skorpiona.

Dwór Łąk
Nazywany też Małym Dworem, ten dwór to miejsce dla pracowitych i czułych duchów. Doglądając polan i najmniejszych z braci, pogrążony w psikusach sprytny Lis współtworzy dziedzinę dostojnego Jelenia, pracowitej Pszczoły i radosnego Kolibra.

Hierarchia

Tak więc najsilniejszy duch najsilniejszego z dworów może przegnać mściwego ducha o tej samej randze, ale wewnątrz słabszego dworu. Tym samym hierarchia wygląda tak:

Oberon
Tytania
Wilk
Rekin
Pająk
Jeleń
Sokół
Węgorz
Żmija
Pszczoła
Puma
Delfin
Skorpion
Koliber

Świątynie tych duchów to zarówno drobne kaplice, jak i zachwycające Sanktuaria. Gdy jednak uda się wznieść monumentalny Dwór jednej z dziedzin, można w nim czcić jednocześnie trzy aspekty, a po uzyskaniu wejrzenia w duchy przewodzące Dworom - zadbać o obecność Niedźwiedzia, Żółwia, Kruka lub Lisa w mieście.



Tytuł: Odp: Zeus: Tytanomachia - re-edycja
Wiadomość wysłana przez: Lotofagia w 16.12.2013, 14:23:53
Wilk, Nocny Śpiewak to urodzony przywódca. Nimfy przekazują sobie opowieści, w których u zarania świata zakochał się w księżycu i aby mu się przypodobać, strząsnął z siebie drogocenny srebrny kruszec, który miał odzwierciedlać mapę nocnego nieba na ziemi. Opiekun ten strzeże zimy i dba o to, by przedwcześnie nie wtargnęła na ziemię. Przy jego świątyni połyskuje srebro i panuje ziąb, a strzegące miasta oddziały wyczuwają w sobie jego pieśń, stając się silniejszymi i żądnymi krwi. Gdy jednak ubłagasz sprawiedliwego Wilka, wyruszy na pomoc twym oddziałom, krusząc w szczękach wszelki opór.

Rekin, Głębinowy Łowca patroluje przybrzeżne wody w poszukiwaniu wrogich mu statków, które może przepędzić z okolic swego przybytku. I choć opowieści o jego okrucieństwie mogą być przesadzone, mówi się, że kiedyś pożarł pięciu Rybich Władców z powodu ich nieposłuszeństwa. Od tej chwili ryby posłusznie odpowiadają na jego wezwania, a wojownicze nereidy i okeanidy mogą liczyć na jego protekcję.

Pająk, Prządka Losów niegdyś skradł garniec z losem każdej istoty, jednak schował go tak starannie, że sam zapomniał, gdzie. Zyskał jednak dzięki temu dar przeczuwania przyszłości, którym dzieli się ze swymi podopiecznymi. Dzięki jego opiece większość rzemieślników zręczniej wykonuje swą pracę, a wspaniałe budowle niczym pajęczyna snują się niemal samoistnie. Pająk sprzyja miłującym piękno nimfom, sprawiając czasem, że niektóre ich przybytki będą lepiej zaopatrzone niż by się zdawało.

Jeleń, Sędzia Stad to sprawiedliwy opiekun łąk i sadów, który dba o to, by mogły one kwitnąć dookoła jego świątyń. Za jego przyzwoleniem w mieście pojawia się więcej zwierzyny, a stada przynoszą więcej żywności. Jeleń wie, kiedy przychodzi czas zbiorów, ale gdy zdobi poroże kwiatami i owocami, sady posłusznie kwitną przed czasem. Czyni to jednak tylko na życzenie nimf, gdyż dba o porządek w naturze.
Tytuł: Odp: Zeus: Tytanomachia - re-edycja
Wiadomość wysłana przez: Haspen w 16.12.2013, 14:27:06
Jak widzę te twoje skrupulatne i szczegółowe wypociny, to aż mnie się serce kraje, że nie ma kto ich zrealizować :P
Tytuł: Odp: Zeus: Tytanomachia - re-edycja
Wiadomość wysłana przez: Lotofagia w 16.12.2013, 16:37:19
Cóż, zawsze to jednak ciekawe ćwiczenie. Lubię czasem wymyślać usprawnienia starych i dobrych gier komputerowych, też żałuję, że raczej nigdy nie przyjdzie do realizacji. :)
Tytuł: Odp: Zeus: Tytanomachia - re-edycja
Wiadomość wysłana przez: Lotofagia w 16.12.2013, 19:32:36
Sokół, Oko Wichury to niebezpieczny duch przestworzy. Sprzymierzone z nim duchy, Sokolnicy, dbają o to, by nimfy na czas odnalazły bezpieczną przystań, nie błądziły w dziczy i wcześniej wiedziały o atakach Opiekunów, ruchach militarnych oraz kaprysach Aspektów. Ekspedycje wiedzą doskonale, dokąd płynąć, a dostawcy bezzwłocznie dystrybuują dobra pod czujnym okiem Sokoła. Wszechwidzący Sokół wysyła swój Aspekt, by strzegł miasta, błogosławi tarasy tańca i wartownie, a na prośbę swego ludu zwodzi wrogie wojska, dzięki czemu ich część nigdy nie dociera pod bramy twego miasta.

Manty, Milczącej Zguby obawiają się wszyscy adepci sztuk tajemnych, nawigatorzy i żeglarze. Legendy o tym, że skrada oblicza topielcom, by męczyć ich rodziny, mogą nie być przesadzone. Nimfy jednak czasem zyskują sobie jej przychylność, a ona w zamian nagradza ich perłami z głębin swej topieli oraz piękną biżuterią z wraków. Ponadto błogosławi magików i pieśniarzy całego miasta, gdyż zna dobrze wartość ciszy i dźwięku. Chroni swoje miasto przed powodzią, choć wieści niosą, że pod powierzchnią mórz i oceanów krąży ulicami zatopionych przez siebie miast.

Żmija, Podziemna Troska sprzyja budowniczym i uzdrowicielom. Swym adeptkom przypomina o tym, że każde drzewo rośnie nie tylko ku słońcu, ale i wgłąb ziemi. Tym samym opowiada smutną prawdę: każda istota ma swój los zarówno w życiu, jak i w śmierci. Żmija uczy zielarki i uzdrowicielki swych czarów, dzięki którym żywi nie zwracają swych obliczy ku światom pod nimi przed czasem. Ciemnołuska Opiekun rozwiera też gardziel ziemi, wydobywając na życzenie nimf złoża cennych skał. Zaraza nie grozi miastu, które otaczają sploty Żmii.

Pszczoła, Matka Roju odpowiada za wspaniałą organizację świata duchów i nimf. Udostępnia cenne ule pełne słodkiego miodu, dba o wytrzymałość wzniesionych w mieście konstrukcji i zaprzęga do pracy najbardziej leniwe z nimf, obniżając nieco wymagania personelu. Matka Roju strzeżona jest przez swą osobistą gwardię Meliad, gdyż wielokrotnie odpędzała zakusy wrogich duchów, ale rozsądna prośba przekona ją, by na jakiś czas udostępniła swe wojowniczki.

Tytuł: Odp: Zeus: Tytanomachia - re-edycja
Wiadomość wysłana przez: Lotofagia w 16.12.2013, 20:03:36
Puma, Radosna Pomsta budzi strach i pożądanie. Okrutna w boju, łagodna podczas pokoju, dba o matki i żołnierzy. Broni twego miasta przed atakiem, dba o zagrody kotów, dogląda trenujących walkę nimf i zaklina broń, której zawsze nieoczekiwanie jest więcej. Nieprzewidywalna i silna, umie sugestią i pazurem odegnać niektóre pozornie silniejsze od niej duchy. Poproszona - wysyła na łowy swój aspekt, by rozprawił się z przeciwnikiem lub przyniósł pożywienie.

Delfin, Pląsająca Fala to cudowny duch zabaw i uciech, który umila nimfom ciężar ciężkich czasów. Miasta, w których przebywa, rozbrzmiewają śpiewem i odgłosami zabaw. Delfin błogosławi rzeźbiarzy i artystów, gdyż piękno natury jest skończone, ale sztuka tworzy cuda, których nie zna natura. Delfin nie pozwala na zamieszki, jego taniec na fali łagodzi konflikty, a w razie potrzeby przyspiesza pomoc innych bóstw. Sprawia też, że potrzebujący pomocy są skłonni zaczekać nieco dłużej.

Skorpion, Bezlitosny Omen nie należy do najweselszych z duchów. Cichy i wyrachowany, szuka jedynie ofiar, których może obdarzyć śmiercią. Nimfy zdają sobie jednak sprawę z tego, że jest on potrzebnym, choć przerażającym, elementem porządku natury. W jego przybytku mieszkają wierne oddziały Żądeł, których śmiercionośne ostrza spadają nieubłaganie na wrogów. Ponadto Skorpion czasem powstrzymuje rozszalały Aspekt atakujący miasto, choć być może nadużyciem byłoby stwierdzenie, że czyni to z troski. Skorpion wie dobrze, że troska to przywilej śmiertelnych i nie cieszą się nią nigdy zbyt długo.

Koliber, Barwny Figlarz to najmniejszy z Opiekunów, drobny i ruchliwy jak świetlny refleks. Uwija się nad kwiatami i owocami, pozwalając kwitnąć wokół swego przybytku owocowym drzewom. Wie, gdzie polany skrywają słodycz swych skarbów - nektar - i chętnie się nią dzieli. Jego ożywiona obecność w mieście poprawia zadowolenie nimf, które mają w nim powiernika swych smutków.
Tytuł: Odp: Zeus: Tytanomachia - re-edycja
Wiadomość wysłana przez: Lotofagia w 16.12.2013, 20:54:30
Oberon i Tytania odpowiadają za sadzonki, drzewa i sady, a ponadto odkrycia naukowe i mistyczne. Nie zdołałem jeszcze wymyślić precyzyjnego rozgraniczenia, wrócę do tego.

Surowce i produkty dostępne dla nimf:

Żywność

1. Owoce - drzewa figowe, pomarańczowe i granatu doglądane przez Hamadriadę. Hamadriada to nimfa, której duch stopił się w znacznym stopniu z otaczającą ją roślinnością, przez co stała się drzewem. Nie może się poruszać, ale jej obecność zapewnia rozrost sadom. Nieco mniej efektywną możliwością pozyskiwania pożywienia jest Zbieraczka, która szuka dziko rosnących owoców.
Winorośl jest dzielona na Pędy, z których tworzy się ubrania, i Winogrona, które można zjeść.

2. Owoce morza - ryby, jeżowce i skorupiaki wyławiane przez nurkujące Poławiaczki. Mogą być również hodowane przez nimfy w specjalnych Akwariach, jednak jest to nieco bardziej kosztowna impreza. Na skalistych plażach Poszukiwaczki mogą odnaleźć małże, a wyjątkowo rzadko - perły.

3. Mięso - nimfy, wbrew pozorom, nie wzdrygają się przed jedzeniem mięsa, jednak nie czynią tego chętnie. Wiedzą, że na każdą istotę przychodzi kres, jednak nie chcą go przyspieszać. I choć w Kwaterach łowczyń można odnaleźć niedoścignione tropicielki, dieta złożona tylko z mięsa zmniejsza poziom zadowolenia w mieście.

4. Jaja - mogą ich poszukiwać Poszukiwaczki w gniazdach i na skalistych plażach, jednak najlepiej jest wybudować Wolierę albo Leże Dodo, co zapewni stały dostęp do jaj.

5. Lotos - wyjątkowy przysmak, zbierany przez Zbieraczki na Polach Lotosu.
Tytuł: Odp: Zeus: Tytanomachia - re-edycja
Wiadomość wysłana przez: bazylozaur w 22.12.2013, 18:49:48
Niesamowita wyobraźnia  :o Trzeba Ci to przyznać. Z niecierpliwością czekam na więcej.
Tytuł: Odp: Zeus: Tytanomachia - re-edycja
Wiadomość wysłana przez: Lotofagia w 01.01.2014, 20:11:06
A co miałbym teraz opisać? Strukturę przemysłową i konstrukcje Nimf czy nową rasę?
Tytuł: Odp: Zeus: Tytanomachia - re-edycja
Wiadomość wysłana przez: bazylozaur w 01.01.2014, 21:45:49
Co miałbyś opisać? Nie wiem, puść wodze wyobraźni - jak do tej pory dawałeś radę. Każdy Twój tekst czytam po prostu z zapartym tchem i nie mogę się nadziwić Twej pomysłowości.
Tytuł: Odp: Zeus: Tytanomachia - re-edycja
Wiadomość wysłana przez: bazylozaur w 01.06.2014, 11:41:48
Lotofag zainspirował mnie swoimi pomysłami (tak jak Kalontas dawniej) i sam posiedziałem trochę nad mitologią. Oto moje wypociny.

Hierarchia bogów, potworów im podlegających oraz herosów pokonujących monstra (w nawiasach).

Zeus - cyklop (Odyseusz), harpia (Atalanta),

Posejdon - Ketos (Perseusz), Tryton (Meleager),

Hades - Cerber (Orfeusz), Kampe (Chiron),

Hera - Hydra (Herakles), Argos (Orfeusz),

Demeter - spiżowy byk (Jazon), Meduza (Perseusz),

Hestia - Damastes (Tezeusz), kariatyda (Kirke),

Helios - Feniks (Atalanta), Gerion (Herakles),

Atena - Arachne (Kirke), syrena (Odyseusz),

Artemida - dzik kalidoński (Meleager), Pentezylea (Achilles),

Apollo - gryf (Atalanta), Scylla (Odyseusz),

Atlas - Chimera (Bellerofont), Minotaur (Tezeusz),

Persefona - Erynia (Orfeusz), Eurynomos (Meleager),

Hekate - Empusa (Chiron), Lamia (Bellerofont),

Ares - smok (Jazon), ptaki stymfalijskie (Herakles),

Hefajstos - Talos (Jazon), spiżowa klacz (Chiron),

Afrodyta - Hektor (Achilles), Eol i wiatry (Kirke),

Hermes - olbrzym Sinis (Tezeusz), Mantykora (Bellerofont),

Dionizos - Menada (Perseusz), satyr (Achilles).


Herosi i ich oponenci:

Herakles - Hydra, Gerion, ptaki stymfalijskie,

Perseusz - Meduza, Ketos, Menada,

Tezeusz - Minotaur, Damastes, olbrzym Sinis,

Odyseusz - Scylla, cyklop, syrena,

Jazon - Talos, spiżowy byk, smok,

Achilles - Hektor, Pentezylea, satyr,

Atalanta - feniks, harpia, gryf,

Bellerofont - chimera, mantykora, Lamia,

Chiron - Empusa, Kampe, spiżowa klacz,

Orfeusz - Cerber, Erynia, Argos,

Kirke - Arachne, Eol i wiatry, kariatyda,

Meleager - dzik kalidoński, Eurynomos, Tryton.


Oczywiście są to tylko propozycje. Co o tym myślicie?

Tytuł: Odp: Zeus: Tytanomachia - re-edycja
Wiadomość wysłana przez: ziemek8 w 01.06.2014, 23:35:06
Części postaci nawet nie znam, więc nie będę godnym źródłem komentarzy. :)
Rozumiem, że pomysł Orfeusz-Cerber zaczerpnięty z historii wyprowadzenia żony Orfeusza z Hadesu, tak?
Tytuł: Odp: Zeus: Tytanomachia - re-edycja
Wiadomość wysłana przez: bazylozaur w 02.06.2014, 09:14:54
Części postaci nawet nie znam, więc nie będę godnym źródłem komentarzy. :)
Rozumiem, że pomysł Orfeusz-Cerber zaczerpnięty z historii wyprowadzenia żony Orfeusza z Hadesu, tak?

Zawsze możesz poszperać w książkach lub w internecie żeby zaspokoić ciekawość.

Części postaci nawet nie znam, więc nie będę godnym źródłem komentarzy. :)
Rozumiem, że pomysł Orfeusz-Cerber zaczerpnięty z historii wyprowadzenia żony Orfeusza z Hadesu, tak?

Tak. Jak wiadomo, Orfeusz miał ogromny dar muzyczny i nawet najgroźniejsze bestie szły za nim łagodne jak baranki.

Tytuł: Odp: Zeus: Tytanomachia - re-edycja
Wiadomość wysłana przez: aniula19.12 w 25.08.2014, 20:42:07
To naprawdę jest świetny pomysł. Gdyby taka gra powstała byłabym skłonna ją kupić (a jestem dziewczyną, grałam może w pięć gier w życiu ). Zeusa uwielbiam i choć gram w niego od ładnych kilku lat to okazuje się, że wciąż jestem w stanie odkryć coś nowego w grze o czym nie wiedziałam (może dlatego, że nigdy nie szukałam w internecie niczego, żadnych wskazówek, oprócz nowych misji do pobrania).
Ciekawe czy gdyby ktoś przetłumaczył chociaż część tego pomysłu i wysłał do twórców gry to wzięliby ten pomysł pod uwagę i stworzyli coś podobnego lub wysłali wam te kody źródłowe, o których piszecie.
Tytuł: Odp: Zeus: Tytanomachia - re-edycja
Wiadomość wysłana przez: Haspen w 25.08.2014, 21:27:50
Szczególnie że Sierra powraca!
Tytuł: Odp: Zeus: Tytanomachia - re-edycja
Wiadomość wysłana przez: ziemek8 w 26.08.2014, 07:11:40
No właśnie! :)
Szczególnie że Sierra powraca!
No właśnie! :)
Tytuł: Odp: Zeus: Tytanomachia - re-edycja
Wiadomość wysłana przez: Lotofagia w 11.12.2014, 02:07:40
Wracam do pracy, postaram się dokończyć całość. :)
Tytuł: Bogowie i Tytani
Wiadomość wysłana przez: Lotofagia w 16.12.2014, 15:20:11
Bogowie i Tytani

Poniżej przedstawiam krótki opis bogów, bogiń, tytanów i tytanid, którzy mogą umilić (lub wręcz przeciwnie) nam grę, a także rodzaje błogosławieństw i klątw, jakich możemy dzięki nim doświadczyć.

Atlantyda

Gaja
Nie bój się, okruszku. Przecież cię nie zmiażdżę.
Jak to mówią moi synowie, Giganci? A tak: Gryź glebę.

Gaja to macierz, matka gór i dolin, opiekunka wszystkiego, co stąpa twardo po ziemi. Jej niezmierzona łaska i matczyna troska to największe błogosławieństwo dla każdego miasta. Nie ma łask, których nie zdoła zapewnić; nie ma głodu, którego nie zdoła zażegnać. Wybuduj jej świątynię, a wokół niej rozleją się urodzajne łąki, przetykane drzewkami, które co roku będą rodziły inny owoc - figi, granaty, pomarańcze, a nawet oliwki! Zawsze jednak pozostanie też skromny zagajnik, którego drewno doskonale nada się do budowy świątyń cieszących oczy i trirem przeszywających toń.
Gaja, krążąc po Twym mieście, będzie błogosławiła niektóre domy i agory, na których spocznie jej oko, by nie zabrakło im pożywienia. Jej matczyne oko nie pozwoli, byś musiał martwić się o choroby czy głód, gdyż ich prawdopodobieństwo gwałtownie zmaleje. Tartaki będą pracować pełną parą, a pola przynosiły plony znacznie obfitsze od spodziewanych
Opieka Gai jest nadprzyrodzona i absolutna. Miasto, które wzniosło jej sanktuarium, nie musi obawiać się klęsk żywiołowych i w razie ataku słabszych bogów lub wojsk, czasem może liczyć na pomoc jej potężnego syna, Giganta. Żaden tytan nie podniesie ręki na tę potężną boginię, więc nie musisz się obawiać ataku.
Niestety, Pramatka udziela swych łask po wielu trudach i wyrzeczeniach, a jej wielowiekowe obserwacje gatunku ludzkiego rozczarowały ją srodze. Miasto, które pragnie czcić Naturę, musi o nią także dbać - nadmierny rozwój przemysłu lub inwestycje w militaria mogą nie tylko ją zaniepokoić - przez co niechętnie wyjdzie ze swej świątyni - lecz nawet zrazić, a wtedy wysyła swych Gigantów i otwiera pod miastem przepaść. Czasem wysyła też swego sprzymierzeńca, Pytona, który dusi w swych splotach wszelki opór. Poziom jej łask zależy od poziomu Twego poświęcenia, lecz spróbuj obrócić ją przeciw sobie, a obróci Cię w proch.

Świątynia Gai:
Błogosławieństwo: Gaja przechadza się po Twym mieście, by błogosławić pola, tartaki, domy i agory, a także domki ogrodnika.
Łaska: Gaja zapobiega każdemu kataklizmowi, który może Ci zagrażać. W razie potrzeby wysyła zastęp swych Driad, by przyniosły ci oliwki, pszenicę, owoce i warzywa.

Sanktuarium Gai:
Cud: Sanktuarium Gai jest bronione przez dwóch Gigantów, którzy od teraz strzegą miasta. Na prośbę Gai rozbiją wszelki opór wrogich Tobie miast i bogów także poza miastem.
Tytuł: Odp: Zeus: Tytanomachia - re-edycja
Wiadomość wysłana przez: Lotofag w 17.12.2014, 16:14:56
Uranos
Niebo gwiaździste nade mną, niebo gwiaździste we mnie.
Postaram się, byś dotarł przez cierpienie do gwiazd!

Uranos, ojciec niebios, niestrudzony obserwator. To on dba o trajektorie planet i milczący ład gwiazd, podsyca Eter i zsyła uczonym idee nie z tej ziemi. Tylko jego małżonka, Gaja, jest w stanie poskromić jego gniew i tylko najzdolniejsi śmiertelnicy są w stanie zyskać jego atencję. Jego świątynia to jednocześnie najdoskonalsza placówka badawcza, miejsce dysput największych filozofów, astronomów i wieszczów. Obecność tej wspaniałej świątyni znacząco przyspiesza rozwój miasta, gdyż Uranos dba o wpatrzonych w niego śmiertelników.
Uranos krąży po Twym mieście spowity w obłok, przeganiając wątpliwości Twych uczonych. Błogosławione przez niego placówki badawcze pracują znacznie sprawniej, a uczeni rażeni są genialnymi pomysłami. Dzięki temu zarówno mieszkańcy łatwiej zaspokoją swą ciekawość, jak i naukowcy prędzej odkryją pomysł, który wszystkich zadziwi. Na obecności Uranosa skorzystają również nawigatorzy - statki, zarówno Twoje, jak i Twych sprzymierzeńców, nie muszą obawiać się sztormu, obecności piratów lub morskich potworów - i zawsze odnajdą drogę powrotną do domu. Podobnie produkcja papieru w mieście przebiega znacznie sprawniej, a co za tym idzie - świętych tekstów, jak i traktatów naukowych. Geniusze chętniej pojawiają się w mieście Uranosa.
To jednak nie koniec - świątynię i sanktuarium Uranosa zamieszkuje wieszcz, który z ruchu gwiazd po nieboskłonie od czasu do czasu odgadnie, co Cię czeka. Uranos jako jedyny bóg jest w stanie powstrzymać Gaję przed zniszczeniem Twego miasta, jednak sam również nie zdoła zniszczyć miasta objętego jej protekcją.
Dzięki jego obecności jesteś też w stanie uprosić go o podzielenie się z Tobą częścią jego wszechwiedzy, dzięki czemu możesz odkryć położenie określonego Eksponatu, wybranego naukowca dotknie geniusz, otrzymasz możliwość wysłania specjalnej ekspedycji lub nawet odkryje on przed Tobą niedostępną wcześniej technologię.
Nie bądź jednak zbyt pewien swego - wyroki niebios zmieniają się rzadko, lecz nieodwołalnie. Pochmurny Uranos zmieni Twych naukowców w szarlatanów, a Ciebie ośmieszy wśród przywódców świata. Gwiazdy przestaną Ci sprzyjać, a złe wieści zaczną krążyć wokół Twego miasta częściej. Kapryśny Uranos może nawet zataić przed Tobą technologię, którą już raz odkryłeś lub miejsce - a nawet miasto! - które pragnąłeś odwiedzić. Twym żeglarzy zwiedzie śpiew Syren, a co gorsza jedna z tych kreatur może nawet odwiedzić Twe miasto, odwodząc i topiąc śmiertelnych w odmętach. A gdzie pojawi się jedna Syrena, tam już wkrótce może być ich więcej...

Świątynia Uranosa
Błogosławieństwo: Uranos zstępuje z niebios, by ich łaską dotknąć wszelkie placówki badawcze i miejsca produkcji papirusu lub pergaminu.
Łaska: Uranos nie pozwoli Twym żeglarzom zaginąć na morzu, a Twym naukowcom na bezczynność. Ponadto znacząco przyspieszy ekspedycję naukową lub proces badawczy określonej technologii.

Sanktuarium Uranosa
Cud: Jeden z Twych mieszkańców odkryje w sobie nadprzyrodzony geniusz, jedna z Twych technologii natychmiast zostanie odkryta albo też jeden ze zwiadowców natychmiast doniesie Ci o szczególnym miejscu.
Tytuł: Odp: Zeus: Tytanomachia - re-edycja
Wiadomość wysłana przez: Lotofag w 17.12.2014, 17:04:07
Kronos
Czas najwyższy, bym Ci pomógł!
Przyszedł czas na Ciebie - i nie jest zbyt zadowolony.

Kronos to personifikacja nieubłaganego czasu, nie ma go więc wiele na sentymenty. Wykastrował i obalił swego ojca, przewodził Tytanom i nieomal pokonał swego własnego syna, Zeusa. I choć niektórzy Grecy uważają, że nie włada czasem - w przeciwieństwie do Chronosa - on wciąż udowadnia, że się mylą. Jego władza zapewnia Ci Złoty Wiek, jego gniew pogrąża Cię w bitewnym zgiełku.
Kronos rzadko odwiedza swe miasto, kiedy jednak to czyni, towarzyszy mu jedna z Erynii. W mieście, którego strzeże, dzikie zwierzęta nie krzywdzą przechodniów, a przestępstwo jest nie do pomyślenia. Władca tego wspaniałego miasta znacząco podnosi swój prestiż na globalnej arenie, a przywódcy chętniej spełniają jego prośby, gdyż ma za sobą autorytet Kronosa, pierwszego uzurpatora. Kronos  dba o to, by budowli nie tknął ząb czasu, przez co znacznie rzadziej się walą. Pozwala swym wiernym podejmować znaczące decyzje handlowe i militarne znacznie dłużej, umożliwiając im zalecany namysł. Nie błogosławi budowli, lecz mieszkańców, przez co dostawy dookoła niego poruszają się nieco szybciej. Poborcy podatkowi chętniej wypełniają swe obowiązki, gdyż podatnicy chętniej płacą podatki. Kronos stłumi każdy sprzeciw i zadba o to, by każda ekspedycja i wyprawa wojenna zakończyła się na czas. Sanktuarium Kronosa ma dostęp do złóż srebra, które Kronos przezornie umieści w Twym mieście. Do tego arystokraci staną się nieco mniej wybredni i pozwolą sobie na niższy standard dotychczasowych usług.
Biada tym, którzy zadrą z Kronosem. Takich śmiałych władców ten tytan błyskawicznie nauczy pokory, ośmieszając na oczach coraz bardziej niezadowolonych mieszkańców i świata, a także odcinając od kasy miejskiej. Złoty Wiek skończy się dla nich niemal błyskawicznie, gdy żołnierzy opanuje zniechęcenie, a strażników gorączka srebra. Takie miasto może również nawiedzić żądna krwi Erynia, której odegnanie z miasta to nie lada wyzwanie. W końcu to krew z krwi Uranosa...

Świątynia Kronosa
Błogosławieństwo: Kronos błogosławi miejskich poborców, strażników i żołnierzy, dbając o porządek w mieście i poza nim. Ponadto umożliwia Ci uzyskać więcej czasu, by zadbać o własne interesy i podjąć ważne decyzje handlowe. Kupcy nieznacznie częściej odwiedzają miasto.
Łaska: Kronos wspomoże Twą kasę miejską datkiem i znacznie opóźni każdą armię, przyspieszając zarazem przybycie posiłków, herosów lub ekspedycji.

Sanktuarium
Cud: Kronos umożliwi Ci dwukrotne zbiory tego roku lub znacząco poprawi Twoją pozycję na świecie, przez co w tym roku kalendarzowym żaden władca nie tknie Twego miasta.
Tytuł: Odp: Zeus: Tytanomachia - re-edycja
Wiadomość wysłana przez: Lotofag w 17.12.2014, 17:26:26
Reja
W sercu każdego miasta drzemie lew i to ja go obudzę
Lepiej mieć lwicę na czele owiec, niż barana na czele lwów!
Tytuł: Odp: Zeus: Tytanomachia - re-edycja
Wiadomość wysłana przez: Lotofag w 17.12.2014, 22:22:05
Reja
W sercu każdego miasta drzemie lew i to ja go obudzę
Lepiej mieć lwicę na czele owiec, niż barana na czele lwów!


Reja to niezwyciężona łowczyni i oddana matka, małżonka Kronosa, która potrafi mu się przeciwstawić, lwica i patronka Złotego Wieku. Zasiada na tronie u boku swojego męża lub w orszaku Korybantów i lwów wyrusza na łowy, siejąc spustoszenie. Jej wyznawcy wiedzą, że mogą liczyć zarówno na Jej zastępy Korybantów, którzy w czasach pokoju dbają o dobre samopoczucie mieszkańców, a w czasach wojny stają w szranki z wrogiem, jak i na jej obecność na polu bitwy w rydwanie zaprzężonym w lwa i lwicę. W tym samym rydwanie Reja przeszywa miasto niczym oszczep, błogosławiąc łowców i wytwórców rydwanów, przepędzając dzikie zwierzęta i opryszków, a nawet mityczne bestie. Reja dba jednak nie tylko o łowców, ale i o łowionych, dzięki czemu bydło chętniej mnoży się w zagrodach a konie w stadninach. Tak potężnej i opiekuńczej bogini nie sprosta nawet jej syn, Zeus. Bogini - podobnie jak jej małżonek - szczególną uwagą darzy arystokratów i żołnierzy, dlatego czasem zapełnia ich rezydencje bronią i rydwanami, byś prędzej stawił czoła niebezpieczeństwom.
Rozgniewana Reja sieje spustoszenie, wypuszczając Korybantów i napuszczając na Twe miasto Lwa nemejskiego. Krąży po mieście, zmieniając dzieci i młode zwierzęta w głaz, naganiając dzikie zwierzęta. Jej ataki furii są krótkotrwałe, lecz niszczycielskie, gdyż nawet Twoi żołnierze stracą chęć do walki i część z nich zrejteruje, obawiając się tej wspaniałej królowej lwów.

Świątynia Rei
Błogosławieństwo: Reja krąży po mieście, błogosławiąc zagrody i stadniny, wytwórców rydwanów i domy łowców. Przepędza przy tym dzikie zwierzęta i przestępców, a gdy napotka wroga, bez wątpienia go zgładzi. Ponasto oddaje do dyspozycji jeden zastęp Korybantów.
Łaska: Reja na Twoje życzenie rusza do boju, wraz z dwoma zastępami Korybantów. Ponadto sprawia, że mityczne bestie łagodnieją i nie są tak skore, by zaatakować Twoich mieszkańców.

Sanktuarium Rei
Cud: Reja poskramia mityczną bestię, która nęka Twe miasto, po czym nakłania ją, by przez kilka najbliższych miesięcy patrolowała Twe miasto lub towarzyszyła Twej armii.

Tytuł: Odp: Zeus: Tytanomachia - re-edycja
Wiadomość wysłana przez: Lotofag w 17.12.2014, 23:54:39
Atlas
Twoje miasto świetnie się trzyma!
Przybliżę Ci nieba, arogancki śmiertelniku!

Atlas to tytan fundamentalnie ważny dla budowniczych. Ten dość bezceremonialny mocarz dźwigał niebo na swych barkach, przez co wielokrotnie miał okazję ocenić wagę swych postępków - od tego czasu niechętnie zawiera sojusze. Jako Twój opiekun przybliży Ci niebios, błogosławiąc cechy budowniczych i kamieniarzy, a nawet trzęsąc ziemią wokół świątyni, by wydała drogocenny marmur. Zdecydowanie przemierza ulice Twego miasta, poprawiając konstrukcje budynków i samoistnie je naprawiając. Poprawia tempo wydobycia i obróbki surowców, lecz to nie wszystko. Atlas ceni sobie piękno i trwałość monumentalnych pomników. Tym samym, o ile sam nie wyruszy na budowę, by pomóc przy wznoszeniu kolejnego cudu, może razić boskim geniuszem jednego z Twych architektów. Wówczas budowle powstają szybciej. Ponadto jedynie Atlas zna plany niektórych z potencjalnych konstrukcji, a wzniesienie mu sanktuarium po pewnym czasie może zaowocować pomysłem, który rzuci na kolana zarówno odległe krainy, jak i - niestety- Twych niezmordowanych pracowników. Atlas, po wielowiekowym trudzie w Ogrodzie Hesperyd, docenił piękno jako walor budowli i od tego czasu dba o to, by monumenty miały większy wpływ na nastrój mieszkańców. Po wybudowaniu mu sanktuarium, każdy monument będzie obdarzony znacznie szerszym zasięgiem oddziaływania.
Śmiertelni rzadko są w stanie naprawdę ruszyć z posad tego gburowatego osiłka, jednak gdy to czynią, to na własną zgubę. Atlas - o ile nie napuści stuokiego Ladona - wytrąci wówczas Twym niezdarnym górnikom narzędzia z rąk, a magazyny pełne budulca w mig opustoszeją. Co gorsza, jest to jeden z nielicznych tytanów i bogów, którzy mają bezpośredni wpływ na monumenty i świątynie - jeżeli budujesz któreś z nich, może zadbać o to, by cofnąć część poczynionych robót. Wyjątkowo rozzłoszczony, jest w stanie zburzyć nawet część gotowego projektu, by przypomnieć Ci, że nic nie trwa wiecznie, także Twoje miasto.

Świątynia Atlasa
Błogosławieństwo: Atlas błogosławi punkty naprawcze i placówki wydobycia materiałów budowlanych, a także cechy budowniczych i ręce rzeźbiarzy, którzy znacznie prędzej wykańczają swe arcydzieła. Świątynia Atlasa zawiera złoże marmuru.
Łaska: Atlas pomaga Ci w budowie określonego monumentu lub - jeśli niczego nie budujesz - napełnia jeden z Twych magazynów surowcami budowlanymi.

Sanktuarium Atlasa
Cud: Opryskliwy Atlas niezwykle rzadko pozwala sobie na taki podarunek. Czasem jednak swe ulubione miasto nagradza geniuszem, który sprawia, że znacznie szybciej postępują prace w mieście, albo zdradza Ci jeden ze swych pomysłów na kolejny cud świata.
Tytuł: Odp: Zeus: Tytanomachia - re-edycja
Wiadomość wysłana przez: Lotofag w 18.12.2014, 00:21:16
Prometeusz
Jesteś naprawdę utalentowanym władcą... ale czy umiesz robić tak?
Chronię ludzkość przed takimi jak Ty!

Nie ma zdolniejszych od Prometeusza, niepokornego rzemieślnika i cudownie uzdolnionego buntownika. Sprzeciwiwszy się bogom, okrutnie ukarany, ten wspaniały Tytan wciąż dba o swój najdoskonalszy twór, człowieka. Ogień z rydwanu Heliosa? Projekt koła garncarskiego? Alfabet? To nie problem. Po stuleciach spędzonych w okowach, Prometeusz chętnie zażywa przechadzki po miastach, błogosławiąc rzemieślników, tłocznie i wytwórnie, z taką samą uwagą przyglądając się pracy artysty, jak i garncarza. Ten wszędobylski trickster nie pozwoli na to, by ogień strawił siedziby Twych domów, ogień powinien bowiem być Twym sprzymierzeńcem. Gdy odwiedzi Cię któryś z olimpijskich bogów - choćby i sam Zeus! - Prometeusz stawi im czoło, a w razie przegranej na tyle rozgniewa oponenta, że ten zapomni o Twym mieście. Sam jednak przez dłuższy czas się nie pojawi w mieście, odbywając kolejną karę za swą niesubordynację.
Prometeusz to zagadkowy tytan, ale chętnie wyrokuje w sprawach ludzi i bogów. I choć jego wyrocznia znajduje się jedynie w poświęconym mu sanktuarium, to słów przez nią przekazywanych możesz być absolutnie pewien.  Jego świątynię otaczają rudy metali, dzięki czemu Prometeusz umożliwia Ci twórczą i kreatywną pracę. W mieście poświęconym Prometeuszowi niemal na pewno pojawi się geniusz, gdyż ten Tytan ceni sobie stymulujące towarzystwo.
Jeżeli nie staniesz się stymulującym towarzystwem, albo Prometeusz uzna Cię za konformistycznego snoba, możesz spodziewać się jego wizyty. I tak jak Atlas wytrąci Twym budowniczym dłuto z rąk, tak nie masz co liczyć na garnki bądź runo swych podwładnych - jeśli nawet któryś zakład nie przerwie pracy, to jednak jakościowo dobrych wyrobów będzie znacznie mniej i taka placówka będzie pracować stanowczo gorzej. Prometeusz zadba o to, by Twoi herosi przebywający w mieście stracili rezon na czas jego wizyty, a jeśli rozgniewasz go wystarczająco, spopieli Twoje miasto i napuści swego Orła, by wyszarpywał z Twych poddanych najlepsze kąski.

Świątynia Prometeusza
Błogosławieństwo: Prometeusz błogosławi niemal wszystkie zakłady produkcyjne, a także niektóre powiązane z militariami. Nie dba jednak o budowniczych i wydobycie, choć brązownicy cieszą się jego szczególnymi względami. Postęp technologiczny przebiega w Twym mieście prędzej.
Łaska: Prometeusz napełnia agory dobrami własnej produkcji bądź przyspiesza znacznie rozwój technologiczny.

Sanktuarium Prometeusza
Cud: Prometeusz zsyła na jednego z Twych pracowników geniusz lub odkrywa przed Tobą tajniki technologii. Ponadto rozbudowane Sanktuarium Prometeusza umożliwia jednoczesne prowadzenie badań nad dwiema technologiami!
Tytuł: Odp: Zeus: Tytanomachia - re-edycja
Wiadomość wysłana przez: Lotofag w 18.12.2014, 01:48:56
Hekate
Nie, nie jestem wróżką. Tak, spełnię Twe życzenie.
Widzę śmierć i zniszczenie, płacz i pożogę... tuż przed sobą.

Hekate to królowa wiedźm i opiekunka rozdroży, strażniczka niewypowiedzianych prawd i niechcianych proroctw. I chociaż pomogła bóstwom olimpijskim podczas Tytanomachii, to jednak nikt nie wątpi, że miała w tym swój własny interes. To tytanida dochowująca sekretu i niebezpieczna, zdolna poprowadzić swój szalony orszak Lampad i Demonów prosto do Tartaru. Jej świta ogarów budzi grozę także w sercach sprzymierzeńców. Spróbuj wyobrazić sobie strach padający na serca Twych wrogów.
Przechadzając się po Twym mieście, Hekate błogosławi Twych uczonych, zapewniając im dostęp do unikalnych przeklętych tekstów oraz tajemnych formuł. Orszak Hekate rozbiega się wówczas po mieście, patrolując je. Hekate błogosławi wszelkie szkoły i akademie, a ponadto wielkie place, gdyż położone są na rozdrożach. Dzięki jej opiece szpitale w mieście pracują znacznie sprawniej.
Bogini-tytanida dba o stan zdrowia swych poddanych i udaremnia wszelkie zarazy. Ponadto raz na jakiś czas możesz uzyskać proroctwo samej bogini, mając wgląd w przyszłość. Gdy zaś przerażająca władczyni podziemia uzyska dostęp do Sanktuarium, Ty dostąpisz największego zaszczytu - jej armia demonów i wiedźm zasili szeregi Twych wojsk, a armia wroga może nawet uciec, rażona strachem przed jej gniewem.
Ty także możesz być źródłem tego gniewu, a wówczas nie tylko sama Hekate złoży Ci wizytę. Na rozdrożach pojawią się tajemnicze widma i kusicielki, a Twych mieszkańców zaatakują demony. Być może nawet szalona czarodziejka Medea na swym zaprzężonym w węże rydwanie pojawi się, by zapewnić zwycięstwo swej odległej kuzynce. Lecz nawet bez jej pomocy, Hekate jest w stanie zesłać strach na Twych żołnierzy, którzy odtąd nie ruszą się z miasta, a także przenieść Twych mieszkańców w krainę koszmarów i cieni.

Świątynia Hekate
Błogosławieństwo: Hekate błogosławi Twe główne place i uczty, a także szpitale i akademie. Ponadto pod jej przewodnictwem prędzej powstają święte teksty.
Łaska: Otrzymujesz wgląd w przyszłość i szczegółowe informacje dotyczące określonych miast. Ponadto zwiększa się waleczność Twych oddziałów.

Sanktuarium Hekate
Cud: Wybrana wroga armia ucieka w popłochu albo określone miasto napada sfora demonów, pustosząc je i wprowadzając chaos. Ponadto do Twej dyspozycji są dwa oddziały Pochodni Hekate, szalonego korowodu koszmarów i wiedźm.
Tytuł: Odp: Zeus: Tytanomachia - re-edycja
Wiadomość wysłana przez: Lotofag w 18.12.2014, 02:33:54
Hyperion i Teja
Twe miasto błyszczy się niczym najcenniejszy klejnot.
Tanio się sprzedałeś i poniesiesz karę!

Jasna niczym poranek para tytanów, Hyperion i Teja, to personifikacja blasku księżyca i słońca, ale też luksusu, na który mogą sobie pozwolić nieliczni, oraz skarbnicy złota, na które mogą pozwolić sobie jedynie najbogatsi. Chwała i bogactwo to żywioł tych doskonałych i pięknych istot - Tej, która jaśnieje i Tego, który opromienia. Twe miasto pod ich kuratelą zmieni się w ogród niewysłowionych rozkoszy. Ich spacer znacząco zwiększa poziom estetyki wokół, podobnie okolice świątyni. Źródła stają się czystsze, podobnie klarowane przez jubilerów klejnoty i drogocenne kruszce wydobywane z ziemi. Teja dogląda twórców biżuterii, a Hyperion poławiaczy pereł, którzy mogliby zbłądzić bez jego dobroczynnego blasku.
Ich błogosławieństwem są też sady soczystych pomarańczy i złoże klejnotów w obrębie świątyni. Teja i Hyperion ponadto ze szczególnym zamiłowaniem odwiedzają dzielnice lepiej urodzonych, zaspokajając ich kaprysy i poprawiając samopoczucie. Przechadzają się wówczas z arystokratami, towarzysząc im podczas wystawnych uczt i wyścigów konnych.
Teja i Hyperion są przyzwyczajeni do próśb śmiertelników, a i o śmiertelnikach mają własne zdanie - ponieważ sądzą, że najlepszym lekarstwem jest złoto, chętnie wspomagają śmiertelnych zastrzykiem gotówki bądź dobierają pierwszorzędne naszyjniki prosto z prywatnych skarbców Tei. Mogą również zadbać o prośbę określonego miasta, spełniając ją od razu, byś nie musiał się nią kłopotać.
Kiedy jednak bieda zagląda ci w oczy, możesz być pewien, że to sprawka tych tytanów. Wówczas z Twojego skarbca zaczynają znikać pieniądze, drzewka pomarańczowe obumierają, a to, co miało być diamentem, okazuje się co najwyżej cytrynem niskiej jakości. Arystokraci stają się wówczas poddenerwowani i szybciej okazują niezadowolenie, a w wyniku wizyty Hyperiona bądź Tei - wszak nie muszą odwiedzić Twego miasta oboje - z ich rezydencji zaczynają znikać cenne rzeczy. Również wojownicza Amazonka, Pentezylea, może postanowić odwiedzić Twe miasto, by pokazać Ci, ile są rzeczy nie do przecenienia - na przykład łaska bogów.

Świątynia Hyperiona i Tei
Błogosławieństwo: Hyperion błogosławi złotników i poławiaczy pereł, podczas gdy Teja sprzyja tłoczniom nektaru i jubilerom. Estetyka Twego miasta gwałtownie wzrasta wokół świątyni.
Łaska: Teja obdarowuje Cię cennymi podarunkami (biżuterią) albo Hyperion wspomaga Twe miasto zastrzykiem gotówki. Ewentualnie tytani spełniają prośbę handlową innego miasta, sięgając do własnych zasobów.

Sanktuarium Hyperiona i Tei
Cud:  Teja obdarowuje Cię cennymi podarunkami (biżuterią) i Hyperion wspomaga Twe miasto zastrzykiem gotówki. Ponadto poprawia się nastrój arystokratów, szczególnie Błogosławionych. Ceny towarów luksusowych spadają, a arystokraci wymagają mniej uwagi.
Tytuł: Odp: Zeus: Tytanomachia - re-edycja
Wiadomość wysłana przez: Lotofag w 18.12.2014, 02:53:21
Astrajos i Eos
Pomyślność masz zapisaną w gwiazdach
Uwielbiam zapach lęku o poranku.

Strażnicy pomyślnych wiatrów i sprzyjających gwiazd, cienkiej granicy pomiędzy grozą Nocy i dobrodziejstwami Dnia, Astrajos i Eos nie należą do grona największych tytanów, jednak ich życzliwość może zmienić Twe miasto w cud świata. Poruszają się po mieście znacznie szybciej niż inni tytani i podczas, gdy Astrajos błogosławi wszelkie planetaria i obserwatoria astronomiczne, Eos instruuje hodowców koni, dzięki czemu rumaki ze stadnin Eos zawsze wygrywają podczas wyścigów. Astrajos i Eos sprzyjają handlowi, gdyż ich syn, król Eol, ma do swej dyspozycji Wichry. Dzięki temu Twym żeglarzom nic nigdy nie grozi, a kupcy chętniej i częściej odwiedzają miasto. Eol może napuścić Boreasza na wrogą armię, by znacznie opóźnić i osłabić impet ataku na miasto lub Zefira, by przyspieszył zaległą dostawę.
Boreasz, jak i inne wiatry, mogą też zwrócić się przeciw Tobie na życzenie Eos i Astrajosa. Wówczas - co ciekawe! - nad Twoim miastem na przemian zapada noc i dzień, co utrudnia rozgrywkę, a kolejne wichry pustoszą miasto. Wyroki wieszczów i doradców są mylne, a świt przynosi tylko zmęczenie coraz bardziej ospałym i sennym mieszkańcom.

Świątynia Astrajosa i Eos
Błogosławieństwo: Poprawia pracę obserwatoriów i stadnin, a także nieznacznie przyspiesza dostawców. Kupcy chętniej odwiedzają miasto.
Łaska: Wypuszcza Zefira, by przyspieszył zaległą dostawę lub przyspieszył ekspedycję.
Sanktuarium Astrajosa i Eos
Cud: Wypuszcza Boreasza, by strzegł miasta lub rozgonił wrogą flotę. Ekspedycje przebiegają szybciej.
Tytuł: Odp: Zeus: Tytanomachia - re-edycja
Wiadomość wysłana przez: Lotofag w 18.12.2014, 02:57:57
Gwoli jasności - drabina "autorytetu" Tytanów i Tytanid wygląda następująco:

Gaja
Uranos (jest w stanie powstrzymać Gaję)
Kronos (jest w stanie powstrzymać Uranosa)
Reja
Okeanos i Tetyda
Hyperion i Teja
Prometeusz
Atlas
Hekate
Pallas
Kojos i Fojbe
Asteria i Perses
Astrajos i Eos
Pan
Tytuł: Odp: Zeus: Tytanomachia - re-edycja
Wiadomość wysłana przez: Lotofag w 18.12.2014, 03:07:16
A sposób rozbudowy określonych Sanktuariów wygląda następująco.

Gaja - Gaj Gigantów
W sanktuarium Gai pojawia się monumentalna rzeźba Gigantów wynurzających się z ziemi opleciona wszechmocnymi konarami i obrośnięta drzewem. W Twym mieście pojawiają się Gigant, Hekatonchejr i Cyklop.

Uranos - Astrolabium Niebios
Ta misterna konstrukcja przypominająca perpetuum mobile umożliwia Ci obserwację szczególnych miejsc, w których mogą znajdować się Eksponaty lub miejsca specjalnych wypraw.

Kronos - Zegar Słoneczny
Wniesiony trudem wielu budowniczych, ten zegar pozwala Ci raz jeszcze uniknąć feralnej decyzji.

Reja - Lwi Tron
Siedząca na tym tronie tytanida może sprawić, by w Twym mieście było więcej ludzi, a do Twej armii dołączyło więcej Kuratów i Korybantów.
Tytuł: Odp: Zeus: Tytanomachia - re-edycja
Wiadomość wysłana przez: Lotofag w 31.12.2014, 18:21:24
Jeszcze kilka godzin do Sylwestra (pozdrawiam z Berlina!), więc zamieszczam nową notkę. Znów po łebkach, w nowym roku będę kończył i cyzelował sanktuaria i opisy tytanów i bóstw. A tymczasem zapowiedź pomysłu na nowy dodatek.

Pandora: Dzieci Tartaru

Nasza matka, Pandora, dała nam życie po śmierci. Gdy oczy wszystkich nieśmiertelnych spoczęły na Pandorze, która napuściła plagi na śmiertelnych, świat podziemny odetchnął na chwilę. I wówczas tron posępnego Hadesa zadrżał, a świat umarłych wybudził się na krótką chwilę. Nie wiadomo, co sprawiło, że umarli zdołali przełamać urok Lete na tyle, by odzyskać część własnej świadomości. Niektórzy powiadają, że stoi za tym potworna sztuka nekromancji, inni posądzają o to Hadesa, który chciał tym samym zjednać sobie piękną Korę. Rzecz się stała i bóg umarłych obdarzył imitacją życia swych poddanych. Olimpijczycy już niebawem zorientują się jednak w sytuacji i spróbują z powrotem strącić ponownie obdarzonych życiem Stygian w otchłań Tartaru, by nie powrócili do krainy żywych. Prawa nieśmiertelnych są bowiem nieubłagane i nikt - nawet Asklepios - nie zdołał ich dotychczas trwale naruszyć.

Twój lud, Stygianie, to istoty przedzierające się przez mgłę niepamięci i bezlitosny świat Hadesu, by raz jeszcze zaznać blasku Heliosa i łagodnej pieszczoty Selene. Żyjący widzą w nich aberrację, a nieśmiertelni - wykroczenie. Twoje zadanie jest piekielnie trudne, ale nagrodą jest życie po śmierci, największe z błogosławieństw.

Dodatek wprowadza 15 patronów Stygian - Chtonidów - a także Asklepiosa dla Greków, Mnemozyne dla Atlantów i Sowę, Szept Nocy dla Nimf.

Oto lista Chtonidów oraz zsyłanych przez nich potworów.

Hades - Cerber, Erynia
Persefona - Limos
Nyks - Geras/Kratos (nie wiem)
Erebus - Eurynomos
Tanatos - Kera
Styks - Phobetor
Flegeton - Kakus/Iksjon
Acheron - Askalafos
Kokytus - Leukokrota
Lete - Katoblepas
Hekate - Medea/Empuza
Makaria - Mache
Eris - Mania
Charon - Menoetes
Hypnos - Epiales

Do grona herosów dołączą:

Tyrezjasz
Pandora
Tryptolemos
Psyche
Midas
Dedalus
(Melinoe?)
Tytuł: Odp: Zeus: Tytanomachia - re-edycja
Wiadomość wysłana przez: Lotofag w 07.01.2015, 01:18:14
Chociaż jeszcze nie przedstawiłem wszystkich Tytanów, dzięki bogom starożytnej Grecji pragnę przedstawić poszczególne elementy rozgrywki - na początku Greków. Poszczególni bogowie i poszczególne boginie przedstawią kluczowe budowle i elementy rozgrywki - te stare i te najnowsze.

Asklepios
Pokaż, śmiertelniku, na pewno da się to uleczyć.
Sprawiasz, że czuję się chory!

Ach, śmiertelniku, więc to Twoje miasto? Moja diagnoza jest prosta - nie przetrwa kilku miesięcy! Czemu? Spójrz sam: Twoi mieszkańcy piją wodę z kałuż i odległych strumieni, a ich kaszel słychać aż na Olimpie. Do tego chyba nie jadają zbyt regularnie, nie sądzisz? Przy takiej diecie i opiece lekarskiej równie dobrze możesz ich od razu wysłać wozem do Hadesu. Byłem tam, więc zapewniam - nie jest to najprzyjemniejsze z miejsc na zakładanie miasta, choć wieść się niesie, że i w Podziemiu można być królem.

Pozwól mi pomóc - oto moje dzieci, Hygieja, Panacea, Machaon i kilkoro innych. Rozejrzą się tutaj trochę, a my w tym czasie utniemy sobie pogawędkę o ponadnaturalnym ubezpieczeniu zdrowotnym. Nie bez powodu to ja jestem Uzdrowicielem, który nawet zmarłych zdołał zawrócić z Podziemi, bo nie na darmo uczył mnie stary Chiron.

Podstawą są regularne posiłki i dostęp do fontanny. Kiedy jednak w mieście przybywa mieszkańców, choroby mogą plenić się pomimo środków ostrożności. Wówczas zaufaj wyznawcom mej sztuki, uzdrowicielom lub nawet wybuduj szpital, dzięki czemu uda się zlikwidować większość chorób. Pamiętaj jednak, że istnieją plagi i choroby, których rodowód jest skomplikowany jak królewska krew - i jak wskazuje historia, równie trudny do przetrzebienia. Wówczas przyda Ci się pomoc moja lub lekarzy o wyjątkowych umiejętnościach.

Wraz z otwarciem Puszki Pandory, decyzją Olimpijczyków było włączenie mnie w poczet nieśmiertelnych. Ponura determinacja Stygian oraz rój chorób, które zaatakowały śmiertelnych wymagał szczególnych środków i szczególnych umiejętności - nawet dar wskrzeszenia, z powodu którego Zeus raził mnie swym piorunem, może okazać się nieskuteczny, gdy wymierają całe miasta, nękane chorobami, które dotychczas nieznane były Helleńczykom.

Cóż mogę doradzić? Gdy wybudujesz mą świątynię, Asklepiejon, kąpiele w moich świętych źródłach i kwarantanna pod kuratelą mych uczniów, Terapeutów, powinna przegnać chorobę. Są jednak takie choroby i plagi, na które ciężej o panaceum. Gdy zaprzyjaźnionego władcę ukąsiła Hydra lub Mantykora, gdy Twoje miasto nęka Szara Grypa, Tyfus lub Stygijska Rozpacz - stoisz na rozdrożu, a decyzję musisz podjąć jak najszybciej, zanim cudze miasto pod nowymi rządami nie zerwie sojuszu albo Twoi mieszkańcy nie zaludnią Łąk Asfodelowych, Tobie zostawiając jedynie truchła zostawione wśród bulwarów. Możesz liczyć na pomoc geniuszy sztuki lekarskiej, lecz nawet oni nie zawsze znają odpowiedź. Możesz także wysłać herosa na ekspedycję, by poszukał ziół, które mogą zapobiec epidemii. Kiedy jednak wszelkie środki zawiodą, mogę okazać Ci, śmiertelny, najwyższą z łask i dopuścić do największych sekretów sztuki uzdrawiania chorych w moim monumentalnymSanktuarium.

Ta zachwycająca świątynia pozwala mi wtajemniczyć Cię w święte obrzędy, a mej boskiej rodzinie strzec Twego miasta. Hygiejo, Epiale, czy nie chciałybyście wspomóc tego czarującego śmiertelnika? W mym Sanktuarium tuż przy budynkach świątynnych znajduje się święty basen, w którym śmiertelni mogą poszukiwać ukojenia w splotach błogosławionych węży. Ogrody świątynne są pełne leczniczych ziół, także wyjątkowo rzadkich. Gdy jednak rozbudujesz moje Sanktuarium o Hygiejon, co stanowi najwyższy wyraz uwielbienia, Twoje ogrody zakwitną zielem, które wraz z tajemną recepturą Chtonidów, przyrządami badawczymi Atlantów i innymi składnikami z zagajników Nimf może doprowadzić Cię do mej najpilniej strzeżonej tajemnicy - tajemnicy nieśmiertelności. Wówczas Twoi mieszkańcy nie będą już obawiali się nie tylko chorób, ale i mściwych bóstw oraz bestii.

Te dary mogą jednak poczekać. Na razie zajmij się tym paskudnym kaszlem, bo niedługo nawet pozostające na moje rozkazy Harpie nie chciałyby z Tobą przebywać.

Mam nadzieję, że wyjaśniłem Ci, jak dbać o zdrowie Twych ludzi. Zobaczysz, jeszcze się spotkamy, o ile zdrowie pozwoli!
Tytuł: Odp: Zeus: Tytanomachia - re-edycja
Wiadomość wysłana przez: Lotofag w 15.01.2015, 01:48:07
Asklepios

Sanatorium Asklepiosa
Tutaj przebywa wspaniały uzdrowiciel bogów i ludzi, Asklepios. I chociaż nie jest uznany za wielkie bóstwo olimpijskie, jego umiejętności są nie do przecenienia dla każdego, kto choć przez chwilę doznał krzywdy.

rozmiar: 6x13
marmur: 8/38
drewno: 12
rzeźby: 2

Sanktuarium Asklepiosa
To najwyższy hołd dla potęgi Asklepiosa. Oskrzydlone dwoma przybytkami święte źródło wznosi się nad gruntem, a pątnicy i chorzy szukają ulgi i cudu uzdrowień pod czujnym okiem lekarzy. Pośrodku sanktuarium, przed dwoma wielkimi posągami i gmachami świątyń, wielka przestrzeń czeka na Monument Asklepiosa.

(budowa sanktuarium to trudne zadanie - nawet wtedy, gdy już wniesiesz gmach, Twoje zadanie się nie kończy; wraz z nacją Nimf, pojawia się możliwość ulepszenia Sanktuarium do Cudownego Sanktuarium - wówczas rozpoczyna się wieloetapowa konstrukcja wewnątrz świątyni. Asklepios wymaga jedynie dwóch etapów ulepszenia sanktuarium, ale już taka Artemida czterech, a Zeus lub Gaja - aż siedmiu. Utrzymanie Cudownego Sanktuarium dowolnego bóstwa przez trzy lata automatycznie zapewnia zwycięstwo)

rozmiar: 15x22
marmur: 40/148
drewno: 48
rzeźby: 16
inne: 8 płyt malachitu, 4 sadzonki ziół

Monument Asklepiosa - Hygiejon
Święte źródło uzdrowiskowe, wokół którego rozciągają się ogrody nieznanych Grekom ziół, to zachwycający przybytek Asklepiosa i jego boskiej rodziny - Epione, Machaona, Podalejriasa, Hygiei i Panakei. W źródle pływa poświęcona Asklepiosowi Amfisbena, którą własnoręcznie schwytał Chiron. Ten Monument umożliwia odkrycie leku na każdą chorobę, a nawet panaceum na największą zmorę władców - śmierć.

I etap
1) postument - 64 marmuru, 16 drewna, 8 granitu, 14 orychalku
2) rzeźby - 4 zwykłe, 2 doskonałe*
3) basen - 8 płyt malachitu**, 8 płyt rzadkiego marmuru***, 4 ładunki złota

II etap
1) ogrody zielne
     a) lotos - import: Stygianie, Lotofagowie
     b) asfodel - import: Stygianie, Ajaja
     c) trawa hesperyjska - import: Nimfy
     d) smocza lilia - import: Atlanci
2) udobruchanie Amfisbeny - Przybytek Chirona

*doskonałe rzeźby uzyskuje się dzięki importowi (rzadko i drogo) albo też dzięki obecności geniusza-rzeźbiarza w mieście. Takie rzeźby są odpowiednio znacznie droższe, jarzą się blaskiem.
**malachit wydobywa się tak jak marmur lub granit, ale w krainach Nimf. Kamieniem wydobywanym przez Stygian jest onyks.
***rzadki marmur wydobywa się z nielicznych miejsc po opracowaniu niezbędnej technologii - albo też importuje. Jest on znacznie droższy niż normalny, wygląda jak normalny, ale jest żyłkowany błękitem i złotem.
Tytuł: Odp: Zeus: Tytanomachia - re-edycja
Wiadomość wysłana przez: Haspen w 15.01.2015, 11:06:53
Naucz się programować i zrób prawdziwą grę, a kupię jako jeden z pierwszych. Bardzo, bardzo ciekawie się to czyta i aż żal ściska, że nie ma kto tego zrealizować. Chociażby i na starym 'engine' Zeusa, czy może Cesarza.
Tytuł: Odp: Zeus: Tytanomachia - re-edycja
Wiadomość wysłana przez: Lotofag w 15.01.2015, 14:08:38
Wielkie dzięki, bardzo mnie to cieszy!
Zanim nauczę się programować, miną lata. Próbuję, ale powoli i opornie. A póki co mogę chociaż marzyć o wymarzonym "Zeusie".

Masz/macie może jakieś sugestie? Bo mam pewien pomysł na inny układ misji niż dotychczas.
Tytuł: Odp: Zeus: Tytanomachia - re-edycja
Wiadomość wysłana przez: Lotofag w 16.01.2015, 11:45:32
Zeus: Tytanomachia i dodatki

I znów dygresja - lecz tym razem wyjątkowo słuszna. Tym razem chcę pokrótce napisać o tym, jakie elementy rozgrywki pojawiają się we wszystkich "częściach" gry.

Zeus: Tytanomachia

1) Nowy system kampanii.
To podstawowa wersja gry i zawiera zarówno nację Greków, jak i Atlantów. Grecy otrzymują 10 kampanii podstawowych, a Atlanci 8 - jednak wraz z rozgrywką można odblokować kolejne, dodatkowe kampanie. Wraz z ukończeniem niektórych kampanii, uzyskujemy dostęp do kampanii olimpijskich - każda z nich koncentruje się na perypetiach określonego bóstwa/tytana  i jest stosunkowo trudna. Po ukończeniu kilku takich "boskich" misji można odblokować kampanię Gigantomachia, długą i wyczerpującą, a po ukończeniu jej - najtrudniejszą ze wszystkich, Tytanomachię.

2) Olimpijczycy i Tytani.
W "podstawce" występuje 14 bóstw olimpijskich i 14 tytanów i tytanid. Systemem nagród i kar rządzi wskaźnik kultu - nawet przyjazne bóstwo może się po pewnym czasie obrazić - lecz na potrzeby misji można ustalić, że poziom sympatii bóstwa pozostaje na pewnym poziomie - na korzyść lub nie. Bóstwom i Tytanom można wznosić niewielkie kaplice, które nie zapewniają odwiedzin i przychylności bogów, ale zaspokajają niezbędne potrzeby religijne Greków; można też wznosić standardowe świątynie, lecz prawdziwym cudem są monumentalne Sanktuaria, których wzniesienie to prawdziwe wyzwanie - najmniejsze z Sanktuariów ma rozmiary zwykłej świątyni Zeusa. Można wznieść tylko jedno Sanktuarium w mieście, ale poza zwykłą prośbą, umożliwia ono dokonanie prawdziwego cudu przez opiekuńcze bóstwo.
Poza tym istnieje czworo bóstw niezależnych od nacji gracza - Eros, Tyche, Temida i Helios. Aby wznieść ich świątynie i zaskarbić sobie ich przychylność, trzeba wykonać osobne misje, ale i nagroda jest nieporównywalnie większa.

3) Herosi i bestie.
Gdy Twoje miasto zaatakuje potwór - z własnej lub boskiej woli - możesz przywołać jednego z dziesięciorga herosów: Tezeusza, Atalantę, Heraklesa, Perseusza, Achillesa, Odyseusza, Jazona, Chirona, Bellerofonta lub Kirke. Heros może też wspomóc Twoją armię, poprowadzić ekspedycję naukową, wykonać misję zleconą przez opiekuna lub pomóc Ci w eksploracji niezbadanych terytoriów. Ponadto im dłużej heros pozostaje w mieście, tym lepiej dla władcy: Atalanta może podszkolić Twych łuczników, obecność Kirke poprawi postępy naukowe, a Zeus nie zaatakuje miasta, w którym przebywa Herakles. Istnieje też możliwość wysłania kilkorga herosów i heroin na złożone misje - np. wyprawa po złote runo nie obędzie się bez trojga herosów. A gdy zdarzy się, że szczególnie potężna istota nawiedzi Twe miasto - straszliwy Gigant lub złowieszcza Nemezis - tylko współpraca herosów pozwoli Ci ich odegnać.

4) Monumenty i pamiątki.
System stawiania monumentów z "Posejdona" - choć personalnie był dla mnie najlepszym elementem rozgrywki - do niczego nie prowadził. W "Tytanomachii" chciałbym to zmienić - istniałyby budowle, których stworzenie kosztuje nas wiele zachodu, lecz byłby to dopiero początek wyzwań. Po wybudowaniu Olimpijskiej świątyni, w menu władcy można by do niej wejść, nawet po ukończeniu określonej kampanii, i uzyskać dostęp do "wnętrza", w którym w zależności od naszych postępów, znajdowałyby się posągi określonej jakości. Dla przykładu: Po wybudowaniu Świątyni Olimpijskiej, a następnie - nawet w innej kampanii - świątyni Posejdona, w oknie "Świątyni O." pojawi się zaniedbany posąg Posejdona. Gdy wybudujemy mu sanktuarium - pojawi się doskonały posąg, a po wykonaniu boskiej kampanii - atrybut władzy.
Takie miejsca i odpowiadające im "znajdźki", to np. Muzeum Mediterraneum/Antlanticum (Eksponaty), Świątynia Olimpijska/Postument Tytanów, Wielka Biblioteka (Genialne Traktaty i Święte Pisma) i Obserwatorium Kosmika (Mapa Nieba). Dzięki nim rozgrywka stałaby się znacznie ciekawsza i wiążąca - zdobycie wszystkich "znajdziek" i ich wizualna obecność wiązałyby się z wielkim trudem.
Istnieją też zwykłe monumenty - piramidy, pomniki do nieba, cyklopowe mury, wielkie teatry i inne, lecz te pełnią inne funkcje i nie umożliwiają kolekcjonowania "znajdziek".

5) Grecy i Atlanci.
Poza różniącymi się panteonami, ale wspólnym zestawem herosów, nacje te różnią się także na inne sposoby, chociaż w niewielkim stopniu. Dla Greków kluczowa jest działalność kulturalna, a dla Atlantów - naukowa. Ponieważ siedziby mieszkańców dzielą się teraz na trzy standardy - zwykłych mieszkańców, dobrze urodzonych oraz arystokratów - w pewnym momencie wymagania dla nich są nieco odmienne. Także niektóre technologie i usprawnienia (o tym poniżej) mogą być różne. Atlanci mogą od teraz wydobywać orychalk i brąz (Grecy tylko brąz), a Grecy marmur i granit (Atlanci tylko granit). Inaczej wyglądają także ich świątynie. Póki co wydaje mi się, że to wszystkie różnice.

6) Technologie i usprawnienia. Rola geniuszy.
Od teraz Grecy i Atlanci mogą w trakcie rozgrywki wynajdywać technologie i usprawnienia dzięki swym budowlom poświęconym kulturze lub nauce - tempo zależy od liczby takich budowli. Usprawnienia są bardzo niewielkie i rzadko zmieniają mechanikę rozgrywki, ale tę rozgrywkę usprawniają. I tak: Meteorologia zmniejszy ryzyko zatonięcia ekspedycji lub statku handlowego (tak, ten element także jest nowy), a Retoryka siłę oddziaływania Twoich filozofów. Znaczącym atutem jest także to, że niektóre budowle i towary mogą być odblokowane lub ulepszone właśnie dzięki technologiom i odkryciom, także budowle monumentalne -  Długa luneta może odblokować Atlantom dostęp do budowy Wielkiego Obserwatorium, a Odkrywka marmuru umożliwić Atlantom wydobywanie tegoż.
Specyficzną rolę odgrywają w Twoim mieście geniusze - jednostki wybitnie uzdolnione. Rzadko się pojawiają, właściwie losowo, chociaż na pewno większe jest prawdopodobieństwo spotkania genialnego rzeźbiarza w mieście pełnym rzeźbiarzy i twórców niż w przemysłowym. Genialne jednostki tworzą dzieła sztuki - Doskonałe rzeźby, które mogą być przydatne przy budowie sanktuarium, albo Doskonałe traktaty, które wypełnią Wielką Bibliotekę lub półki arystokratów. Przewiduję na razie obecność Genialnego rzeźbiarza, Genialnego naukowca, Genialnego wynalazcy, Genialnego stratega i Genialnego filozofa.

7) Wojna.
Z tym mam szczególny problem - wojna i bitwy były w "Zeusie" traktowane drugorzędnie - co było nawet rozsądne z uwagi na charakter rozgrywki - ale często po macoszemu. Chciałbym to nieco usprawnić - zarówno dzięki temu, że od teraz z posiadłości szlachetnie urodzonych wychodzą żołnierze, a arystokratów dowódcy - jak i dzięki wprowadzeniu nieco bardziej zróżnicowanych jednostek. Jeszcze o tym pomyślę.

Zapraszam do sugestii, pomysłów, komentarzy!
Tytuł: Odp: Zeus: Tytanomachia - re-edycja
Wiadomość wysłana przez: koryo w 18.01.2015, 13:31:39
Witam,

Na wstępie powiem, że pomysły pokazują kawał dobrej roboty, a jeżeli pisane 'od ręki', to tym większe gratulacje! (Zarabiasz tym na życie? =P)

Dawno dawno temu, na poprzednim forum o Zeusie, tak dawno że tylko ziemek8 pamięta, angażowałem się w tłumaczenie sporych zasobów heavengames.com, i sporo jeszcze pamiętam z mechaniki gry. O tym właśnie chciałem - o mechanice. Bo o ile pomysły dobre, opisy są praktycznie gotowe do wklejenia we właściwe okienka w grze, to z technicznego punktu widzenia zorganizowanie tego jest naprawdę ciężkie.

Kod gry - zmiany tu opisane nie są tylko kosmetyczne; wymusza to zmiany w kodzie gry. Podzielam niestety obawy Administratora, że firma Sierra/ Vivendi/ Activision/ Blizzard będzie niechętna udostępnić odpowiednie fragmenty.. Własność chroniona prawnie itd, tym bardziej że przy okazji niedawnej reaktywacji (?) studia, poszczególne tytuły na pewno były wykorzystywane jako karty przetargowe i kody źródłowe/ patenty/ pomysły/ marki/ znaki towarowe pewnie zostały oklejone przy okazji naklejkami z zawyżonymi cenami.
A bez ingerencji w kod gry nie wklepie się wszystkich proponowanych zmian, a nawet jeśliby zaniechać zmian i wporwadzić tylko kosmetyczną 'przykrywnkę' zmieniającą nazwy i opisy, to i tak zabakłoby aktualizacji wyglądu i animacji modeli potworów i herosów żeby to się trzymało kupy. Wojskowość przemilczę bo to po prostu oddzielny, wielki kawał roboty, od podstaw.

I, niejako konsekwencją powyższego - mój największy 'problem' - rozmiar miasta. Jako gracza, największą satysfakcję sprawiało mi budowanie molochów rozsiadających się na całej mapie, z produkcją i zatrunieniem w pełnej harmonii, wciskających się w każde zagłębienie skały, z każdym kwadracikiem mapy pracującym na siebie. Najczęściej metropolie te nie osiągały equlibrium (punktu nasycenia i samo-regulacji), ponieważ gdzieś po drodze kod gry nie dawał rady. O ile pamiętam, gra potfai modelować tylko skończoną liczbę 'walkerów', czyli każdego rodzaju ludzików pełniących określoną funkcję, a potem kod gry zwyczajnie ignoruje/ nie ma zasobów by kolejny handlarz wyjechał na ulice czy aktor dreptał sobie dookoła z przekrzywionymi skrzydełkami dyndającymi na plecach. I o ile wyliczone w grze liczby i plan zabudowy nakazywał ich obecność - pół miasta było nagle degradowane do szałasów ponieważ zabrakło nosiwody który miał się pojawić w danym momencie. (Dygresja anty-hejtowa - nie mówié o miastach 50k+ ludzi na edytowanych mapach gdzie nie ma produkcji - chodzi o oryginalne reguły gry.) Gdy mówię o satysfakcji budowania, to pozostawie waszej wyobraźni przeciwne uczucie towarzyszące niemożności skosztowania ambrozji wieńczącej dzieło.

Czyli: jedyny zarzut do Twojego modelu (i mój jedyny zarzut do oryginalego Zeusa/Poseidona w ogóle):
Skala.
Z tego co piszesz, miasta musiałyby być większe, więc i mapa musi być większa:
- Piszesz o świątyniach, i wplatasz tam techniczne informacje - żeby pomieścić tę powiększoną liczbę świątyń, mapa musi być większa. Zeus zawsze dawał dość ograniczone pole do popisu, obrazując skalistą Grecję, ale skoro daje się graczowi nowe świątynie to po to, żeby miał gdzie je sobie pobudować.
- kolejne możliwości zabudowy i kolejne rodzaje budynków potrzebują kolejnych budowli pracujących na ich utrzymanie. Znów, więcej miejsca.

A silnik nie dałby rady modelować większych miast. Dowiedziałem się jakiś czas temu że silnik SimCity nigdy nie modelował miasta, tylko był zwykłą nakładką na Excela - wyliczał ile czego trzeba, i tyle, liczby musiały się zgadzać. Dopiero najnowsza odsłona gry generuje np. śmieciarkę, która fizycznie musi dojegać gdzieśtam. W tej kategorii silnik Cezara (na którego popawionej wersji Zeus stoi) był 'przed swoim czasem' bo wymagał łażących ludzików do wyszstkiego, ale moc obliczeniowa była ograniczona bardziej niż dziś.

Jak to przeskoczyć?.. (P.s. tak w ogóle trafiłem na ten wątek - wróciłem na forum zobaczyć czy w dobie BG Enhanced Edition, HOMM3Complete, AOE-HD i ogólnie reedycji, Zeus doczekał się remasteru, ale, jeszcze (?) nie..) Kiedy Reedycja?

Powtorzę - pomysły na dodatki i ich opisy - dobra robota, mam nadzieję zostanie prouktywnie wykorzystana. Reedycja? =)

Pozdrawiam,
Tytuł: Odp: Zeus: Tytanomachia - re-edycja
Wiadomość wysłana przez: Lotofag w 18.01.2015, 17:11:02
Dzięki za tak kompetentną odpowiedź!
Co do rozmiaru miast - nie wydaje mi się, by mapa koniecznie musiała być większa. Czysto hipotetycznie, liczba możliwych do wybudowania świątyń to wciąż cztery na miasto (ich rozmiary nie zmienią się bardzo), a sanktuarium jest ogromne i wymaga umiejętnego zagospodarowania terenu. Oczywiście, że nie dałoby się wznieść sanktuarium Asklepiosa tam, gdzie nie zmieściłaby się też podobnych rozmiarów świątynia Zeusa. W pewnej chwili zawsze ciężko było zaprząc ludzi do pracy - bezrobocie sięgało kilkudziestu procent - więc nowe budynki produkcyjne mogłyby ten problem zniwelować. Tak, mapa musiałaby być większa, ale nieznacznie, najwyżej o 20-25%. Podstawowe kampanie Zeusa i Posejdona rzadko wymagały gospodarowania całą mapą, by spełnić niezbędne wymagania. Dopiero kampanie graczy były nieco bardziej podstępne, wyciskając z miasta siódme poty.
Co do silnika gry - to ciekawe, dziękuję. Podejrzewam i tak, że uzyskanie kodu "Zeusa" jest nieosiągalne, a i tak większość pomysłów wymagałaby nowej wersji gry, a nie śrubowania starej. Póki co, będę relaksacyjnie dopracowywał pomysł bez nadziei na realizację.

Dzięki za wszystkie informacje!

PS. Tak, tym też zarabiam na życie. :)
Tytuł: Odp: Zeus: Tytanomachia - re-edycja
Wiadomość wysłana przez: Lotofag w 19.01.2015, 15:16:33
Pangea: Sanktuarium

1) Nowe kampanie.
Wraz z pojawieniem się nowej nacji, Nimf, pojawiają się także nowe kampanie. Cały podstawowy wątek Nimf - 7 kampanii - koncentruje się na tym, by pomimo katastrof wywoływanych przez ciągłe walki bogów z tytanami, zachować integralność natury i ocalić nimfy. Są to zazwyczaj misje defensywne, wypełnione rozbudowanymi misjami pobocznymi w których ratujesz nimfy przed gniewem i zakusami olimpijskich bogów, by wreszcie z tej płochliwej i asekuracyjnej nacji uczynić potęgę, na którą nie podniesie ręki nawet Zeus. Pojawiają się też po dwie kampanie Greków i Atlantów, a także kampanie zaawansowane - jak w podstawce.

2) Nimfy.
Nowa nacja to nimfy. I o ile Grecy nie różnili się zbytnio od Atlantów, to nimfy wymagają zupełnie innych rodzajów strategii, zabiegów urbanistycznych i starań o łaskę Opiekunów. Po pierwsze, nimfy nie tylko dzielą się na trzy warstwy społeczne - driady, oready i hesperydy - lecz także ich wymagania są zupełnie inne i często greckie lub atlanckie miasta nie będą potrafiły im sprostać. I co najważniejsze, poza tym rozwarstwieniem pojawia się także bliźniacza subnacja budująca osiedla na wodzie, która także tworzy pewien podział - na najady, nereidy i okeanidy - tym samym umożliwiając zarówno budowanie na i pod wodą (dodatkowy poziom budowania miasta), lecz także znacząco zmienia łańcuch produkcji.

Nimfy pod względem poziomu trudności są trudniejszą nacją, przeznaczoną dla graczy wtajemniczonych. Ich miasto i opiekunowie wymagają dbałości o równowagę w przyrodzie, wprowadzają zupełnie nowe rodzaje pożywienia - jaja, miód, orzechy, ptactwo i wodorosty - ale też towarów - selenit, malachit, różne rodzaje drewna, sadzonki kwiatów i olejki, nie wspominając o ziołach, o których później. Ich świątynie i sanktuaria i świątynie wyglądają inaczej, a proces ich budowy wymaga często troski ogrodników i hamadriad. Ponadto wprowadzają wiele nowych budowli specjalnych i odmienne drzewko technologiczne.

3) Opiekunowie.
Nad nimfami kuratelę trzymają Opiekunowie, potężne i niedostępne istoty lasów, łąk i głębin. Ich przychylność nie zależy od ofiar, lecz od tego, czy gracz nie burzy równowagi w przyrodzie. Ścinka drzew i rozwój przemysłu nie przyczynią się do uzyskania ich aprobaty, a mogą nawet zmusić ich, by zesłali klęskę żywiołową lub pojawili się pod postacią Aspektu, mściwej istoty pustoszącej miasto. Tym samym dla nimf sadzenie kwiatów i wznoszenie menhirów nie jest jedynie zabiegiem estetycznym, ale oznaką czci i sposobem na przetrwanie.
Świątynie Opiekunów przypominają ogrody wzniesione wśród rzeźb. Każda świątynia to zarazem przybytek Aspektu, więc gdy już wzniesiesz postumenty i położysz posadzkę, należy jeszcze posadzić odpowiednie rośliny. Świątynia Delfina będzie przypominała pokryty liliami wodnymi basen z kolumnadą, a Pszczoła otrzyma ukwieconą łąkę zwieńczoną przybytkiem wśród potężnych drzew. Przy budowie świątyń czasem wymagany jest marmur i granit, a zwykle też malachit, a do tego drewno określonego rodzaju. Te świątynie są nieco mniejsze, lecz równie ciężkie do wzniesienia z uwagi na różnorodność materiałów. Sanktuaria natomiast to prawdziwe cuda, o których powiem w swoim czasie.
Tak jak poprzednio, Opiekunowie mogą błogosławić budowle albo je przeklinać. Ten mechanizm pozostaje taki sam.

4) Sanktuaria i Specjały.
Ten dodatek wprowadza kolejne usprawnienie - możliwość rozbudowy Sanktuariów, co jest zwieńczeniem możliwości budowniczych. Prezentowałem to na przykładzie Hygiejonu Asklepiosa. Rozbudowa Sanktuariów jest wieloetapowa - im wyższa ranga bóstwa, tytana lub opiekuna, tym dłużej trwa rozbudowa - od dwóch do nawet siedmiu etapów. Sanktuariów poświęconych Temidzie, Erosowi, Tyche lub Heliosowi, a także nowym "opiekunom najemnym", czyli Krukowi, Żółwiowi, Niedźwiedziowi i Lisowi nie powinny (tak sądzę) uzyskać możliwości rozbudowy.
"Pangea" wprowadza też możliwość budowy nowych budowli specjalnych/monumentów, takich jak Wielka Menażeria lub Wiszące Ogrody. Dzięki nim możesz kolekcjonować rzadkie okazy flory i fauny, o czym za chwilę.

5) Heros i Heroiny.
Paleta nowych bohaterów jest stanowczo sfeminizowana. Do galerii sław dołączą: Britomartis, Orion, Echo, Kallisto, Kyrene, Harmonia, Chloris, Galatea i Aura. Mechanizmy pozostają takie same, poza tym, że od teraz herosi i heroiny mogą kolekcjonować rzadkie rośliny i zwierzęta.

6) Flora i Fauna.
Od teraz nie tylko odległe krainy są dla miasta interesujące. Wraz z odkrywaniem kolejnych ziół i gatunków zwierząt, Twoi herosi i Twoje heroiny mogą przeszukiwać okolice miasta w poszukiwaniu osobliwości, które mogą sprowadzić do Wielkiej Menażerii lub posadzić w Wiszących Ogrodach albo w ich mniejszych odpowiednikach. Świat natury to nie tylko groźne bestie zesłane przez bogów, by Ci dokuczyć - to także zagadkowy narcyz lub hesperyjska trawa, która kołysze się bez udziału wiatru; to łania kyrenejska lub źrebię Pegaza. Przyjrzyj się uważnie zaroślom i grotom, a może dojrzysz osobliwy owoc lub gryfie gniazdo. Od teraz mapy są znacznie ciekawsze. Również inne miasta mogą podarować Ci osobliwość, którą docenisz (niczym w "Cesarzu: Narodzinach").

7) Nowe towary, nowe usługi.
Agory nimf zaopatrują się w nieco odmienne dobra. Driady chętniej ubiorą sploty winorośli niż odzież z runa (chociaż to niewykluczone), preferują nektar nad oliwę, tak jak oreadom miód z ziołami smakuje bardziej niż wino. Oready i hesperydy korzystają z dzikich pum, a nie koni, gdy okeanidy i nereidy ujeżdżają hippokampy. Traktaty naukowe i święte teksty bogobojnych Greków wydają im się zupełnie pozbawione sensu, wolą zwoje z urokami, które pozwalają im praktykować magię. Także mięso wydaje im się znacznie mniej atrakcyjnym pożywieniem. Jeżeli przez dłuższy czas będziesz dostarczał nimfom artykuły niższej jakości, to chociaż utrzymasz wyższy poziom ich siedzib, jedna lub więcej Twych nimf może zmienić się w rozszalałą Menadę*.

Zastanawiam się nad drobnymi zmianami w towarach dla nereid, najad i okeanid - poza hippokampami.

Nimfy zamiast kultury, nauki i edukacji wolą taniec, muzykę, sztukę iluzji, menażerie i arborea. Wspominałem już o tym wcześniej.

*Taki smaczek. Dzięki temu nie ucierpi na liczbie mieszkańców miasto, które musi handlować tylko z Grekami, ale będzie miało więcej trudności.

8) Bitwy morskie.
Dzięki udziałowi nereid i okeanid, bitwy morskie staną się znacznie bardziej taktyczne. Ponadto możesz hodować wielkie żółwie, które posłużą za dodatkowe wsparcie. Morskie oddziały nie wymagają okrętów, za to i Grecy, i Atlanci otrzymają po jednej specjalnej jednostce nautycznej.

To tyle w sprawie nimf. Wszelkie sugestie mile widziane. Następny będzie ostatni dodatek, opisujący Stygian i specyfikę budowania miast pod ziemią. Jest to nacja najtrudniejsza w obsłudze, trudniejsza nawet od nimf.
Tytuł: Odp: Zeus: Tytanomachia - re-edycja
Wiadomość wysłana przez: Lotofag w 29.01.2015, 01:17:29
Pandora: Dzieci Tartaru

To ostatni dodatek do świetnej gry, która nigdy nie powstanie. Wprowadza nację Stygian, którzy wywodzą się z Kimmerii i nie tylko, a dzięki działaniom Pandory odzyskują częściową świadomość i starają się powrócić do świata żywych. Ten dodatek znacznie utrudnia rozgrywkę wszystkimi nacjami, a sami Stygianie są bardzo wymagającą nacją. Ponadto dodatek wprowadza Chtonidów, nowych herosów, surowce i monumenty, nie wspominając o nowym bóstwie dla każdej nacji.

1) Nowe kampanie
Tak jak poprzednio, dodatek wprowadza szereg nowych kampanii - 8 dla Stygian i po jednej dla pozostałych nacji. Główny wątek koncentruje się na zamieszaniu, które powstaje w Hadesie i powolnej wędrówce na powierzchnie wraz z konsekwencjami, które za tym idą. Misje są ofensywne i najeżone niebezpieczeństwami, ponadto pojawia się szczególna kampania zaawansowana - Siedem Cudów Świata, dzięki której masz możliwość budowy wszystkich cudów świata starożytnego dzięki "mieszaniu" nacji, którymi grasz - Sanktuarium Zeusa i Sanktuarium Artemidy dzięki Grekom, Piramidy i Latarnia morska na Faros dzięki Atlantom, Kolos Rodyjski i Wiszące Ogrody dzięki Nimfom oraz - finalnie - Mauzoleum w Halikarnasie dzięki Stygianom. Wraz z tą chwilą kończy się rozgrywka w Zeusa, a gracz odnosi ostateczne zwycięstwo.

2) Stygianie
Ta nowa nacja jest najtrudniejsza i najbardziej odmienna ze wszystkich, dlatego zdecydowałem się podzielić ją na części.

a) siedziby.
Stygianie dzielą się - jak inne nacje - na trzy grupy społeczne. Pierwsi to Przebudzeni, zwykli zmarli, nad którymi nie ma już mocy siła wód Lete; drudzy to Kimmeryjczycy, którzy znaleźli azyl w Hadesie i starają się zaznać łask życia pozagrobowego; i ostatni, Elizejczycy, którzy zamieszkiwali Pola Elizejskie, a ich wymagania są stanowczo największe. Wszyscy Stygianie zamieszkują siedziby przypominające mniej lub bardziej wystawne mogiły, nekropola i mauzolea.

b) potrzeby na pogrzeby.
Stygianie niechętnie i rzadko handlują ze światem nadziemnym, o ile to w ogóle możliwe; jedną z przyczyn jest to, że potrzebują zupełnie innych artykułów. I chociaż w świecie podziemnym również potrzeba żywności, to zmarli nie potrzebują runa i oliwy, ale wieńców laurowych, urn i całunów; Kimmeryjczycy potrzebują zaklętej broni i wina lub leteionu, ale też olejków i wizerunków kutych w onyksie lub marmurze; Elizyjczycy wymagają straszliwych Ogarów, które żywią się mięsem w swych Psiarniach, a także masek pogrzebowych, świętych traktatów i lustrzanej broni z polerowanego srebra. Ponadto Elizyjczycy mogą osiągnąć nieśmiertelność dzięki substancji zwanej apeironem, a nie dzięki ambrozji, jak inne nacje.

c) kultura to bzdura.
Stygian nie bawią odpowiednie dla śmiertelnych przepychanki w piasku i puste przemowy. Znacznie bardziej odpowiada im sztuka czarnoksięska, tartaryjska sztuka tortur i sztuka lamentu, w której przodują zawodowe płaczki. Ponadto chętnie obserwują krwawe igrzyska, podczas których walczą przeróżne pomniejsze demony. Licz się z tym - albo Stygianie policzą się z Tobą.

d) kiedy rozum śpi.
Innym powodem, dla którego nacja Stygian jest tak trudna w rozgrywce, jest obecność cieni i Rzek. Bez odpowiednich latarni i lampad, które będą mogły przepłoszyć cienie, Twoi mieszkańcy będą narażeni na ataki wściekłych podziemnych duchów z otchłani Puszki Pandory; bez stałych dostaw wód Lete, którą dzięki radom Mnemozyne Stygianie są w stanie obrócić w wody pamięci, Twoi mieszkańcy staną się ospali i lunatyczni. To nie koniec wpływu rzek, lecz o tym zaraz.

3) Rzeki.
Z podziemnymi rzekami nie ma żartów. Bez dostaw wody z Lete, Twoi mieszkańcy staną się znacznie mniej efektywni. Bez dostępu do wód Acherontu, obronność Twego miasta spadnie, a zbrojmistrze nie będą w stanie ukończyć wyrobu broni. Kokytos, rzeka lamentu, chroni Twe miasto przed cieniami - tymi słabszymi i silniejszymi, a Flegeton zapewnia naturalną obronę przed przeciwnikiem. Nad Styksem można z kolei paść bydło i uprawiać ziemię.  Rzeki można łączyć kanałami, tworząc sieć irygacyjną i użyźniając ziemię - lub tworząc ogniste fosy i studnie pamięci. Wody Lete można zastąpić dostawami lotosu, a zamiast kanałów z Kokytosu można przecież zapalić latarnie, nad którymi pieczę sprawują lampady. W końcu - i to być może jest najgorsze - nie wszystkie krainy opływają pod ziemią te same rzeki.

Rzeki mają zupełnie różne barwy, inne okazy flory i fauny zamieszkują brzegi. W Styksie może grasować czerw stygijski, a w Kokytosie ćmy mgielne.

4) Chtonidzi.
Nad Stygianami pieczę sprawują straszliwi Chtonidzi. Dzięki temu dodatkowi, Hades jest równy potęgą Zeusowi, a Persefona - Posejdonowi. Jest  to spowodowane zmyśloną "chronologią" - póki fabuła toczy się pod ziemią, faktycznie Hades panuje niepodzielnie, a gdy przenosi się na powierzchnię, Hades jest już równy potęgą Zeusowi. Rozumiem oburzenie, ale to taki dodatek fantasty.
Oto kolejność Chtonidów:

Hades - Władca Podziemi, któremu służą Cerber i Erynie.
Persefona - Królowa Podziemi, która zsyła Głód - Limosa.
Nyks - podlega jej Achlys, Śmiercionośna Mgła.
Erebus - padlinożerny demon Eurynomos jest na jego usługi.
Hekate - władczyni wiedźm zsyła zarówno Medeę, jak i żarłoczną Empuzę.
Styks - wokół jej świątyni rozpościerają się nienawistne wody, a służy jej Geras, Starość.
Flegeton - ognisty olbrzym Kakus chętnie rozprawi się z przeciwnikiem tego Chtonidy.
Kokytus - obłąkana nimfa Melinoe zajrzy do Twego miasta, gdy się mu sprzeciwisz.
Lete - służy jej Leukokrota.
Acheront - jaszczurze oczy Askalafosa poszukują ofiary gniewu tego Chtonidy.
Tanatos - nie rusza się nigdzie bez eskorty Ker, krwawych demonów śmierci.
Hypnos - w przeciwieństwie do brata woli towarzystwo Fobii, koszmarów.
Makaria - ta łaskawa patronka Błogosławionych także może zaszkodzić Ci, nasyłając Machię, Walkę.
Eris - kłótliwa bogini zsyła Manię na tych, których nienawidzi.
Charon - wychudzony wioślarz najchętniej wyręcza się Menoetesem, przysadzistym pasterzem piekielnych stad.

Świątynie Chtonidów to wykopane w ziemi, wielopiętrowe "odwrócone" konstrukcje ze wszelkich materiałów budowlanych. Nie są tak wielkie jak świątynie Greków i Atlantów, ale wymagają więcej czasu i materiałów.

5) Bóstwa, sanktuaria i specjały.
W sanktuariach nie zachodzi żadna zmiana - Stygianie także mogą budować i rozbudowywać Sanktuaria. Pojawiają się nowe bóstwa w związku z nowymi niebezpieczeństwami, na jakie są narażeni mieszkańcy świata słonecznego.

Asklepios - boski lekarz, który uchroni Greków przed nowymi chorobami, które mają swe źródło w podziemiach albo ześle wstrętną Harpię, by kalała miasto swą obecnością.

Mnemozyne - tytanida pamięci, która z kolei zadba o to, by przestrzeń wokół jej świątyni nie podlegała atakom bestii, chorób i armii - ześle niepamięć i konfuzję na każdą wrogą istotę na tym niewielkim obszarze. Na jej polecenie Muzy zabiorą z miasta przechodniów.

Sowa, Nocna Straż - Sowa zadba o spokój w puszczach nimf, wysyłając swych zwiadowców i rozświetlając ciemność i cienie.

(są to bóstwa szczególne, "kryzysowe" - każde z nich zapobiega jednej z nowych "plag")

Całkowicie nowymi budowlami specjalnymi jest Nekromanteion, gdzie pojawiają się zaklęcia i klątwy, z którymi wygrałeś lub które sam stworzyłeś; a także Wielkie Mauzoleum, w którym znajdują się prochy wielkich, z którymi się zetknąłeś, oraz posągi Chtonidów.
Tytuł: Odp: Zeus: Tytanomachia - re-edycja
Wiadomość wysłana przez: Lotofag w 09.02.2015, 20:35:29
Błąd! Zamiast Mnemozyne, w dodatku pojawia się tytanida Leto, patronka spraw ukrytych przed wzrokiem niebian i macierzyństwa, która w przypływie sympatii do Twego miasta może wysłać do Twego miasta swe potomstwo, Apolla i Artemidę, którzy pobłogosławią łowców, lekarzy i artystów, a także zamienią w kamień wrogą armię.
Tytuł: Odp: Zeus: Tytanomachia - re-edycja
Wiadomość wysłana przez: Lotofag w 14.02.2015, 11:02:15
Kryzys "twórczy"! Nikt tego nie pisze, nikt tego nie czyta, a ja nie mogę się zabrać za wymyślanie. Przepraszam!
Tytuł: Odp: Zeus: Tytanomachia - re-edycja
Wiadomość wysłana przez: Lotofag w 17.02.2015, 14:59:54
Leto
Serce matki rośnie!
Tak, Apollo, tak właśnie powiedział. Tak, Artemido, nie marnuj strzał.


Witaj, śmiertelniku, czy to Twoje dzieci? Naprawdę piękne, szczególnie dziewczynka, przypomina mi moją córkę Artemidę - chociaż ta jest, rzecz jasna, znacznie piękniejsza niż Twoja latorośl. Czyżbyś sądził inaczej? A może nie słyszałeś o Niobe, która wprost osłupiała z matczynej troski?

Tak lepiej. I tak masz szczęście, że nie słyszał Cię ten marnotrawny ojciec, Zeus! Czemu zbladłeś? Spokojnie, nie masz się czego obawiać, macierzyństwo nauczyło mnie, jak skryć się na jakiś czas przed wzrokiem bóstw i potworów - a także tego, że nikt nie przetrwa długo siedząc na kawałku skały dryfującej po morzu. Dobrze, przejdźmy do konkretów - co tu, do diaska, się wyrabia?

Nic dziwnego, że poza Tobą i Twoimi dziećmi nie ma tu wielu innych mieszkańców. Jesteś władcą i to Ty musisz wyznaczyć miejsce pod działki budowlane, które mogą zająć nowoprzybyli. Nikt jednak nie chce mieszkać w szałasach, więc gdy tylko nakarmisz tych biedaków, zapewnią sobie lepsze schronienie. Pewnie nie uwierzysz, ale gdy zapewnisz swym mieszkańcom dostęp do nauki i edukacji, wody i lekarza, a także zadbasz o to, by rozdzielić między nich runo, amfory i oliwę, na tych działkach wyrosną molochy kamienic, z okien wychylą się główki plotkujących i usatysfakcjonowanych gospodarzy i ich rozszczebiotanego potomstwa!

A może potrzebujesz pomocy jednej z Tytanid, hm? Nic prostszego, wybuduj mi tylko taką malutką świątynię, Grotę Leto, skąd będę mogła doglądać najmłodszych. A ponieważ dzieci powinny wychowywać się w bezpiecznej okolicy, w pobliżu mojej świątyni nie grożą Ci zamieszki i ataki tych cuchnących bestii. Ponadto, Apollo i Artemida nigdy nie wystrzelą nawet jednej strzały w stronę Twego miasta. A gdy zajdzie potrzeba, na miesiąc lub dwa skryję Twe miasto przed wzrokiem śmiertelnych i co pośledniejszych bóstw. Pamiętaj jednak, że co się odwlecze, to nie uciecze, jak powiedziałam Pytonowi, który mnie nękał i skończył jako potrawka.

Zupełnie innego kalibru jest Sanktuarium! Och, mam sentyment do tej wspaniałej budowli. Znacznie łatwiej będzie mi odwrócić uwagę innego bóstwa, gdy będę miała dowód tak gorącej wiary. To jednak nie wszystko! Twoi szpiedzy będą znacznie sprawniej radzili sobie w terenie - w końcu w rodzinie nie ma sekretów. Na Twe życzenie poproszę o pomoc Apolla lub Artemidę, by przeszli się po Twoim mieście i pobłogosławili to i owo, tak jak to robili jeszcze za młodu. Mam nadzieję, że ten Olimp nie poprzewracał im w głowach. Wyznam Ci, że średnio radzę sobie z potworami i sforami żarłocznych zwierząt, ale moje bliźnięta to profesjonaliści i chętnie pomogą starej matce. A gdy już wzniesiesz moją ulubioną "pamiątkę", Bliźniaczą Straż z pięknymi podobiznami mych pociech, bez wątpienia zgodzą się patrolować ulice Twego miasta i - kto wie? - może poratują Cię w razie głodu lub plagi? W końcu czego się nie robi dla rodziny?

Pamiętaj jednak o szacunku dla mnie i moich pociech. W przeciwnym wypadku mężczyznom zabraknie sił, by kobiety powiły im potomków, a Apollo i Artemida opróżnią swe kołczany, byle tylko Cię dopaść. Nie mówiąc o moim małym Chryzaorze, prawda, warchlaczku? Mam nadzieję, że się rozumiemy.

No nic, ucałuj dzieci i żonę, muszę już się zwijać. W temacie świątyni - myślę że tamto wzgórze będzie odpowiednie. Nie sądzisz?
Tytuł: Odp: Zeus: Tytanomachia - re-edycja
Wiadomość wysłana przez: Lotofag w 17.02.2015, 15:42:15
Leto

Grota Leto
W niej skrywa się wspaniała Tytanida potajemnego macierzyństwa. Jej świątynia to najmniejszy z przybytków Atlantów, ale zarazem jeden z bardziej interesujących - pozostaje poza zasięgiem wzroku bestii, bóstw i rzezimieszków.

rozmiar: 8x9
granit: 10/27
marmur: 13
drewno: 12
rzeźby: 4

Sanktuarium Leto
Ten gmach to prawdziwy cud architektury. Niewielki i przygotowany na odparcie każdego ataku, z posadzką koncentrycznie rozłożonego marmuru, onyksu i granitu raduje serce Leto i zapewnia jej przychylność. Na podwójnym postumencie spoczywa niepozorna świątynia zdobna w posągi Leto, Artemidy i Apolla.

rozmiar: 16x17
granit: 20/80
marmur: 8/40
onyks: 8/42
drewno: 28
rzeźby: 13

Monument Leto - Bliźniacza straż
To właściwie mur broniący dostępu do świątyni i zdobny w niespotykanego piękna posągi Apolla i Artemidy na obu krańcach muru. Każdy, kto zaatakuje miasto, zrozumie, że świątyni broni nie jedno bóstwo, lecz cała trójca. Pośrodku muru, tam, gdzie powinna być brama, spoczywa posąg Leto niespotykanego wprost piękna.

I etap:
a) mur - 10 marmuru, 20 granitu, 10 onyksu, 16 drewna
b) zdobienia muru - 8 rzadkiego granitu, 8 orychalku, 4 drewna
c) 2 genialne rzeźby

II etap:
a) kaplica Apolla - 16 marmuru, 4 złota, 4 drewna
b) kaplica Artemidy - 16 granitu, 4 złota, 4 drewna
c) zdobądź podobiznę Apolla z Delos - Przybytek Atalanty
d) zdobądź podobiznę Artemidy z Delos - Przybytek Atalanty
e) postument z rzeźbą Leto - genialna rzeźba, 8 granitu, 4 drewna
Tytuł: Odp: Zeus: Tytanomachia - re-edycja
Wiadomość wysłana przez: Lotofag w 02.04.2015, 17:53:37
Pan
Twoje miasto to sielanka!
Przekaż swemu władcy, że wielki Pan żyje i ma z nim na pieńku.

Mee... witaj, władco. Rzadko widzę, byś odwiedzał pastwiska, a ja z kolei nie przepadam za pałacami. Czy trzeba czegoś więcej ponad baldachim nieba, dywan łąki i stadko ochoczych nimf? No tak, dobrze byłoby, by Twoi poddani mieli co włożyć do garnka. I chociaż uprawy nigdy niezbyt mnie interesowały, to chętnie wytłumaczę Ci, jak cennym nabytkiem dla miasta są stada i pasterze.

Aby te smętne szałasy zmieniły się w chaty, będziesz potrzebował żywności. Osobiście polecam pyszny ser, który możesz uzyskać budując mleczarnie i wypasając kozy - czyli moje lepsze połówki. Z kolei stada świń i rzeźnie umożliwią Ci pozyskiwanie mięsa, które mieszkańcy zapieką w piecach. Z innych kopytnych i dziobatych - warto pamiętać o tym, że Grecy mogą wypasać stada bydła, Atlanci z kolei trudnią się hodowlą wolnowybiegowych ptaków dodo, którym zawdzięczają jaja.

Nie zapominaj, że nimfy znają inne sposoby pozyskiwania żywności. Ich poszukiwaczki przeczesują plaże w poszukiwaniu małży i gniazd mew, a one same potrafią hodować grzyby na grzybich fermach. Te piękne istoty są naprawdę zdumiewające!

Pamiętaj, że aby przemienić barak w dom potrzebujesz runa - a jeżeli potrzebujesz runa, to najlepszym pomysłem będzie pewnie wypas owiec i budowa schronień pasterskich. Gdy już odkryjesz, jak to zrobić, najlepiej będzie Ci wydzielać zwierzętom kawałki pola dzięki budowie ogrodzeń - w przeciwnym wypadku mogą nawiedzić Twe pola i sady, pałaszując wszystko na swojej drodze.

Gdybyś potrzebował pomocnej racicy, zgłoś się do mnie! Wystarczy, że wybudujesz mi skromną Łąkę Pana, a Twoje stada dadzą znacznie więcej mleka, mięsa i runa - ba, sam podzielę się z Tobą moimi stadami. Ponadto wrogie wilki i dziki uciekną od Twych pastwisk w panice!

Za to Sanktuarium pozwoli mi zasilić Twoje magazyny runem, ale przede wszystkim umożliwi moim satyrom pokazanie Twoim uzdrowicielom, gdzie rosną najpożyteczniejsze zioła. Po co komu Asklepios, gdy opiekuńcze duchy lasów znacznie lepiej znają każde zioło łąk i zagajników? A gdy już wybudujesz mi Niebiańskie Pastwisko, Twoje stada staną się odporne na każdą chorobę i zagrożenie, umkną przed potworami i bóstwami, a złowrogie cienie w pobliżu świątyni umkną przed moim złowrogim rykiem!

Lecz i Tobie może stać się krzywda: jeśli nie docenisz swych czworonożnych przyjaciół, a kobiety w swym mieście zamkniesz w domach na cztery spusty, zdziesiątkuję Twe stada, a na ludzi napuszczę Marsjasza, który wyprowadzi ich - w pole!
Tytuł: Odp: Zeus: Tytanomachia - re-edycja
Wiadomość wysłana przez: Jakub Rozwadowski w 19.04.2015, 19:47:21
To są najlepsze pomysły jakie kiedykolwiek widziałem! Jednak mam kilka dodatkowych sugestii, uwag i porad.
1. Naucz się programowania, a ja bym ci w tym pomógł, nie jestem w tym dobry nawet się na programowaniu  nie znam ale informatyka to moje drugie imię. :)
2. Jeżeli chodzi o Stygian dałbym nowe surowce (bo nie widziałem byś takowe dodawał) mianowicie diamenty, złoto, żelazo, platyna i księżycowa skała. diamenty i złoto do biżuterii i wyrobu zdobionego uzbrojenia (oczywiście wszystko do sprzedaży na agorach i poza miasto) żelazo i platyna to oczywiście do uzbrojenia, oraz księżycowa skała do sanktuarium i innych budowli.
3. Propo nimf, dodaj jeszcze jeden surowiec; Kobolt. Można go wydobyć tylko pod wodą, a przydaje się do obrony.
To w zasadzie tyle, więcej z siebie nie wykrzesam. Jak stworzysz tą wersję "fanowską" Zeusa to ja storze mały dodatek do Stygian, że zamienię ich w krasnoludy a całość będzie miała możliwości jak Dwarf Fortress :)
Jeśli oczywiście dostanę od ciebie kod. siemaneczko  8)
Tytuł: Odp: Zeus: Tytanomachia - re-edycja
Wiadomość wysłana przez: Martyna w 02.05.2015, 13:07:20
Cytuj
Naucz się programowania, a ja bym ci w tym pomógł, nie jestem w tym dobry nawet się na programowaniu  nie znam ale informatyka to moje drugie imię.
Hmm, dosyć ciekawe jest to co piszesz, bo niby jak można komuś pomóc w czymś o czym się nie ma bladego pojęcia? To tak jakbyś powiedział do kogoś kto nie umie pisać, żeby napisał książkę, a ty mu w tym pomożesz, chociaż też nie umiesz pisać, za to umiesz rysować. Poza tym mam wątpliwości co do tego, czy znasz się na informatyce. Żeby nie było wątpliwości informatyka nie polega na obsłudze komputera, programów, edytora teksty itp. Radzę poczytać o tym co kryje się pod tym pojęciem, bo w dzisiejszych czasach ciężko się znać na informatyce i jednocześnie nie umieć programować.
Tytuł: Odp: Zeus: Tytanomachia - re-edycja
Wiadomość wysłana przez: Lotofag w 02.05.2015, 21:38:51
Cześć,
nie było mnie przez dłuższą chwilę. Kuba, dzięki za miłe słowa!
1) Programowania się uczę, hobbystycznie, ale musiałbym poświęcić dekadę, żeby cokolwiek w tej materii wskórać. Więc spotkamy się za dekadę i zobaczymy, czy wytrwałem w wysiłkach. :)
2) Stygianie - których chyba wolałbym nazwać Kimmeryjczykami - otrzymają nowe materiały: onyks, agaty i oniryt, z którego wytwarza się stygijską stal. Nie sądzę, żeby pod ziemią księżycowa lub słoneczna skała miała rację bytu, ale dzięki. :)
Ponadto Stygianie będą mieli inny schemat potrzeb niż pozostałe nacje:

Mogiła:
1) żywność (asfodele, lotos, wilcza jagoda, granaty, mięso stygijskich czerwi)
2) laur
3) urny
4) całuny

Krypta:
1) zaklęta broń
2) wino lub woda letyjska
3) olejki i balsamy
4) wizerunki (idole)

Mauzoleum:
1) ogary
2) maski pogrzebowe (wykonane ze złota)
3) księgi tanatyczne
4) lustrzana broń
5) apeiron (odpowiednik ambrozji)

3) Dobry pomysł z substancją, która byłaby wydobywana z dna morskiego, ale boję się produkować zbyt wielu różnych metali. Nimfy mają już malachit (budulec) i selenit (metal). A nereidy, okeanidy i najady mogą poławiać perły i wyławiać złoto z wraków.

Pozdrawiam Cię serdecznie!

PS. Martyna ma trochę racji, ale nie pomógłbyś mi, bo nie byłoby w czym - ja nie umiem programować, a już na pewno nie umiałbym zaprogramować gry komputerowej na miarę Zeusa. ;)
Tytuł: Odp: Zeus: Tytanomachia - re-edycja
Wiadomość wysłana przez: Jakub Rozwadowski w 19.05.2015, 18:45:49
Wielki powrót!  8)
Nauka mi uniemożliwiła grę w Zeusa plus chwilowe zainteresowanie inną grą. Martyna, mi chodzi o to, że mógłbym dać mu kilka porad lub naprawić co trzeba mam nawet Ojca który jest w tym lepszy ode mnie.
Teraz do ciebie Lotofag - metali można dodawać ile się chce, a jeśli chodzi o księżycową skałę to wartą ją dodać (wystarczy spojrzeć okiem na Skyrim). A co do nimf, dodasz Kobolt bynde szczęśliwy. po za tym chyba też będe studiował programowanie, aktualnie moje plany są takie: Idę do Gimnazjum (mam dopiero 13 lat!) do matematyczno-informatycznej, uczę się informatyki ide do liceum itd. i na studia - programowanie. a potem na ogrodnictwo  8)
W zasadzie nie wiem co mi ostatnio odbiło z tym ogrodnictwem  ::) ale dobra. Chce mieć działkę i bynde uprawiał ziemnioki, huehuehue. XD
Tytuł: Odp: Zeus: Tytanomachia - re-edycja
Wiadomość wysłana przez: Knight in fire w 26.05.2015, 13:00:35
Vivendi od dawna nie produkowało gier strategicznych. Raczej Impressions Games byłoćby skłonne oddać ten tytuł. Ba, popatrzcie na Colobota, przejętego przez polskich forumowiczów od Epsiteca. http://colobot.info/pl/
Tytuł: Odp: Zeus: Tytanomachia - Reedycja Zeusa wg Lotofaga
Wiadomość wysłana przez: Lotofag w 14.11.2015, 17:27:09
Ok, wracam do pisania. Wybaczcie przerwę, postaram się o regularność.
Nie wiem, czy napisać o propozycji kampanii do podstawki i dodatków czy może szczegółowo o kulturze i nauce u Greków oraz Atlantów (mam na to pewien pomysł)
Pozdrawiam serdecznie!
Tytuł: Odp: Zeus: Tytanomachia - Reedycja Zeusa wg Lotofaga
Wiadomość wysłana przez: Haspen w 14.11.2015, 18:51:29
Pisz co chcesz. Zawsze chętnie się czyta :D
Tytuł: Odp: Zeus: Tytanomachia - Reedycja Zeusa wg Lotofaga
Wiadomość wysłana przez: bazylozaur w 14.11.2015, 20:58:52
Zgadzam się z Haspenem. Opisz i to i to. Z przyjemnością poczytam :).
Tytuł: Odp: Zeus: Tytanomachia - Reedycja Zeusa wg Lotofaga
Wiadomość wysłana przez: Lotofag w 18.11.2015, 17:38:11
Kultura i nauka

Dla każdej z cywilizacji liczą się dwie dziedziny życia, dzięki którym Twoi obywatele nie zamienią się w świnie jak od zaklęcia złowieszczej Kirke. Dla Greków i Atlantów kluczowa jest oczywiście edukacja - im bardziej kompleksowa, tym lepiej. Lecz o ile Grecy skłaniają się w stronę kultury i rozrywki, pod którą to nazwą kryje się zarówno widowisko teatralne, jak i olimpijskie zmagania, to Atlanci preferują rozwój nauki i technologii, dzięki czemu mogą chodzić z głową w chmurach i spędzać życie w zakurzonych bibliotekach.

Warto pamiętać, że wysoki wskaźnik kultury lub nauki decyduje o pojawieniu się geniusza, a więc naukowca, który znacznie przyspiesza rozwój kulturalny i technologiczny miasta. Jeżeli zaprzęgniesz naukowców i geniusza do sowicie opłacanych badań, po pewnym czasie mogą oni wynaleźć zaskakujące usprawnienie, które pomoże zakwitnąć Twemu miastu - doskonalszą nawigację, wytrzymalsze mury, a nawet zupełnie nowe budowle!

[oczywiście, to nie Cywilizacja: technologii nie jest tak wiele, nie mają aż tak decydującego wpływu, jednak wprowadzają dodatkowy element, dzięki któremu będziesz chciał rozgrywać misje różnymi cywilizacjami, ale tym samym władcą: wynalezione przez jednego władcę technologie zostają na dobre]

Nimfy nie są równie zainteresowane edukacją, co Grecy i Atlanci: preferują raczej sztukę Kontemplacji oraz Sztuki wyzwolone. Pierwszej służy umiejętność obserwacji flory i fauny, a drugiej - sztuka iluzji, tańca i muzyki.

Stygianie to zupełnie inna para kaloszy. Ci najchętniej parają się Arkanami oraz Kaźnią. Seanse spirytystyczne, wywoływanie uroków oraz krwawe zawody między istotami z prawdziwych koszmarów doskonale oddaje to, co ta ponura nacja uważa za świetną zabawę.

Zacznijmy od Greków:

I poziom wychowania obywateli:
Edukacja:
Kwatery pedagoga odpowiadają za wędrówkę nauczyciela po danej części miasta, dzięki której najmłodsi uczniowie poznają tajniki alfabetu.

Kultura i rozrywka:
Palestra to szkoła zapaśnicza, dzięki której młodzi Grecy i Atlanci mogą próbować swych sił i gryźć piach bez potrzeby wydzierania piekłu ofiary z rąk.

II poziom wychowania obywateli:
Edukacja:
Szkoła to miejsce, w którym poza standardową edukacją młodzi Grecy uczą się muzyki u kitarzystów oraz sztuki wymowy u grammatów. Tu poznają dzieła aojdów i słodkie dźwięki liry.

Kultura i rozrywka:
Kaplica Muz to święte miejsce, nieopodal którego - niczym przy źródłach Helikonu - zbierają się aktorzy i muzycy, którzy następnie mogą dzielić się natchnieniem w szkołach i teatrach.

III poziom wychowania obywateli:
Edukacja:
Gimnazjon to niezwykłe miejsce. W palestrze ćwiczą się zapaśnicy, na dromosach siódme poty wylewają biegacze, a w eskedrach trwa wieczna dysputa dotycząca pochodzenia much z brudu i ładu z Chaosu.

Kultura i rozrywka:
Odeon/Teatr - tu zarówno muzycy, jak i aktorzy próbują swych sił w niedoścignionych adaptacjach Arystofanesa i Sofoklesa. Co za widowisko!

IV poziom wychowania obywateli:
Edukacja:
Kwatery filozofa/sofisty dzięki nim na agorze pojawia się wędrujący mistrz słowa i łagodnej herezji, który ze swego podium prowadzi zaawansowany kurs mineralogii, arytmetyki i pijaństwa.

Czytelnia/Biblioteka jest zaciszem, gdzie znajdują się najcenniejsze z tekstów. Jest to budynek, z którego rozdysponowuje się po agorach traktaty filozoficzne i teksty najlepszych sztuk, zwiększa on też poziom przyrostu wskaźnika kultury, jest to też ośrodek badań naukowych. [wymaga papieru]

Kultura i rozrywka:
Stadion - chleba i olimpiad! Oliwek i śmiertelnych wypadków przy płotkach! Szanowny panie, czy może pan zdjąć ten przeklęty uskrzydlony he... o nie, tylko nie to.

Sympozjon - te przeznaczone specjalnie pod uczty miejsca na agorach służą wyrafinowanym ucztom zmysłów i umysłów najbogatszym z obywateli.

*V poziom wychowania obywateli (budynki specjalne):

Likeion

Wielki Teatr

Stadion olimpijski

Akademia

Wielka Biblioteka

Hippodrom

Buleuterion

Te budowle drastycznie przyspieszają przyrost technologiczny i zwiększają poziom wskaźników kultury w mieście.
Tytuł: Odp: Zeus: Tytanomachia - Reedycja Zeusa wg Lotofaga
Wiadomość wysłana przez: Lotofag w 18.11.2015, 18:24:25
Wraz z dodatkiem Pangea w Twoim mieście mogą pojawić się Szkoły medyczne, które zmieniają Szpitale w Asklepiejony. Tym samym możesz wyspecjalizować swoją szkołę.

Wraz z dodatkiem Pandora w Twoim mieście mogą pojawić się Dikasteria i Szkoły obywatelskie, dzięki którym bez trudu zaprowadzisz porządek w mieście, a najbogatsi będą mogli spać snem niesprawiedliwego.

Szkoły można bowiem wyspecjalizować, szkoła może stać się Szkołą filozoficzną, Szkołą medyczną (I dodatek) lub Szkołą obywatelską (II dodatek). Aby szkoła mogła zostać udoskonalona, należy zwykłą szkołę umieścić przy drodze w ten sposób, by pole szkoły (2*2) graniczyło z ulicą (1*2). Wymagana jest też odpowiednia technologia i dobra estetyka otoczenia.
Tytuł: Odp: Zeus: Tytanomachia - Reedycja Zeusa wg Lotofaga
Wiadomość wysłana przez: Lotofag w 18.11.2015, 18:48:22
Tym samym zakładka Edukacja dzieli się na:

1. Kwatery pedagoga.
2. Edukację średnią: Szkołę  i Gimnazjon.
3. Edukację wyższą: Szkołę filozofów, Szkołę medyków, Szkołę urzędników oraz Czytelnię.
4. Akademia lub Likaion, Wielka Biblioteka.

Zakładka Rozrywka i kultura dzieli się na:
1. Sport: Palestrę i Stadion.
2. Teatr: Kaplica Muz i Odeon.
3. Stadion Olimpijski lub Hippodrom .
4. Wielki Teatr.
Tytuł: Odp: Zeus: Tytanomachia - Reedycja Zeusa wg Lotofaga
Wiadomość wysłana przez: Lotofag w 18.11.2015, 19:03:00
Atlanci

Atlantom stanowczo co innego w głowie. Zamiast ćwiczyć całymi dniami ciał natartych oliwą, wolą całe noce wpatrywać się w kolby i teleskopy.

Edukacja wygląda niemal tak samo, ale Atlanci swoich nauczycieli chętnie zamieniają w naukowców, a uczniów w asystentów ambitnych projektów badawczych.

Edukacja:
I: Kwatery pedagoga.
II: Szkoła i Uczelnia.
III: Szkoła naukowców, Szkoła medyków i Szkoła astronomów oraz Czytelnia.
IV: Akademia lub Likaion, Wielka Biblioteka.

Nauka i technologia:
1. Niebo: Obserwatorium, Instytut meteorologiczny.
2. Ziemia: Pracownia wynalazcy, Laboratorium.
3. Museion.
4. Centrum Antycznych Technologii, Perpetuum Mobile, Wielki Zderzacz Hadrianów.
Tytuł: Odp: Zeus: Tytanomachia - Reedycja Zeusa wg Lotofaga
Wiadomość wysłana przez: Lotofag w 18.11.2015, 19:20:58
Odkrycia i technologie

Niektóre odkrycia i technologie są większe, inne mniejsze. Ogólnie naukowcy i artyści Twojego miasta generują stały przypływ Eureki, który możesz wzmocnić przepływem znacznie banalniejszej waluty - drachmy. Także geniusze znacznie przyspieszają przyrost Eureki, co jest systemem sprzężonym: im więcej inwestujesz w udane badania, tym większa szansa na pojawienie się geniusza w mieście.

Możesz zdecydować, czy koncentrujesz się na ścieżce:

1) odkryć, która przynosi rozwiązania usprawniające głównie cywilne rozwiązania, patronat sztuki, mieszkalnictwo i estetykę, wprowadza nowe rozwiązania dyplomatyczne i zyskania sobie łaski bogów;

2) technologii, która koncentruje się na produkcji, rolnictwie i militariach, usprawnia łodzie i wozy, szuka rozwiązań prozaicznych problemów konstrukcji budynków i destrukcji całych miast, zwiększa pojemność magazynów i jakość uzbrojenia;

3)*zapomnianych sztuk, która to ścieżka służy Nimfom i Stygianom (chociaż w odmienny sposób), stanowiąc zupełnie inne podejście do problemów, wynajdując uroki i zapomniane rośliny: to ścieżka niespodziewana, ponieważ każdy z kroków milowych to rozwiązanie bardzo nieoczywiste i często polegające na magii zagajników lub Hadesu;
Tytuł: Odp: Zeus: Tytanomachia - Reedycja Zeusa wg Lotofaga
Wiadomość wysłana przez: Lotofag w 18.11.2015, 19:40:47
Przykłady

Jeżeli w danym momencie wybiorę ścieżkę odkryć, to bardzo możliwe, że wynajdę Balsam, dzięki czemu produkcja olejków w danym mieście automatycznie zwiększy poziom higieny. Mogę też dobudować kondygnację w danej stoi, zmienić Czytelnie w Biblioteki, odkryć Tragikomedię, przyspieszyć ekspedycje wynalazkiem Lunety lub udoskonalić sztukę Szpiegostwa.

Jeżeli wybiorę ścieżkę technologii, to Geologia usprawni pracę górników, Meteorologia zmieni Instytuty w Stacje meteorologiczne, a Śruba Archimedesa umożliwi budowę farm na górskich pastwiskach. Nic nie powstrzyma mnie, by Grecki ogień przetrzebił armię wroga, a Nowy stop łatwiej poddał się obróbce w kuźni.
Tytuł: Odp: Zeus: Tytanomachia - Reedycja Zeusa wg Lotofaga
Wiadomość wysłana przez: arczas89 w 30.11.2015, 01:06:34
http://steamcommunity.com/app/327640/#scrollTop=0

Zapytajcie tego gościa, może wam zrobi tą grę jak spodobają się mu wasze pomysły, ale pewnie mógłby się tym zająć jak skończy robić "remake" Cezara.
Tytuł: Odp: Zeus: Tytanomachia - Reedycja Zeusa wg Lotofaga
Wiadomość wysłana przez: Lotofag w 08.12.2015, 15:36:11
Nimfy

Piękno dzikiej natury i hedonistyczne rozrywki to dla Nimf najsłodszy owoc i najwonniejszy bukiet, który cieszy oko i trafia w wyszukany gust mieszkanek Twego gaju.

Kontemplacja
Medytacja: Pustelnia, Kromlech
Fauna: Schronisko, Menażeria
Flora: Szkółka leśna, Arboreum
Specjalne: Rezerwat
Monumenty: Matecznik, Kryształowa Szklarnia, Wiszące Ogrody

Sztuki wyzwolone
Taniec: Krąg charyt
Muzyka: Konserwatorium, Źródło Muz
Iluzja: Mistyczka, Rozstaje lampad
Monumenty: Fontanna, Pałac na wodzie
Specjalne: Tarasy Sztuk Tajemnych
Tytuł: Odp: Zeus: Tytanomachia - Reedycja Zeusa wg Lotofaga
Wiadomość wysłana przez: Lotofag w 08.12.2015, 16:04:33
Eksponaty: Zagraj w to jeszcze raz, Sam

Jak już wspomniałem, gdy już raz wybudujemy unikalny budynek, którym może być Muzeum Mediterraneum, Świątynia Olimpijska lub chociażby Kryształowa Szklarnia, mamy niepowtarzalną okazję, by kolekcjonować nasze znajdźki. Te, rzecz jasna, dzielą się na rzadkie, wyjątkowe oraz mityczne. Znajdźki towarzyszą nam przez całą grę danym władcą i za każdym razem, gdy wybudujemy w macierzystym mieście budowlę specjalną, ich liczba decyduje o zwiększonym wskaźniku kultu, zadowolenia lub tempa badań w danym mieście.

Ad rem:

Świątynia Olimpijska to cudowne miejsce, w którym rzędem siedzą na swych tronach niedosiężni bogowie (a właściwie ich posągi). By ją wznieść, musisz mieć dostęp do czternastu - a później nawet piętnastu - niedoścignionych rzeźb. Gdy do tego dojdzie, wznieś bogom ich świątynie i sanktuaria, a następnie ich święte przybytki. Świątynia odpowiada za rzadki Atrybut, sanktuarium - za wyjątkowy, a przybytek - za zachwycający mityczny Atrybut. Oto przykłady:

Statua Zeusa może zostać przyozdobiona Orłem (r), Piorunem Zeusa (w) lub Egidą (m).
Statua Posejdona może zostać przyozdobiona Delfinem (r), Trójzębem Posejdona (w) lub nawet Koroną Mórz (m).
Statuę Hery zdobi Paw (r), Berło Hery (w) oraz Pawi Płaszcz (m).

Oczywiście, podobnie dzieje się z Postumentem Tytanów, Pawilonem Opiekunów oraz Nekromanteionem.
Tytuł: Odp: Zeus: Tytanomachia - Reedycja Zeusa wg Lotofaga
Wiadomość wysłana przez: Lotofag w 08.12.2015, 16:29:37
Eksponaty

Tych jest początkowo mniej niż Atrybutów - których jest przecież 45 dla każdej z cywilizacji - bo jedynie 36 w podstawce i odpowiednio 48 z dodatkiem Pangea i równo 60 z dodatkiem Pandora. Inaczej niż w przypadku Atrybutów, Eksponaty nie różnią się od siebie dla innych cywilizacji, za to świadczą o udanych ekspedycjach bądź wykonanych dla bóstw zadaniach - rzadziej o pojawieniu się ściśle określonego geniusza lub pokonaniu innej cywilizacji.

Przykłady
rzadkie: Przepaska Hippolity, Naszyjnik Harmonii, Galatea, Łuk Triosa.
wyjątkowe: Zbroja Achillesa, Siodło Pegaza, Głowa Orfeusza, Głowa Meduzy.
mityczne: Złote Runo, Puszka Pandory, Palladium.
Tytuł: Odp: Zeus: Tytanomachia - Reedycja Zeusa wg Lotofaga
Wiadomość wysłana przez: Lotofag w 08.12.2015, 16:59:45
Pisma i Traktaty

Gdy wybudujesz Wielką Bibliotekę lub odpowiadający jej budynek, możesz zacząć kolekcjonować doskonałe dramaty, wyjątkowo udane wynalazki lub filozoficzne traktaty - dzięki geniuszom, którzy Cię odwiedzają, oraz zawodom, które wygrywasz. Przyspieszy to rozwój technologiczny Twego miasta oraz zyska Ci szacunek wszystkich krain.

rzadkie: Tetractys, Arithmetica, Iliada, Poezje Safony, Poetyka.
wyjątkowe: Równanie Pitagorasa, Śruba Archimedesa, Turbina Herona, Król Edyp, Schemat Wiszących Ogrodów.
mityczne: Mechanizm z Antykythiry, Automaton, Margites, Traktat Hypatii, Poetyka: O komedii.
Tytuł: Odp: Zeus: Tytanomachia - Reedycja Zeusa wg Lotofaga
Wiadomość wysłana przez: Lotofag w 08.12.2015, 17:23:09
Wielka Menażeria

Nimfy preferują oglądanie w Wielkiej Menażerii pięknych bestii, tych rzadkich i tych mitycznych, a także leczniczych ziół i kwiatów o mitycznej sławie, które można pielęgnować w Kryształowej Szklarni. Jest ich znacznie mniej niż Eksponatów, lecz za to można je odnaleźć na rodzimym gruncie - o ile masz wystarczająco dobry wzrok. Im lepszy jest poziom badań i symbiozy Nimf, tym większe prawdopodobieństwo odnalezienia danych roślin i zwierząt, a nawet narodzin ich potomstwa lub szczepu!

rzadkie bestie: słoń, salamandra, wielbłąd, ibis, paw.
rzadkie rośliny: cyprys likijski, drzewo laurowe, palma daktylowa, irys.

wyjątkowe bestie: hippokamp,  łania kyrenejska, klacz Diomedesa, ptak stymfalijski.
wyjątkowe rośliny: akonit, amarantos, narcyz, trawa hesperyjska.

mityczne bestie: Amfisbena, Skolopendra, Arion, smok trojański.
mityczne rośliny: ziele Rei, mole, złota jabłoń.
Tytuł: Odp: Zeus: Tytanomachia - Reedycja Zeusa wg Lotofaga
Wiadomość wysłana przez: Lotofag w 17.12.2015, 13:00:29
Czy ktoś chciałby mi pomóc z fabułą i rozkładem scenariuszy?
Proszę (w wiadomościach).
Tytuł: Odp: Zeus: Tytanomachia - Reedycja Zeusa wg Lotofaga
Wiadomość wysłana przez: Knight in fire w 16.01.2016, 02:04:46
Jean-louis.erneux@vivendi.com - mogę wam napisać po francusku do gościa o prawa autorskie i udostępnienie gry na licencji. Możecie też to zrobić po angielsku.


Wątek o wysłaniu zapytania znajduje się tutaj (http://n-gry.pl/forum/index.php?topic=1291). - dop. ziemek8
Tytuł: Odp: Zeus: Tytanomachia - Reedycja Zeusa wg Lotofaga
Wiadomość wysłana przez: bazylozaur w 26.02.2018, 15:00:48
Wpadło mi do głowy jeszcze kilka pomysłów dotyczących wojska. Dla każdej nacji można przydzielić po jednej machinie wojennej:
- Grecy - helepolis (wieża oblężnicza),
- Atlanci - ruchoma balista zaprzężona w opancerzone konie,
- Kimmeryjczycy - katapulta, która niszczy zwykłe mury jednym strzałem a wytrzymalsze cyklopowe, np. trzema,
- Nimfy - myślę, że nie byłyby skore do budowy takich konstrukcji, dlatego dla nich przypada wykopanie fosy by wrogie machiny się przez nią nie przedarły (wojska mogą przez nią przejść, choć fosa je nieco spowalnia). Można ewentualnie wyposażyć je w słonie bojowe.

Każda z nacji może mieć tylko jedną machinę wojenną w mieście. Myślałem także nad innymi, tj. trebuszem a także nad zastosowaniem tzw. ognia greckiego czy ulepszenia rydwanów (dla arystokracji) do ciężkich rydwanów zaprzężonych w dwa konie powożonych przez woźnicę z miejscem dla łucznika. Najpierw chciałem żeby była to kwadryga, ale jej używali Rzymianie.
Tytuł: Odp: Zeus: Tytanomachia - Reedycja Zeusa wg Lotofaga
Wiadomość wysłana przez: Lotofag w 25.05.2018, 15:40:26
Cześć, tu znów ja, obudził mnie bazylozaur.

To świetny pomysł, bardzo mi się to podoba. Wydaje mi się jednak, że można ich wymyślić po kilka dla każdej cywilizacji - w końcu np. Heron czy Archimedes słynęli ze swoich projektów machin oblężniczych - zwierciadlane latarnie Archimedesa, automata czy przenośna balista Herona czy choćby grecki ogień. To coś, o czym jeszcze pomyślę, skoro przypomniałem sobie o tym projekcie. Dzięki!
Tytuł: Odp: Zeus: Tytanomachia - Reedycja Zeusa wg Lotofaga
Wiadomość wysłana przez: Lotofag w 25.05.2018, 16:55:56
Odkrycia i wynalazki. Powrót do pomysłu

Jak już wcześniej wspomniałem, drzewka technologii dzielą się na Odkrycia oraz Wynalazki. Badacze oraz geniusze przyczyniają się do wzrostu wskaźnika Eureki, co prowadzi do przełomu naukowego lub technologicznego.

Technologii jest tak naprawdę bardzo dużo, bo każda ze ścieżek obejmuje dwanaście dyscyplin (jak choćby Dyplomacja, Kult czy Sztuka wojenna), a na każdą z dyscyplin przypadają po trzy technologie okresu archaicznego, klasycznego oraz hellenistycznego (w sumie dziewięć).

Dla przykładu - jedną z dyscyplin ścieżki Odkryć jest Filozofia, którą można rozwinąć dziewięciokrotnie, za każdym razem otrzymując dostęp do jednej z trzech technologii danego okresu.

FILOZOFIA

Okres archaiczny

1. Filozofia przyrody

Ze śmierci ziemi rodzi się ogień, ze śmierci ognia rodzi się powietrze, ze śmierci powietrza rodzi się woda.

Jońscy filozofowie przyrody upatrywali praprzyczyny istnienia w jednej substancji - arche - choć nie byli zgodni co do tego, czym owa arche dokładnie jest - ogniem czy wodą, ziemią czy bezkresem. Czujni na zmiany w samej physis, filozofowie przyrody zwracają baczną uwagę na jej przejawy w Twoim mieście.

Efekt: Na miesiąc przed klęską żywiołową lub pożarem możesz otrzymać ostrzeżenie. Nie dotyczy kataklizmów zesłanych celowo przez wściekłe bóstwa.

2. Szkoła pitagorejska

Liczby rządzą światem.

Efekt:



Tytuł: Odp: Zeus: Tytanomachia - Reedycja Zeusa wg Lotofaga
Wiadomość wysłana przez: Lotofag w 28.05.2018, 14:41:21
Odkrycia i wynalazki. Powrót do pomysłu

Jak już wcześniej wspomniałem, drzewka technologii dzielą się na Odkrycia oraz Wynalazki. Badacze oraz geniusze przyczyniają się do wzrostu wskaźnika Eureki, co prowadzi do przełomu naukowego lub technologicznego.

Technologii jest tak naprawdę bardzo dużo, bo każda ze ścieżek obejmuje dwanaście dyscyplin (jak choćby Dyplomacja, Kult czy Sztuka wojenna), a na każdą z dyscyplin przypadają po trzy technologie okresu archaicznego, klasycznego oraz hellenistycznego (w sumie dziewięć).

Dla przykładu - jedną z dyscyplin ścieżki Odkryć dla Greków jest Filozofia, którą można rozwinąć dziewięciokrotnie, za każdym razem otrzymując dostęp do jednej z trzech technologii danego okresu.

FILOZOFIA

Okres archaiczny

1. Filozofia przyrody


Ze śmierci ziemi rodzi się ogień, ze śmierci ognia rodzi się powietrze, ze śmierci powietrza rodzi się woda.

Jońscy filozofowie przyrody upatrywali praprzyczyny istnienia w jednej substancji - arche - choć nie byli zgodni co do tego, czym owa arche dokładnie jest - ogniem czy wodą, ziemią czy bezkresem. Czujni na zmiany w samej physis, filozofowie przyrody zwracają baczną uwagę na jej przejawy w Twoim mieście.

Efekt: Na miesiąc przed klęską żywiołową lub pożarem możesz otrzymać ostrzeżenie.

*Jeżeli w Twoim mieście pojawi się Heraklit lub Tales, otrzymujesz dostęp do tego odkrycia.

2. Pitagoreizm

Liczby rządzą światem.

Pitagorejczycy i ich pieczołowite obliczenia, imponująca teoria muzyki i studia nad nocnym niebem to prawdziwa chluba Hellady. Ich badaniom nad prawami rządzącymi porządkiem natury towarzyszyły nieoczywiste wybory etyczne oraz metafizyczne, jak choćby rygor wegetarianizmu oraz orficka wiara w metempsychozę. To ich spekulacjom i diagramom zawdzięczamy między innymi szereg ważnych odkryć matematycznych.

Efekt: Jeżeli po udanym Odkryciu zdecydujesz się na badania nad Wynalazkiem, to badania te ruszą od 10 procent rozwoju.

*Jeżeli w Twoim mieście pojawi się Pitagoras, otrzymujesz dostęp do tego odkrycia.

3. Sofistyka

Uczyń słabszy argument silniejszym.

Sofiści to wędrowni nauczyciele, wytrawni retorzy oraz pragmatyczni wykładowcy. Ich zdaniem, za upodobaniem teorii powinna zawsze iść niezrównana praktyka, a procesu dorastania powinni doglądać wyszkoleni pedagodzy. Rzecz jasna, nie za darmo.

Efekt: Wymiana technologiczna między miastami przebiega sprawniej, a filozofowie przemierzający miasto przynoszą skromny dochód.

*Jeżeli w Twoim mieście pojawi się Protagoras lub Hippiasz, automatycznie uzyskujesz dostęp do tej technologii.
Tytuł: Odp: Zeus: Tytanomachia - Reedycja Zeusa wg Lotofaga
Wiadomość wysłana przez: Lotofag w 28.05.2018, 16:27:47
Okres klasyczny

1. Metody Sokratesa

Wiem, że nic nie wiem.

Sokrates, przez mieszkańców Aten traktowany na poły jak obłąkany szyderca, a na poły jak geniusz, zapisał się w historii filozofii dzięki swym metodom, dzięki którym przekonywał swych rozmówców o skrywanej przez nich wiedzy lub właśnie o brakach w niej; pierwszą z nich była metoda majeutyczna, drugą - elenktyczna. Jego głębokie przeświadczenie, że to cnota i dusza stanowią cel filozofii, przeorientowały ją na całe stulecia.

Efekt: W Twoim mieście zamieszkuje Sokrates, a niezadowolenie społeczne w mniejszym stopniu przekłada się na braki w produktywności. Co więcej, niezadowolenie społeczne nie opóźnia badań.

2. Dialogi Platona

Nikt nie jest sprawiedliwy z dobrej woli, tylko z musu, bo sprawiedliwość to nie jest dobro dla jednostki.

Wybitny uczeń wielkiego Sokratesa, Platon, to zarazem jeden z najbardziej twórczych filozofów starożytności. Jego niezwykłe Dialogi zgłębiały naturę bytu, tłumaczyły zagadnienie idei oraz tłumaczyły, jak winno wyglądać utopijne państwo. Za życia Platon zgromadził wokół siebie całą grupę oddanych uczniów i słuchaczy, po czym założył Akademię Platońską, która prędko zgromadziła największe umysły starożytności.

Efekt: Umożliwia wybudowanie Akademii Platońskiej. Obecność filozofów zwiększa poziom bezpieczeństwa w danym sektorze, a produkcja traktatów oraz doskonałych pism w mieście znacznie wzrasta.

3. Nauki Arystotelesa

Wszyscy ludzie z natury pragną wiedzy.

Choć przez wiele lat był uczniem Platona, ostatecznie odżegnywał się od jego teorii anamnezy, twierdząc że wiedza pochodzi z doświadczenia, a nie dialektycznych męczarni. Gdy odmówiono mu patronatu nad Akademią swego mistrza, założył Lykeion, w którym uczeni zgłębiali nauki teoretyczne. Systematyka nauk, za którą się opowiadał, oraz wędrowne dysputy ze swymi perypatetykami przyczyniły się do powstania wielu niezwykłych dzieł oraz dyscyplin.

Efekt: Zwiększa zasięg wędrówki zarówno filozofów, jak i pedagogów, a także umożliwia budowę Lykeionu. Wysoki poziom bezpieczeństwa w mieście przyspiesza tempo badań.

Tytuł: Odp: Zeus: Tytanomachia - Reedycja Zeusa wg Lotofaga
Wiadomość wysłana przez: Lotofag w 29.05.2018, 12:28:02
Okres hellenistyczny

1. Stoicyzm

Celem człowieka jest rozważny wybór rzeczy, które są zgodne z naturą.

Założyciel szkoły stoickiej, Zenon z Kition przyjmował, że szczęście daje człowiekowi tylko cnota, uniezależniająca go od wszelkich okoliczności oraz ucząca życia zgodnego z rozumem i naturą. Powinna ona prowadzić do obojętności wobec wszystkiego. Stoicy wartość moralną uczynków uzależniali od intencji.

Efekt: Obecność filozofa uwalnia budynki oraz przechodniów od klątwy bogów. Umożliwia budowę Stoi Zenona z Kition.

2. Epikureizm

Człowiek osiąga szczęście, jeśli potrafi z radością przeżyć każdy dzień.

Dla Epikura kluczowym pytaniem było: jak osiągnąć szczęście w życiu doczesnym. Wszelkie inne rozważania filozoficzne z zakresu czy to teorii poznania, czy metafizyki, miały tu znaczenie drugorzędne i służyły wyłącznie do uzasadniania swoich poglądów w sprawie kluczowego pytania – jak żyć, żeby być szczęśliwym.

Efekt: Potrzeby arystokracji są zaspokajane zauważalnie łatwiej, a organizacja uczt poprawia wskaźniki kultury, edukacji i zadowolenia w okolicy. Umożliwia budowę Ogrodu Epikura.

3. Cynizm

Lepsza jest uboga mądrość, niż głupie bogactwo.

Według cyników jedynym prawdziwym dobrem i celem życia jest sama cnota, a wszystko inne powinno być dla człowieka całkowicie obojętne. Obojętność ta była rozumiana przez cyników jako rodzaj całkowitej abnegacji swoich osobistych potrzeb.

Efekt: Mieszkańcy potrzebują jedynie części towarów oraz żywności, by ich domostwa prosperowały. Odkrycie to ponadto dwukrotnie wydłuża czas, w którym dane domostwa - z powodu braku określonych usług lub towarów - zaczną cofać się w rozwoju. Umożliwia budowę Beczki Diogenesa.
Tytuł: Odp: Zeus: Tytanomachia - Reedycja Zeusa wg Lotofaga
Wiadomość wysłana przez: Lotofag w 29.05.2018, 13:40:21
Jak to wygląda w praktyce? Jeżeli decydujesz się na rozwój Filozofii, to za każdym razem, gdy osiągniesz następny poziom, tempo badań wzrasta o 10%. Gdy osiągniesz najwyższy, dziewiąty poziom, w sumie wzrasta nie do 90, a do 100%. Ponadto w każdym z okresów każdy przełom w Filozofii oznacza też, że ukończyłeś studia nad jedną z trzech dziedzin.

Tak więc: pierwszy poziom Filozofii to 110% tempa badań oraz wybór między Filozofią przyrody, Pitagoreizmem oraz Sofistyką. Jeżeli wybierzesz Sofistykę, to na drugim poziomie tempo badań wzrośnie do 120%, ale wybrać będziesz mógł już tylko między Pitagoreizmem i Filozofią przyrody.

Alternatywą dla Filozofii u Atlantów jest Nauka, u Nimf - Obserwacja natury, a u Stygian - Tanatomancja.
Tytuł: Odp: Zeus: Tytanomachia - Reedycja Zeusa wg Lotofaga
Wiadomość wysłana przez: Lotofag w 30.05.2018, 15:40:24
Odkrycia

W sumie w ramach ścieżki Odkryć możliwy jest rozwój dziesięciu różnych dziedzin:

1. Filozofia - odpowiada za tempo badań, skuteczność filozofów oraz szereg dodatkowych korzyści.
2. Higiena - odpowiada za system sanitarny, medycynę oraz zwyczaje pogrzebowe.
3. Kult - odpowiada za kontakt Twoich mieszkańców z bóstwami i herosami.
4. Ekonomia - odpowiada za kwestie podatków, zarobków oraz handel.
5. Eirene - odpowiada za relacje między miastami oraz korzyści z handlu.
6. Rodzina - odpowiada za wychowanie, edukację oraz rozwiązania mieszkalne.
7. Estetyka - odpowiada za wygląd Twojego miasta oraz za monumenty.
8. Dary Muz - odpowiada za muzykę, poezję i teatr.
9. Polityka - odpowiada za system sprawowania rządów oraz bezpieczeństwo w Twoim mieście.
10. Eris - odpowiada za wojskowość w Twoim mieście.
Tytuł: Odp: Zeus: Tytanomachia - Reedycja Zeusa wg Lotofaga
Wiadomość wysłana przez: Haspen w 30.05.2018, 23:57:15
Nawet jeśli nic z powyższych wypocin nie wyjdzie, to i tak wspaniale je się czyta. Nie przestawaj i pisz dalej, bo z niecierpliwością zaglądam codziennie by zobaczyć czy napisałeś kolejnego posta :D
Tytuł: Odp: Zeus: Tytanomachia - Reedycja Zeusa wg Lotofaga
Wiadomość wysłana przez: Lotofag w 01.06.2018, 00:10:17
Nawet jeśli nic z powyższych wypocin nie wyjdzie, to i tak wspaniale je się czyta. Nie przestawaj i pisz dalej, bo z niecierpliwością zaglądam codziennie by zobaczyć czy napisałeś kolejnego posta :D

To bardzo miłe! Dziękuję, będę! :)
Tytuł: Odp: Zeus: Tytanomachia - Reedycja Zeusa wg Lotofaga
Wiadomość wysłana przez: Lotofag w 05.06.2018, 01:00:53
KULT

Okres archaiczny

1. Ceremonie pogrzebowe

Efekt: Możliwy do wybudowania staje się tolos. Przy spełnieniu określonych wymagań możliwa jest Hekatomba, dzięki której wzrasta powodzenie ekspedycji wojskowych lub badawczych, a także Misteria orfickie, dzięki którym wzrasta wskaźnik kultu.

2. Panteon olimpijski

Efekt: Możliwa do wybudowania staje się wyrocznia. Przy spełnieniu określonych wymagań możliwe jest ustanowienie Mitu założycielskiego lub Procesji olimpijskiej, dzięki którym wzrasta ranga miasta oraz poziom zadowolenia w mieście.

3. Wierzenia lokalne

Efekt: Możliwe do wybudowania staje się nimfeum. Przy spełnieniu określonych wymagań możliwa jest organizacja Misteriów eleuzyjskich lub Wielkich Dionizji, dzięki którym wzrasta jakość plonów w danym roku.

Okres klasyczny

1. Amfiktionia

Efekt: Umożliwia nawiązanie współpracy religijnej z innymi miastami, dzięki której wskaźnik kultu przekłada się na jakość współpracy handlowej i militarnej między polis. Obecność genialnych dowódców zwiększa wskaźnik kultu.

2. Architektura sakralna

Efekt: Koszta wzniesienia świątyni i monumentów maleją o 10 procent, a zakłady rzemieślnicze wysyłają dwóch budowniczych zamiast jednego. Obecność genialnych artystów zwiększa wskaźnik kultu.

3. Bóstwo opiekuńcze

Efekt: Bóstwo, któremu jako pierwszemu wzniesiono świątynię w danym mieście, krąży po nim bez przerwy i nie wymaga ofiar ani kosztów utrzymania świątyni, za to chętniej spełnia prośby. Obecność genialnych poetów zwiększa wskaźnik kultu.
Tytuł: Odp: Zeus: Tytanomachia - Reedycja Zeusa wg Lotofaga
Wiadomość wysłana przez: Lotofag w 05.06.2018, 01:31:44
Okres hellenistyczny

1. Sceptycyzm

Efekt: Bóstwa nie są już w stanie zaszkodzić mieszkańcom - jedynie budynkom.

2. Synkretyzm religijny

Efekt: Każda ekspedycja zwiększa wskaźnik kultu w mieście, ponadto każda z nich zostaje pobłogosławiona przez bóstwa.

3. Gnoza

Efekt: W domach arystokracji nigdy nie brakuje świętych tekstów. Zwiększa też szansę pojawienia się genialnego tekstu, a wyrocznie udzielają porad za darmo.
Tytuł: Odp: Zeus: Tytanomachia - Reedycja Zeusa wg Lotofaga
Wiadomość wysłana przez: Lotofag w 25.06.2018, 17:01:02
ODKRYCIA I WYNALAZKI

Oto ostateczna formuła odkryć i wynalazków. W sumie możliwe jest odkrycie aż 162 różnych technologii, które mogą usprawnić zarządzanie Twoim miastem. Zamiast drzewek technologii oczom gracza ukazują się dwie postaci podtrzymujące tarcze - Atena, która jest patronką odkryć - oraz Hefajstos, który przytrzymuje tarczę wynalazków.

W obrębie każdej tarczy można wyróżnić trzy kręgi, które odpowiadają kolejnym epokom (archaiczna, klasyczna, hellenistyczna). W ramach tych kręgów istnieje po dziewięć różnych specjalizacji - jak choćby Filozofia - a każda z tych specjalizacji oferuje w sumie dziewięć różnych technologii, po trzy na epokę.

Postaram się to rozrysować w jakimś programie: moim celem jest to, by - niczym na tarczy Heraklesa - powstało 27 osobnych pól, a w każdym z nich odrębna historia; odblokowywanie technologii z danej specjalizacji i danej epoki graficznie odblokowuje kolejne "puzzle".

Odkrycia

AGATHOS

1. Philosophia
archaiczne: Filozofia przyrody, Szkoła pitagorejska, Sofistyka
klasyczne: Metody Sokratesa, Dialogi Platona, Nauki Arystotelesa
hellenistyczne: Cynizm, Stoicyzm, Epikureizm

2. Threskeia
archaiczne: Ceremonie pogrzebowe, Panteon olimpijski, Wierzenia lokalne
klasyczne: Amfiktionia, Architektura sakralna, Bóstwo opiekuńcze
hellenistyczne: Gnoza, Synkretyzm religijny, Sceptycyzm

3. Museion
archaiczne: Kalliope, Euterpe, Terpsychora
klasyczne: Polihymnia, Talia, Melpomene
hellenistyczne: Urania, Klio, Erato

KALOS

4. Esthetika
archaiczne: Geometria, Polichromia, Zieleń miejska
klasyczne: Patronat, Trzy porządki, Mimesis
hellenistyczne: Spuścizna antyku, Boska proporcja, Monumentalizm

5. Hygieia

6. Oikos

DIKAIOS

7. Polis

8. Eris

9. Eirene
Tytuł: Odp: Zeus: Tytanomachia - Reedycja Zeusa wg Lotofaga
Wiadomość wysłana przez: Lotofag w 26.06.2018, 18:53:02
KALOS

4. Esthetika
archaiczne: Geometria, Polichromia, Zieleń miejska
klasyczne: Patronat, Trzy porządki, Mimesis
hellenistyczne: Spuścizna antyku, Boska proporcja, Monumentalizm

5. Hygieia
archaiczne: Teoria humorów, Gimnastyka, Pharmakeia
klasyczne: Przysięga Hipokratesa, Medycyna polowa, Kanalizacja
hellenistyczne: Anatomia, Hydraulika, Balsamy i kosmetyki
Tytuł: Odp: Zeus: Tytanomachia - Reedycja Zeusa wg Lotofaga
Wiadomość wysłana przez: Lotofag w 29.06.2018, 12:54:26
6. Oikos
archaiczne: Megaron, Pochówek, Zasada gościnności
klasyczne: Hazard, Agoge, Służba domowa
hellenistyczne: Przepych hellenizmu, Liturgia, Akulturacja
Tytuł: Odp: Zeus: Tytanomachia - Reedycja Zeusa wg Lotofaga
Wiadomość wysłana przez: Lotofag w 06.03.2023, 20:02:12
Odbudowa Olimpu

Cześć,

Po kilku latach (!) postanowiłem dokończyć to, co kiedyś zacząłem. Sprawiało mi to sporo radości i pozwalało na swobodne poszukiwania i powroty do mitów (wszystko, byle nie Parandowski). Przyznam, że przypomniał mi o tym remake Faraona, zapowiedziana odsłona AoM oraz rozczarowanie nudnym jak flaki z olejem Nebuchadnezzarem.

W pewnym momencie utknąłem na opisie technologii, kolejnych sanktuariów i ambitnych, ale niespójnych elementów kolekcjonerskich. Głowiłem się, co, - poza więcej i głębiej - miałoby wyróżniać remake Zeusa, gdyby taki miał powstać, ale z szacunkiem do oryginału sprzed ponad 20 lat. Jak monitorować postępy w grze, zamiast za każdym razem zaczynać żmudną odbudowę z tym samym drzewkiem technologii? Co poza skalą sprawiałoby, żeby chciało się jeszcze raz przechodzić całość lub miało poczucie większego celu?

Przypadkiem znalazłem mechanizm, który przypadł mi do gustu w... Against The Storm, niewielkim, ale cudownym indyku. Ten mechanizm to Gorejące Miasto, które spaja ze sobą wszystkie misje, a którego odpowiednikiem w Zeusie: Tytanomachii byłby Nowy Olimp.

To co? Game is on:

Odbudowa Olimpu

Olimp upadł. Złote wrota ugięły się pod ofensywą rozwścieczonych Tytanów. Posoka i ichor rozlały się po marmurach świątyń i mozaikach, a wściekły wiatr zagasił ogień w ofiarnych ołtarzach i rozwiał popioły na cztery strony świata. Zwycięstwo nad rodem Gai sporo kosztowało Olimpijczyków, którzy w ramach kruchego rozejmu wygnali niedobitki dumnego rodu Tytanów i Tytanid na odległy archipelag. Po latach bitew, które wstrząsały ziemią i nieboskłonem, zapadła cisza. Na jak długo?

Nękany wizjami i wyrzutami sumienia, po tygodniach wędrówki docierasz do podnóży niedosiężnego Olimpu. Głos cichszy niż szept prowadził Cię przez cuchnące bagna Lerny, wynaturzone lasy Tracji i pustkowia rozpościerające się wokół spustoszonej siedziby bogów. Po dawnej chwale nie ma śladu, zamiast orszaku wita Cię martwa cisza strzaskanych posągów. Wielodniowa tułaczka i głód ścinają Cię pod spopielonym dębem i zapadasz w niespokojny sen. Głosy przybierają na sile, oskarżają i domagają sprawiedliwości, zwodzą i przyrzekają odkupienie. Pod jednym warunkiem.

Po kilku dniach maligny odzyskujesz przytomność. Głosy na chwilę ucichły, a Ty zabierasz się do pracy. Jako zakładnik wybłaganej niegdyś nieśmiertelności spędzisz wieczność - na odbudowie Olimpu...
Tytuł: Odp: Zeus: Tytanomachia - Reedycja Zeusa wg Lotofaga
Wiadomość wysłana przez: Lotofag w 06.03.2023, 22:06:25
Mechanika gry
Twoim zadaniem jest odbudowa Olimpu po Tytanomachii i poprowadzenie Hellady i Atlantydy przez kolejne wieki ku przymierzu lub wojnie. Na przestrzeni kilku epok wielokrotnie odegrasz rolę nieśmiertelnego doradcy władców i herosów, w miarę upływu czasu przybliżając się lub oddalając od poznania przyczyn Twojej kary.

1. Nowy Olimp. Twoją domyślną lokalizacją, niezależnie od etapu gry, są stoki, zbocza i łąki u podnóża świętej góry Olimp. Dzięki materiałom zdobywanym podczas kampanii, ekspedycjom i misjom bonusowym, możesz wznosić kolejne budowle na jego trzech poziomach [przyporządkowanym trzem etapom gry]: zboczach, stokach oraz szczycie. Każda ze wzniesionych budowli wpływa w jakiś sposób na rozgrywkę, odblokowując nowe budynki, usprawniając technologie lub umożliwiając kolekcjonowanie znajdziek na przestrzeni całej gry.

Jak to działa? Dzięki wygranej w pierwszych misjach uzyskujemy plany Olimpu lub technologię Tytanów, dzięki którym możliwe jest wzniesienie pierwszej budowli na zboczach Olimpu. Dla przykładu, może to być Olimpijski Ołtarz, który w toku gry będzie można rozbudowywać - i dodawać kolejne elementy. Każda taka rozbudowa wpłynie np. na wskaźnik Kultu, dostęp do usprawnionych technologii związanym z tą gałęzią Odkryć oraz odblokowaniem opcjonalnych budynków już w trakcie gry. Jednocześnie w miarę wznoszenia kolejnych świątyń i sanktuariów olimpijskich bóstw, wokół Ołtarza pojawią się kolejne posągi, co ułatwi śledzenie postępów.

Wpływ Olimpu na rozgrywkę. Pomysł wprowadzenia odbudowy Olimpu, poza walorem fabularnym, miał na celu spięcie ze sobą wszystkich misji i kampanii, przy wprowadzeniu indywidualizacji samej rozgrywki. Stopniowa rozbudowa Olimpijskiego Ołtarza kosztem Postumentu Tytanów sprawi, że gra Atlantami stanie się relatywnie trudniejsza. Wznosząc Wielką Bibliotekę przed Cyklopowym Murem doprowadzisz do tego, że skuteczniejsze staną się szybciej odkrycia filozoficzne niż militarne.

Przykład: rozbudowa Wielkiej Biblioteki na Olimpie doprowadzi do tego, że odtąd w każdej rozgrywce odkrycia filozoficzne będą mogą zostać pogłębione, jedno- lub nawet dwukrotnie:

Filozofia przyrody umożliwia ostrzeżenie na miesiąc przed wybuchem wulkanu lub trzęsieniem ziemi, a także dodaje możliwość postawienia latarni, które poza estetyką nieznacznie poprawiają też bezpieczeństwo - Ze śmierci ziemi rodzi się ogień. Po rozbudowie Biblioteki ostrzeżenia nadchodzą na trzy miesiące przed i obejmują również pustoszące uprawy fale przymrozków - ze śmierci ognia rodzi się powietrze - a ponadto określają rodzaj klęski żywiołowej. Możliwe jest również wzniesienie skały eolicznej, która poprawia estetykę i rozrywkę. Przy ostatniej rozbudowie ostrzeżenia wskazują też miejsce, w którym dojdzie do klęski, do których katalogu dołącza powódź, a do budowli estetycznych dołączają gorące źródła, które poprawiają wskaźnik zdrowia. W końcu ze śmierci powietrza rodzi się woda. Co więcej, w mieście pojawia się geniusz Heraklit. Tym samym szybko okazuje się, że rozbudowa jednej budowli w Olimpie może mieć drastyczny wpływ na kształt rozgrywki.

Wpływ rozgrywki na Olimp
Pokonywanie kolejnych misji oraz ich opcjonalnych warunków przekłada się na zasoby, dzięki którym można rozbudowywać Olimp. Ponadto część budowli olimpijskiej musi najpierw zostać wybudowana podczas wyznaczonej do tego misji - jedną z nich jest wspomniana tu Wielka Biblioteka.

Każda rozbudowa odblokowuje też dodatkowe warianty budowli. Wspomniana już Biblioteka po rozbudowie, przy dodatkowym wydatku materiałów umożliwia powstanie Sekretnego Skryptorium, które przekłada się na szybsze powstawanie tekstów w miastach. Jednak wykonanie jednej z misji Atlantów odblokuje też wariant wybudowania Kroniki - która wpłynie na możliwość zapisu gry na korzyść gracza! Dzięki temu faktycznie zyskamy poczucie zindywidualizowanego systemu rozwoju oraz zachętę do tego, by odkrywać kolejne sekrety gry.

Tytuł: Odp: Zeus: Tytanomachia - Reedycja Zeusa wg Lotofaga
Wiadomość wysłana przez: Haspen w 07.03.2023, 18:15:02
Niezła niespodziewanka i jak zwykle niezły tekst :D
Tytuł: Odp: Zeus: Tytanomachia - Reedycja Zeusa wg Lotofaga
Wiadomość wysłana przez: ziemek8 w 07.03.2023, 20:45:39
Miło cię znowu widzieć Lotofag! :)
Czekam na więcej detali wpływu na rozgrywkę!

Może jakiś poziom ulepszeń pozwoliłby opóźniać katastrofy, albo całkiem im przeciwdziałać, czemu nie?
Przykład: mając informację o powodzi na 3 miesiące przed - oraz mając świątynię Posejdona - pojawia się zadanie od Posejdona - może tylko jakieś towary (pełno ryb dla Krakena by ten coś tam zrobił), albo wysłanie gdzieś 3 trier by coś, gdzieś się stało. ;)
Inny przykład: mając informację o wybuchu wulkanu na 3 miesiące przed - oraz mając świątynię Hefajstosa - pojawia się zadanie od Hefajstosa - 64 sztaby brązu na naprawy Talosa, jeżeli je damy, wskoczy on do wulkanu i coś tam zrobi. ;)
Tytuł: Odp: Zeus: Tytanomachia - Reedycja Zeusa wg Lotofaga
Wiadomość wysłana przez: Lotofag w 08.03.2023, 13:07:22
Dzięki, też miło Was znów czytać!
Podoba mi się pomysł zapobiegania klęskom żywiołowym, ale wolałbym, żeby nie wpłynęło to zanadto na rozgrywkę: jeżeli w danej kampanii [micie] dochodzi do trzęsienia ziemi, chyba nie chciałbym, żeby zasoby w spichlerzu to zmieniły. Chociaż chyba mam na to rozwiązanie, dzięki za pomysł!
Tytuł: Odp: Zeus: Tytanomachia - Reedycja Zeusa wg Lotofaga
Wiadomość wysłana przez: Lotofag w 08.03.2023, 14:40:08
PODSUMOWANIE

1. Fabuła: Eidolon
Gniew bogów śpiewaj, Muzo

Rozpoczynasz grę u podnóża spustoszonego bitwami Olimpu, po zesłanym przez rozwścieczonego Zeusa potopie. Pozostały Ci tylko urywki wspomnień, przytłaczające poczucie winy i potrzeba zadośćuczynienia bogom i ludziom - o ile jacyś pozostali.

W miarę rozwoju fabuły odkrywasz kolejne elementy układanki, własną tożsamość i rodowód, a także przyczyny własnej nieśmiertelności i piętna, które sprawia, że z jakiegoś powodu umykasz uwadze olimpijskich bóstw. Jako doradca  herosów i władców na przestrzeni wieków starasz się przeprowadzić ich suchą stopą przez rzekę czasu, licząc na to, że w końcu poznasz odpowiedzi na dręczące Cię pytania.

Mam pomysł na historię, która wykorzysta przemilczane w mitologii greckiej postacie i tropy, jednocześnie stanowiąc oś fabularną wszystkich kampanii i pomniejszych misji. Fenomen Hadesa pokazał, że da się to zrobić z polotem, ale i szacunkiem do oryginału. Poznanie całej historii Eidolona (i nie tylko) jest od pewnego etapu opcjonalne, stanowiąc dodatkową nagrodę za zaangażowanie graczy w odbudowę Olimpu i odkrywanie sekretnych misji poza głównymi kampaniami.

2. Kampanie i misje: Podróż w czasie
Something old, something new. Ponieważ mijają ponad dwie dekady Zeusa, powróciłyby prawie wszystkie klasyczne kampanie greckie - choć w zmienionej formie - i część atlantyckich; pogrupowane w epoki (początkowo trzy - z niespodziankę - a dzięki dodatkom dołączy do nich czwarta). Kolejno:

Samouczek: Deukalion i Pyrra

Świt herosów
1. Porwanie Europy
2. Perseusz i Andromeda
3. Upadek Bellerofonta

Epoka herosów
4. Prace Herkulesa
5. Podróże Jazona
6. Tułaczka Tezeusza

Zmierzch herosów
7. Iliada
8. Odyseja
9. Klątwa rodu Edypa

To są główne kampanie wersji podstawowej, którym towarzyszą trzy kampanie Atlantów oraz trzy, które przechodzimy na przemian Atlantami i Grekami. I to by było na tyle? Nie do końca.

Po pierwsze, kampanie same w sobie są bardziej rozbudowane i nielinearne. Postępy w głównych kampaniach odblokowują kolejne lokacje na mapie Hellady, co poniekąd zastępuje mechanizm kolonizacji z oryginału. Niektórymi kolonizowanymi miastami będziemy mogli opiekować się na przestrzeni kilku misji, a nawet po przejściu do kolejnej epoki (gdy odblokujemy kolejne poziomy technologii i możliwości rozbudowy miasta). Część z nich umożliwi pogłębi mityczny krajobraz - wojnę z Amazonkami, łowy na Dzika Kalidońskiego itp. - inne odblokują nowe elementy Olimpu lub pozwolą na odzyskanie wspomnień Twojej postaci. Co istotne, ukończenie głównych kampanii nie kończy gry.
Tytuł: Odp: Zeus: Tytanomachia - Reedycja Zeusa wg Lotofaga
Wiadomość wysłana przez: Lotofag w 09.03.2023, 09:46:50
Po drugie, wraz z postępami w grze, wysyłaniem ekspedycji oraz odbudową Olimpu odblokowywane będą dodatkowe, wyjątkowo trudne misje poświęcone samym bóstwom Olimpu i tytanom Atlantydy, w oczekiwaniu na ich błogosławieństwa i audiencje, które pozwolą odsłonić sekrety i kłamstwa olimpijskiego rodu, które doprowadziły najpierw do tytanomachii, a następnie do potopu.

Tym samym możliwe jest kilka zakończeń tej historii. Dla graczy, którzy koncentrują się na głównym wątku gry i posłusznie przechodzą główną oś fabularną celem samym w sobie jest przymierze między Grecją i Atlantydą, by zapobiec dalszemu rozlewowi krwi. Dla tych, którzy chcą poznać całą historię i na różnych poziomach trudności przemierzają mityczną Helladę (i nie tylko!), możliwe jest zakończenie, w którym Eidolon poznaje swoją przeszłość. Gdy natomiast odbudowa Olimpu oraz postępy w odkrywaniu własnej tożsamości na to pozwolą, gracz stanie przed wyjątkowym wyborem - i nagrodzi wyjątkowo trudną kampanią, której nazwa to oczywiście podtytuł gry.

Po trzecie, pozostaje oczywiście kwestia dodatków. Dzięki Pangei: Sanktuarium oraz Pandorze: Dzieciom Tartaru dowiemy się, co wydarzyło się ze straconymi ludami Złotego i Srebrnego Wieku ludzkości, im także pozwalając na pewnego rodzaju wyzwolenie. Zarówno Pangea, jak i Pandora fabularnie skupią się przede wszystkim na nowowprowadzonych frakcjach, ale też osobno wprowadzą po jednej kampanii dla Greków i Atlantów, dzięki którym poznamy kulisy mitu o Orfeuszu, wojny peloponeskiej, powstania orychalku czy też zapobiegniemy (!) podbojowi Hellady przez Rzymian w osobnej, sekretnej kampanii, którą trzeba będzie rozegrać wszystkimi frakcjami.

Dodatkowo, Pandora wprowadza osobną megakampanię skoncentrowaną wyłącznie na budowie siedmiu cudów starożytności przez cztery wprowadzone frakcje: Greków (Kolos Rodyjski, Świątynia Artemidy, Posąg Zeusa), Atlantów (Latarnia na Faros, Piramidy w Gizie), Stygian (Mauzoleum w Halikarnasie) oraz Nimfy (Wiszące Ogrody).
Tytuł: Odp: Zeus: Tytanomachia - Reedycja Zeusa wg Lotofaga
Wiadomość wysłana przez: Lotofag w 12.03.2023, 11:32:36
3. Odbudowa Olimpu
Gdy przeszło dni dwanaście, nieśmiertelne bogi
w niedostępne Olimpu wracają się progi


Olimp to klamra, która fabularnie spaja wszystkie elementy rozgrywki. Rozpoczynając u jego podnóży z garstką ocalałych z potopu, wznosisz kolejne konstrukcje, które mają znaczny wpływ na rozgrywkę, na jego zboczach, stokach i samym szczycie. Najbardziej klasycznym przykładem jest prawdopodobnie rozbudowa i ekrany miast w serii Heroes of Might and Magic, chociaż tu wzoruję się głównie na Against the Storm.

Stoki i piętra Olimpu
Rozbudowa Olimpu przebiega na jego stokach i kolejnych piętrach. W podstawowej wersji gry dostępne są dwa stoki, wschodni i południowy, poświęcone kolejno Grekom i Atlantom; północny, domena Nimf, i południowy, uskok z wrotami prowadzącymi do samego Hadesu, można rozbudowywać dzięki dodatkom. Początkowo dostępne są jedynie zbocza Olimpu, dopiero postępy w linii fabularnej umożliwiają przebicie gęstej zasłony chmur i rozbudowę jego stoków, a nawet niedosiężnych szczytów.

Materiały do rozbudowy: jak je zdobyć?
Konstrukcje wznosimy dzięki określonym zasobom, pozyskiwanym podczas kampanii i misji dodatkowych: okruchom Olimpu oraz technologii Tytanów. Pokonywanie misji oraz kampanii poszczególnych nacji na różnych poziomach trudności nagradza Cię określonym zasobem tych materiałów, ale nawet podczas greckiej misji można dodatkowo zdobyć np. technologię Tytanów. Dla przykładu, w jednej z misji przegnanie harpii z opuszczonej świątyni Uranosa nie jest wymagane, ale na pewno się opłaca. Oczywiście Pangea oraz Pandora wprowadzają dwa dodatkowe zasoby: esencję Gai oraz prochy Pogrzebanych.

Poszczególne budowle oraz ich rozbudowa wymagają różnych nakładów tych zasobów, ale tylko niektóre wymagają wyłącznie jednego ich rodzaju. Taką konstrukcją jest pierwsza budowla, jaką wzniesiemy dzięki ukończeniu samouczka Deukalion i Pyrra, czyli olimpijski ołtarz. Wymaga on jedynie okruchów, w przeciwieństwie choćby do dzielnicy portowej, która wymaga dodatkowo technologii Tytanów.

Cuda Olimpu
Kluczowe jest, że do pewnego stopnia rozbudowa Olimpu jest mocno uzależniona od potrzeb i preferencji gracza, a także jego postępów i wyborów dokonanych podczas rozgrywki. Przede wszystkim jednak to rozbudowa Olimpu determinuje tę rozgrywkę na wielu poziomach:

Kolekcje. Po pierwsze, określone budowle pozwalają śledzić postępy i kolekcjonować tzw. znajdźki, opisywane już dużo wcześniej. Budowa olimpijskiego ołtarza pozwala śledzić, które posągi bóstw udało nam się odblokować, a rozbudowa do olimpijskiej świątyni umożliwi kolekcjonowanie też atrybutów im poświęconych, jak piorun Zeusa czy przepaska Afrodyty. Chociaż z pozoru ma to znaczenie przede wszystkim kolekcjonerskie, to dzięki rozbudowie możemy np. odblokować misję samego Zeusa, który poprosi Cię o odzyskanie skradzionych mu piorunów.

Technologie. Po drugie, rozbudowa Olimpu umożliwia też pogłębienie konkretnych technologii, co zostało opisane wcześniej na przykładzie wielkiej bibliotekii i filozofii. Każda z głównych budowli ma przyporządkowaną sobie grupę technologii lub odkryć, których zgłębienie umożliwia, tym samym odblokowując nowe możliwości, a nawet budynki w samej rozgrywce. I tak rozbudowa olimpijskiego ołtarza wpłynie na każdą kolejną rozgrywkę, w której po wynalezieniu np. wierzeń lokalnych, będzie można je dodatkowo zgłębić i odblokować wzniesienie w danym mieście nimfeum lub organizację Wielkich Dionizji, dających tymczasowy bonus mieszkańcom. Tym samym Olimp sprzęga ze sobą rozgrywkę na poziomie makro i mikro, pozostawiając też poczucie satysfakcji z odblokowywania nowej zawartości.

Bonusy. Po trzecie, rozbudowa poszczególnych części Olimpu ma też bezpośredni wpływ na standard Twojego miasta, nie tylko pośrednio poprzez technologie i odkrycia. Rozbudowa wielkiej biblioteki poprawi wskaźnik dostępu do edukacji Twoich mieszkańców, a tym samym np. przyspieszy wyższy standard domów elity. W trudniejszych misjach, gdzie każdy punkt się liczy, może to zaważyć o Twoim być lub nie być.

Aspekty. Last, but not least. Chociaż główne konstrukcje Olimpu, takie jak wyżej wymieniony ołtarz olimpijski czy wielka biblioteka, rozbudowywane są liniowo, postępy w rozgrywce [o czym dalej] umożliwiają uposażenie ich w dodatkowy aspekt, wymagający określonych materiałów. Weźmy na warsztat Wielką bibliotekę. Po wzniesieniu i zainwestowaniu dodatkowych okruchów Olimpu, możesz dodatkowo wyposażyć ją w skryptorium, które zwiększy szansę na produkcję genialnych tekstów podczas rozgrywki. Wspaniale, prawda? Co jednak, jeżeli odblokujesz możliwość wzniesienia zamiast tego kolegium kronikarzy w zamian za inwestycję technologii, co ułatwi zapisywanie gry w trakcie rozgrywki? Wybór między tymi aspektami skomplikuje się pewnie, gdy dzięki dodatkom w kampanii Stygian odblokujesz Epitapheion... Dzięki Aspektom wzniesiony przez Ciebie Olimp za każdym razem będzie inny, wprowadzając mniejsze lub większe zmiany w zarządzaniu miastem.

Podsumowując, zależy mi, żeby rozbudowa Olimpu była nie tylko fabularnym wymogiem, ale też możliwością kreatywnego decydowania o tym, jakim graczem jesteś. W zależności od tego, czy jesteś kolekcjonerem czy zdobywcą, w pierwszej kolejności rozbudujesz Wielką Bibliotekę lub Warsztat Hefajstosa, ale w obu przypadkach na pewno przyda Ci się np. Muzeum Międzymorza, w którym przechowasz zdobyte podczas ekspedycji artefakty.

Nie mam zamiaru jednak rezygnować całkowicie z pierwszego pomysłu. Nim trafi na Olimp, każdą z głównych konstrukcji trzeba wcześniej wznieść od zera w jednym z miast w miarę postępów w kampanii. I tak pierwszą z nich jest ołtarz olimpijski, który w samouczku w skromnym wydaniu wznosimy, by niedobitki tych, którzy przetrwali potop, mogli znów odzyskać więź ze swymi okrutnymi bóstwami. Dzięki temu poza świątyniami, tak jak w oryginalnych grach Sierry, wciąż możemy wznosić monumentalne i kosztowne cuda architektury.
Tytuł: Odp: Zeus: Tytanomachia - Reedycja Zeusa wg Lotofaga
Wiadomość wysłana przez: Lotofag w 12.03.2023, 12:06:05
[Wybrane] cuda Olimpu i powiązane z nimi technologie

Poniżej te z cudów Olimpu, które są bezpośrednio powiązane z konkretnymi ścieżkami odkryć i technologii. Nazwy oczywiście mogą jeszcze ulec zmianie, a katalog jeszcze się nie wyczerpał - szczególnie przed wprowadzeniem dodatków [i zapomnianych sztuk Stygian oraz Nimf]. Poniższa rozpiska obejmuje rozgrywkę Grekami.

AGATHOS
Ołtarz Olimpijski: Threskeia [Kult].
Umożliwia kolekcjonowanie posągów bóstw oraz ich artefaktów.
Wielka Biblioteka: Filozofia.
Umożliwia kolekcjonowanie doskonałych pism [filozofia].
Amfiteatr: Dary Muz.
Ułatwia kolekcjonowanie m.in. doskonałych pism [sztuka].

KALOS
Elizejska Promenada: Estetyka.
Agora Apotheia: Oikos [Mieszkalnictwo].
Asklepieion: Higiena.

DIKAIOS
Pałac Politheon: Polis [Zarządzanie miastem].
Cyklopowy Mur: Eris [Wojna]
Areopag: Eirene [Dyplomacja]

Tytuł: Odp: Zeus: Tytanomachia - Reedycja Zeusa wg Lotofaga
Wiadomość wysłana przez: Lotofag w 15.03.2023, 13:29:55
MONUMENTY I ODKRYCIA: MECHANIKA

Jak to działa? Tak jak kampanie podzielone są trzy epoki - świt, czas i zmierzch herosów - tak i technologie i odkrycia są pogrupowane w ten sposób: po dziewięć odpowiadających im ścieżek, i po trzy epoki po trzy Odkrycia lub Technologie w każdej ze ścieżek [w sumie 2x9x9+9=151 Odkryć i Technologii do odblokowania, wliczając dodatkową ścieżkę dla Atlantów, nie licząc dodatków]. To mnóstwo. W pierwszych kampaniach dostępny jest jednak tylko pierwszy segment wszystkich Odkryć i Technologii, które przy każdym nowym mieście rozwijamy od początku z pomocą filozofów i uczonych.

Rozbudowa Olimpu może nas jednak wspomóc w tym procesie. Co prawda wciąż musimy od nowa wynajdywać kolejne odkrycia i wynalazki, ale a) określone budowle na Olimpie przyspieszają badania nad konkretnymi ścieżkami, a także b) wiele z nich zwiększa też szanse na np. pojawienie się w mieście geniuszy albo odblokowuje ulepszone lub nowe budowle badawcze; oraz c) umożliwiają zgłębienie poznanych już Technologii i Odkryć z konkretnej ścieżki. Każdą T/O można zgłębić dwukrotnie. Dzięki temu wraz z rozbudową Olimpu backtracking - powrót do tych samych misji [na przykład na wyższym poziomie trudności] - oferuje coś nowego, jednocześnie nie ingerując za bardzo w logikę rozgrywki [np. poprzez odkrycie Nauk Arystotelesa podczas misji Perseusza], a gracz ma poczucie postępu.

Przykład: Wielka Biblioteka a Filozofia
Na poniższym przykładzie spróbuję opisać tę mechanikę. Podczas jednej z misji kampanii Podróże Jazona, herosi i dawni uczniowie Chirona decydują się uhonorować jego śmierć budową Wielkiej Biblioteki*. Po jej ukończeniu możliwe jest jej wybudowanie także na zboczach Olimpu.

Wielka Biblioteka (podstawowa)
Ziarno wiedzy wymaga cierpliwości - i zasobów

Zachwycający monument wzniesiony ku czci mentora bogów i herosów, centaura Chirona, to jednocześnie archiwum największych dzieł, jak i miejsce spotkań wielkich uczonych i twórców, zjednoczonych ideą niesienia kaganka oświaty... byle jak najdalej od łatwopalnych woluminów.

Wielka Biblioteka umożliwia kolekcjonowanie doskonałych dramatów, wynalazków oraz traktatów filozoficznych i naukowych. Na pierwszym etapie rozwoju możliwe jest kolekcjonowanie dzieł rzadkich, takich jak Poezje Safony, Arithmetica Diofantosa czy Poetyka Arystotelesa.
Ponadto możliwe jest [opisane wcześniej] zgłębienie jednej ze ścieżki Odkryć, Filozofii: a dokładnie trzech pierwszych odkryć z Wieku Brązu, a każdy poziom Wielkiej Biblioteki przekłada się na wzrost wskaźnika edukacji oraz tempo badań w każdym wybudowanym od teraz mieście*. Ponadto umożliwia ulepszenie czytelni w miastach do rangi bibliotek.

Pierwszy poziom Wielkiej Biblioteki umożliwia pogłębienie pierwszych trzech Odkryć ścieżki Filozofii:

FILOZOFIA
Okres archaiczny

1. Filozofia przyrody
Ze śmierci ziemi rodzi się ogień...
Jońscy filozofowie przyrody upatrywali praprzyczyny istnienia w jednej substancji - arche - choć nie byli zgodni co do tego, czym owa arche dokładnie jest - ogniem czy wodą, ziemią czy bezkresem. Czujni na zmiany w samej physis, filozofowie przyrody zwracają baczną uwagę na jej przejawy w Twoim mieście.
Efekt: Gracz otrzymuje ostrzeżenie na miesiąc przed wybuchem wulkanu lub trzęsieniem ziemi oraz może postawić w mieście latarnie, które poza estetyką nieznacznie poprawiają bezpieczeństwo.
Ukryty efekt: Od teraz jednym z geniuszy może być Tales z Miletu.

Filozofia przyrody (pogłębiona)
Ze śmierci ognia rodzi się powietrze...
Uczeń Talesa z Miletu, Anaksymander, upatrywał pierwotnej przyczyny istnienia w bezkresie - apeironie - co tłumaczył w pierwszym w historii ludzkości dziele filozoficznym, O naturze. Jak tłumaczył, wszystko w naturze wszystko powstaje z bezkresu i do bezkresu zmierza, także wszechobecne w przyrodzie przeciwieństwa. Jego uczeń, Anaksymenes, twierdził jednak, że prastarą przyczyną wszystkiego jest powietrze, które w różnych stanach skupienia przeistacza się w inne elementy: rozrzedzone staje się ogniem, a zagęszczone - wodą lub ziemią pod stopami.
Efekt: Ostrzeżenia nadchodzą na trzy miesiące przed i obejmują również pustoszące uprawy fale przymrozków - ze śmierci ognia rodzi się powietrze - a ponadto określają rodzaj klęski żywiołowej. Możliwe jest również wzniesienie skały eolicznej, która poprawia estetykę i rozrywkę, a także umożliwia rozbudowę szkoły do szkoły filozoficznej.
Ukryty efekt: Do geniuszy odwiedzających miasto mogą dołączyć Anaksymander i Anaksymenes, a za pierwszym razem, gdy zgłębisz Filozofię przyrody, otrzymasz rzadkie dzieło O przyrodzie.

2. Pitagoreizm
Liczby rządzą światem
Pitagorejczycy i ich pieczołowite obliczenia, imponująca teoria muzyki i studia nad nocnym niebem to prawdziwa chluba Hellady. Ich badaniom nad prawami rządzącymi porządkiem natury towarzyszyły nieoczywiste wybory etyczne oraz metafizyczne, jak choćby rygor wegetarianizmu oraz orficka wiara w metempsychozę. To ich spekulacjom i diagramom zawdzięczamy między innymi szereg ważnych odkryć matematycznych.
Efekt: Jeżeli po udanym Odkryciu zdecydujesz się na badania nad Wynalazkiem, to badania te ruszą od 10 procent rozwoju. Umożliwia organizację wykładów, które na krótko dają bonus do badań oraz rozbudowę szkół do szkół geometrii. Ukryty efekt: Jednym z geniuszy odwiedzających miasto może być Pitagoras.

Pitagoreizm (pogłębiony)
Muzyka ziemska jest odbiciem muzyki sfer.
Pitagorasowi przypisuje się twierdzenie Pitagorasa o kwadratach przyprostokątnych, które w jakichś wersjach znano wcześniej w Babilonii i w Indiach, oraz wynalezienie skali muzycznej. Pitagoras doradzał dobre wychowanie i opiekę nad rodzicami i bliskimi oraz modlitwę. Żywoty Pitagorasa podają szereg przykładów, z których wynika, że pitagorejczycy - przedstawiciele szkoły pitagorejskiej - byli ludźmi dbającymi o równowagę ducha, nie nawykłymi do kłamstwa i kradzieży, słownymi i oddanymi wiedzy.
Efekt: Badania nad Wynalazkiem po Odkryciu ruszą od 20 procent, a szkoła geometrii może zostać rozbudowana do szkoły pitagorejskiej. Ukryty efekt: W mieście może pojawić się Teano lub Periktione.

3. Sofistyka
Człowiek jest miarą wszechrzeczy
Sofiści to wędrowni nauczyciele, wytrawni retorzy oraz pragmatyczni wykładowcy. Ich zdaniem, za upodobaniem teorii powinna zawsze iść niezrównana praktyka, a procesu dorastania powinni doglądać wyszkoleni pedagodzy. Rzecz jasna, nie za darmo.
Efekt: Możesz rozbudować kwatery pedagoga. Po rozbudowie kwatery przynoszą skromny dochód. Możliwa jest też wymiana technologiczna z zaprzyjaźnionymi miastami. Sekretny efekt: Wśród geniuszy może pojawić się Protagoras lub Gorgiasz.

Sofistyka (pogłębiona)
Uczyń słabszy argument silniejszym
Sofiści znacznie przyczynili się do rozwoju retoryki i językoznawstwa i jako pierwsi nadali badaniom naukowym kierunek humanistyczny. Nie mając zaufania do wiedzy rozumowej, odwoływali się do poznania zmysłowego oraz głosili względność prawdy, dla każdego innej (relatywizm), a powszechnie obowiązujące prawdy i zasady moralne uważali za wynik umowy społecznej.
Efekt: Umożliwia rozbudowę szkół do szkół retoryki oraz umożliwia wymianę technologiczną z miastami zaprzyjaźnionymi oraz neutralnie nastawionymi. Sekretny efekt: W mieście może pojawić się Hippiasz z Elidy lub Trazymach z Chalcedonu.

Kolejne poziomy rozbudowy Wielkiej Biblioteki odblokowują możliwość pogłębienia odkryć filozoficznych kolejnych epok, a nawet możliwość pogłębienia ich po raz ostatni. Ponadto poza rzadkimi tekstami i wynalazkami, możliwe jest również kolekcjonowanie wyjątkowych oraz mitycznych. Wielka Biblioteka mogłaby tym samym zostać rozbudowana trzykrotnie.
Tytuł: Odp: Zeus: Tytanomachia - Reedycja Zeusa wg Lotofaga
Wiadomość wysłana przez: Lotofag w 26.03.2023, 15:23:26
Aspekty Wielkiej Biblioteki

Na każdym z czterech poziomów rozbudowy monumentu możliwa jest dobudowa jego aspektu za dodatkowe materiały (w przypadku Wielkiej Biblioteki czterokrotnie), co przekłada się zarówno na rozgrywkę, jak i wygląd samego Olimpu - tym samym święta góra przy każdej rozgrywce wygląda inaczej. Możliwość dobudowania aspektów to nagroda za spełnienie wymagań opisanych we wskazówkach.

Przykład: Wielka Biblioteka

Aspekt A (grecki): Polana Aojdów
Jakie słowo wypowiesz, takie usłyszysz - Homer
Choć pozornie skromna, ta polana gromadzi największych aojdów Hellady. I choć pamięć śmiertelnych bywa zawodna, Olimpijczycy troszczą się o to, by tych, którzy poznali ich sekrety, trzymać jak najbliżej Olimpu. Cenzura czy mecenat?
materiały: okruchy Olimpu
wskazówka a: Kto pomoże Muzom śpiewać gniew Achilla?
wymóg a: Podczas jednej z misji w kampanii Iliada w mieście pojawi się geniusz.
wskazówka b: Kto zda relację Penelopie z Itaki?
wymóg b: Podczas jednej z misji w kampanii Odyseja również pojawi się geniusz.
Nagroda: Po spełnieniu warunków w Wielkiej Bibliotece może pojawić się Iliada lub Odyseja. Po wybudowaniu Polany Aojdów zauważalnie wzrasta szansa poznania sekretów Olimpu podczas ekspedycji, a w mieście może pojawić się Homer lub Hezjod.
Tytuł: Odp: Zeus: Tytanomachia - Reedycja Zeusa wg Lotofaga
Wiadomość wysłana przez: Lotofag w 27.07.2023, 19:00:44
Ścieżka Wynalazków

Wynalazki to przede wszystkim usprawnianie produkcji, od rolnictwa przez przetwórstwo, od metalurgii i alchemii, po codzienne usprawnienia w żegludze, budownictwie czy hodowli. To żmudna praca przerywana mniej lub bardziej rewolucyjnymi usprawnieniami.

Thalassa.
Agrokultura i hodowla.
Leśnictwo i łowy.


Metalurgia
Inżynieria i alchemia
Rzemieślnictwo


Monumenty
Astronomia i nawigacja
Urbanistyka

Tytuł: Odp: Zeus: Tytanomachia - Reedycja Zeusa wg Lotofaga
Wiadomość wysłana przez: Lotofag w 08.08.2023, 17:15:04
Fazy rozgrywki: kampania i co po kampanii?

Rozgrywka dzieli się na trzy fazy rozgrywki, które odblokowują kolejne epoki i poziomy trudności. W fazie pierwszej przejście kampanii w jej najprostszym trybie nie stanowi dużego wyzwania. Dopiero później poziom trudności stopniowo wzrasta - zarówno dzięki odblokowaniu nowej fazy, jak i możliwością powrotu do dopiero zakończonych misji na wyższym, pogłębionym poziomie trudności.

Przyjrzymy się tu - na przykładzie kampanii Greków - kolejno mapie kampanii, epokom, poziomom trudności i modyfikatorom.

FAZA PIERWSZA

W fazie pierwszej możliwe jest rozegranie kampanii z wieków ciemnych oraz wieków brązu - epoki mitycznej i epoki herosów - na najniższym poziomie trudności (śmiertelnik). Poznamy mity założycielskie Teb, Aten lub Troi oraz podążymy tropem wielkich herosów. Na tym poziomie możliwa jest tylko rozbudowa zboczy Olimpu, a rozgrywkę zamykają upadek Troi dla Greków i zatopienie Atlantydy dla Atlantów.

Rozgrywka jest w dużej mierze liniowa - choć nie tak, jak w oryginalnym Zeusie. Poszczególne kampanie (i misje) Greków i Atlantów w miarę postępów pojawiają się na interaktywnej mapie Hellady, podzielonej na regiony.

Dla przykładu, pierwsza poza samouczkiem kampania Greków to Porwanie Europy (brzmi znajomo? ;P), podzielone w pierwszej fazie na zaledwie cztery (rozbudowane) misje; dwie z nich są jednak "wymienne", bo można je przejść Grekami w Tebach lub Atlantami w Knossos. Cała kampania rozpoczyna się w wiekach ciemnych, od założenia Teb i wynalezienia Alfabetu, a kończy w epoce mitycznej zaślubinami Kadmosa z Harmonią i budową Akropolis, drugiej odblokowanej na zboczach Olimpu budowli. Ukończenie tych misji jest stosunkowo proste, a gracz nagradzany jest głównie materiałami budowlanymi (okruchami Olimpu).

Tytuł: Odp: Zeus: Tytanomachia - Reedycja Zeusa wg Lotofaga
Wiadomość wysłana przez: Lotofag w 08.08.2023, 17:37:13
FAZA PIERWSZA cd
Zobaczmy, jak rozkładają się kolejne bloki kampanii dla Greków.

Wieki ciemne
0. Deukalion i Pyrra

Wieki brązu

A. Epoka mityczna
1. Porwanie Europy
2. Perseusz i Meduza
3. Upadek Bellerofonta

B. Epoka heroiczna
4. Tułaczka Tezeusza
5. Podróże Jazona
6. Prace Heraklesa

7. Iliada
8. Odyseja
9. Klątwa rodu Edypa

Przejście poszczególnej kampanii odblokowuje możliwość przejścia jej na wyższym poziomie trudności (heros) - tym samym to od gracza zależy, czy priorytetem jest ukończenie kampanii czy też zmierzenie się z dodatkowymi wymaganiami.

Również odblokowywane technologie nie są szczególnie zaawansowane i dopiero dzięki rozbudowie budowli takich jak Akropolis czy Wielka Biblioteka na zboczach Olimpu można je dodatkowo pogłębić. Dla przykładu, we wspomnianym już Porwaniu Europy na samym początku można zbadać np. Alfabet (wieki ciemne), który odblokowuje place nauki niezbędne do edukacji mieszkańców.

Pod koniec kampanii w tym samym drzewku możliwe są technologie epoki mitycznej, jak Kult, Edukacja czy Dary Muz. Na wyższym poziomie trudności dzięki wybudowaniu Wielkiej Biblioteki na Olimpie możemy np. pogłębić technologię Alfabetu; dzięki temu otrzymujemy Pismo, które zastępuje Alfabet, a Twoje place nauki zamieniają się w czytelnie.
Tytuł: Odp: Zeus: Tytanomachia - Reedycja Zeusa wg Lotofaga
Wiadomość wysłana przez: Lotofag w 08.08.2023, 17:57:23
FAZA PIERWSZA - cel

Celem fazy pierwszej jest przyjemna rozgrywka z możliwością rozbudowy świątyń, zapoznania się z mechaniką czy najbardziej znanymi greckimi mitami na najniższym poziomie trudności. Od strony fabularnej wciąż kierujemy Eidolonem, który doradza kolejnym władcom po potopie i stara się odzyskać uwagę bóstw i tytanów. Faza ta odpowiada właściwej rozgrywce w Zeusa.

Rozgrywkę tę zmienia nieco wprowadzenie drugiego z czterech poziomów trudności - herosa. Dzięki niemu przed graczami w odwiedzonych już misjach pojawiają się nowe wyzwania (i nagrody), na miastach pojawiają się tzw. modyfikatory, a każda z kampanii wydłuża się o jedną lub dwie misje.

Oto przykład Porwania Europy:

Poziom trudności (śmiertelnik)
1. Założenie Teb.
2a. Gniew Aresa (Grecy)
2b. Europa na Krecie (Atlanci)
3a. Poszukiwanie Europy (Grecy).
3b. Minos, Sarpedon i Radamantys (Atlanci)
4. Zaślubiny Kadmosa i Harmonii.

Poziom trudności (heros)
5. Narodziny Dionizosa
6. Saga rodu Kadmosa

Poziom trudności (półbóg) - dopiero w fazie drugiej
7. Siedem bram Teb

Przejście tej samej kampanii na wyższym poziomie trudności oznacza dodatkowy negatywny modyfikator oraz wyższe wymagania, ale też wyższą nagrodę. Na przykład w misji Założenie Teb Twoim celem - podobnie jak w oryginale - jest określona populacja oraz wynalezienie Alfabetu. Na wyższym poziomie sprawa się komplikuje: po pierwsze, nagroda nalicza się za czas ukończenia rozrywki. Po drugie, na Teby nałożony jest modyfikator zatruta gleba - jad smoka w podziemnych wodach sprawia, że rolnictwo jest niemożliwe. Po trzecie, dodatkowo punktowane jest m.in. wybudowanie ołtarza Ateny, co wymaga marmuru; tego jednak pilnuje smok. I nagle rozrywka staje się nieco bardziej wymagająca. ;)
Tytuł: Odp: Zeus: Tytanomachia - Reedycja Zeusa wg Lotofaga
Wiadomość wysłana przez: Lotofag w 08.08.2023, 19:49:28
POZIOMY TRUDNOŚCI
W pierwszej fazie możliwe są dwa poziomy trudności dla każdej z kampanii - śmiertelnik oraz heros. W drugiej dochodzi też poziom półboga, który nie tylko wprowadza dodatkowy (poważny) negatywny modyfikator, ale też wprowadza presję czasu. Poziomy trudności, poza innym przydziałem materiałów budowlanych, oferują też dodatkowe nagrody: pozytywne modyfikatory, znajdźki, sekretne lokalizacje na mapie Hellady (i poza) oraz Aspekty.

Dopiero na wyższych poziomach trudności możliwe jest odkrycie sekretów olimpijskich bóstw oraz (dla własnej satysfakcji) pogłębienie wiedzy o mitologii greckiej.

Dla przykładu wspomniane już Porwanie Europy. Na poziomie śmiertelnika przejście całej kampanii składającej się z czterech misji jest dość proste, zwieńczone możliwością budowy pierwszego poziomu Akropolis na zboczach Olimpu. Ukończenie pierwszej misji wieńczy otrzymanie materiałów budowlanych, a celem jest rozbudowa osady i wynalezienie pierwszej technologii drzewka Logos: Alfabetu.

Ta sama mapa wymaga jednak więcej od herosa. Smoczy jad przesączył się do gleby i uniemożliwił uprawę roli, a wskazówkę na jego pokonanie oferuje jedynie tajemnicza Atena - najpierw trzeba jednak postawić Jej ołtarz - a to wymaga marmuru. Czas ucieka, ale przejście tego scenariusza umożliwia poznanie sekretu Aresa. Kto nie chciałby dowiedzieć się, skąd właściwie bierze się zamiłowanie boga wojny do tych przerośniętych jaszczurek?

Przejście misji na poziomie śmiertelnika nie wymaga zabicia smoka Aresa aż do kolejnej misji. Na poziomie herosa jest to już oczekiwane, a za odpowiednio szybką reakcję gracz jest dodatkowo nagradzany - za całokształt może otrzymać sekret Aresa, niezbędny do budowy sanktuarium boga wojny, a także modyfikatora Smocze potomstwo, dzięki któremu w całym regionie (nie tylko w Tebach) w oddziałach hoplitów będzie więcej jednostek.

Dopiero w fazie drugiej możliwe jest przejście na poziom półboga. W pierwszej misji pojawi się drugi negatywny modyfikator - klątwa Aresa - a zatruta gleba nie tylko uniemożliwi rolnictwo, ale też sprawi, że ludzie zaczną chorować. Co więcej, na zabicie smoka dostaniesz limit czasu. Ciężko? Ciężko. Kiedy jednak uśmiercisz bydlaka i zakończysz misję, otrzymasz gwiazdę w gwiazdozbiorze Smoka, który wskazuje drogę do sekretnej ekspedycji; a także odblokujesz Aspekt Smoczej straży przy Akropolis.

Pamiętaj też, że kampania na poziomie herosa jest o dwie misje dłuższa, a na poziomie półboga - o trzy.

Tytuł: Odp: Zeus: Tytanomachia - Reedycja Zeusa wg Lotofaga
Wiadomość wysłana przez: Lotofag w 09.08.2023, 01:10:37
POZIOMY TRUDNOŚCI - PODSUMOWANIE

Śmiertelnik
Poziom domyślny kampanii w pierwszej fazie gry. W większości przypadków nieograniczony czas pokonywania misji oraz materiały budowlane i plany budowli olimpijskich jako nagrody. Niższe ceny oraz wskaźniku gniewu bóstw (hybris).

Heros
Poziom zaawansowany kampanii w pierwszej oraz drugiej fazie gry. Przynajmniej jeden negatywny modyfikator każdej misji. Wynik oraz nagroda zależne od czasu ukończenia misji oraz spełnienia dodatkowych wymogów. Wydłużony czas każdej kampanii - dodatkowe misje oraz kolonie. Ta sama mapa, wyższe wymagania. Możliwość pogłębienia badań. Dużo ciekawsze nagrody - od dodatkowych modyfikatorów regionalnych i znajdziek, po sekrety bóstw oraz plany rozbudowy budowli olimpijskich i aspektów. Część z poszlak prowadzi do nowych misji i ekspedycji (na wyższych poziomach trudności) np. poprzez kolekcje i gwiazdozbiory.

Półbóg
Poziom zaawansowany w drugiej fazie gry. W pierwszej (kampanii) poziom drastycznie wzrasta, większość misji jest na czas, a wymagania są niemal niemożliwe do osiągnięcia bez wsparcia Olimpu. Jednocześnie wydłuża kampanie, a po ich ukończeniu umożliwia rozwój miast do epoki archaicznej. Na tym poziomie jest automatycznie część misji bóstw i tytanów (faza druga). W misjach są po dwa negatywne modyfikatory, ale i dodatkowe nagrody i znajdźki, w tym zaawansowane plany Olimpu oraz co lepszych aspektów. Mapy są takie same lub podobne; możliwe np. że nagle niemożliwe jest zbudowanie większych budowli. Gniew bogów.

Bóstwo
Najtrudniejszy poziom, odpowiadający trzeciej fazie gry - Tytanomachii. Po trzy lub cztery negatywne modyfikatory, wymagania dla wytrawnych graczy, rozbudowa miast do epoki klasycznej i hellenistycznej. Poziom sekretnych misji, bardzo odległych ekspedycji oraz wojny tytanów. Nagrodą są plany stoków oraz szczytów Olimpu; oraz najrzadsze artefakty.
Tytuł: Odp: Zeus: Tytanomachia - Reedycja Zeusa wg Lotofaga
Wiadomość wysłana przez: Lotofag w 12.08.2023, 12:40:43
MODYFIKATORY

Każde miejsce, w którym zakładasz osadę, ma swój zestaw modyfikatorów, które nieco zmieniają charakter rozgrywki - ułatwiając ją lub znacznie utrudniając. Czasem oznaczają one klątwę lub błogosławieństwo bóstw, innym razem wynikają po prostu z warunków naturalnych danej krainy. Jak wieloletnia obecność jadowitego pomiotu Aresa wpłynęła na glebę wokół Teb? Czy dostęp do świętego źródła Muz poprawi zdolności artystyczne mieszkańców Helikonu? Na co mieszkańcom Lemnos łatwopalne drewno, skoro nad ich rzemiosłem czuwa gburowaty Hefajstos?

Liczba modyfikatorów zależy od poziomu trudności. Dzięki rozbudowie Olimpu możliwe jest pojawienie się nowych pozytywnych modyfikatorów albo zniwelowanie niektórych ograniczeń.

Śmiertelnik: jeden pozytywny* modyfikator (błogosławieństwo).
Heros: jeden pozytywny i jeden negatywny (przekleństwo).
Półbóg: jeden pozytywny i dwa negatywne, w tym jeden poważny.
Bóg: jeden pozytywny i trzy negatywne, w tym jeden poważny.

*Liczba pozytywnych modyfikatorów może ulec zmianie (do max. trzech) dzięki rozbudowie Olimpu.

Błogosławieństwa (przykłady)

Prorocze wizje. Czy to dar Apolla czy może euforyczne wyziewy z jaskiń pod osadą? Niezależnie od przyczyny, sny w tym tajemniczym miejscu są wyjątkowo wyraziste, zwiększając szanse na pojawienie się w mieście genialnych wyroczni oraz powodzenie ekspedycji.

Ognie boskiej kuźni. Większość uznałaby pomysł założenia osady przy wulkanie za obłąkany. Ty jednak wiesz, że łaska podziemnych kowali spływa na tych, którzy nie boją się sparzyć w imię geniuszu. Obróbka metali przebiega dwa razy szybciej, a każda era miasta przynosi nagrodę w postaci Wynalazku.

Matka Noc, Ojciec Zmierzch. Mówi się, że jest to miejsce szczególnie ukochane przez upiorne potomstwo Nocy. I choć dzień jest tu wyraźnie krótszy, a pełgające cienie czasem przybierają niepokojące kształty, Twoi wrogowie niechętnie zdecydują się na atak, a wrodzy bogowie - nie chcąc zadzierać z przedwieczną Nyks - spędzają tu jak najmniej czasu.

Przekleństwa (przykłady)

Zatruta gleba. Klątwa Demeter czy legowisko smoka? A może jedno i drugie? Na tej zatrutej ziemi mało co wyrośnie, więc możesz pożegnać się z rolnictwem.

Myśliwy czy ofiara? Nie każda dzicz chce trafić potulnie pod topory osadników i czasem natura daje odwet. Drapieżne wilki atakują osadników, a myśliwi znikają w tajemniczych okolicznościach. Czyżby dołączyli do orszaku boskiej łowczyni - a może dosięgła ich jej strzała?

Zdradzieckie odmęty. Wody u wybrzeży osady są wyjątkowo zdradzieckie. Mniejsze łodzie rybackie nie mają z nimi szans, a handel morski i żegluga wojskowa są znacznie trwają o wiele dłużej.

Przekleństwa (poważne)

Jadowita gleba. Ktokolwiek wpadł na pomysł założenia tu osady, postradał zmysły. Na tej jałowej glebie rosną tylko kępy akonitu, a pobliskie sadzawki to wylęgarnia węży. Trucizna w glebie, wodzie i powietrzu nie tylko uniemożliwia rolnictwo, ale też powoli wybija bydło i zwiększa prawdopodobieństwo zarazy. Nie zdziw się, jeśli osadę nawiedzi Smok lub Meduza.

Zielona śmierć. Zakładanie tu osady to świętokradztwo. Masz wrażenie, że leśne bóstwa, dzikie bestie i wszechobecną głuszę łączy jeden umysł. Łowy czy wyrąb drewna jest praktycznie niemożliwy, a watahy wilków pojawiają się w środku miasta. Co więcej, Twoją osadę regularnie nawiedzają mściwe driady lub rozjuszona bestia. Nim zareagujesz, znikają bezszelestnie w głuszy...

Groza głębin. To miejsce tylko czeka, by wrócić na samo dno morza. Wzburzone fale i niekończące się sztormy świadczą o wściekłości morskich bóstw - nie ma co liczyć na rybaków czy żeglugę. Zabudowa zbyt blisko brzegu błyskawicznie skończy w głębinach, a Twoja cenna wysepka powoli się kurczy - aż nie zostanie nic.
Tytuł: Odp: Zeus: Tytanomachia - Reedycja Zeusa wg Lotofaga
Wiadomość wysłana przez: Lotofag w 14.08.2023, 12:44:40
FAZA DRUGA

Druga faza rozgrywki rozpoczyna się wraz z przejściem kampanii na najniższym poziomie trudności. Do tego czasu zbocza Olimpu powinny być choć częściowo zabudowane (a niektóre budynki nawet rozbudowane o poziom, jak np. Ołtarz Olimpijski czy Wielka Biblioteka).

Do tego czasu udało Ci się zwrócić uwagę zarówno bóstw, jak i tytanów. W drugiej fazie gry celem jest pozyskanie ich sympatii oraz przejęcie kontroli nad Helladą (i nie tylko). Domyślny poziom rozgrywki to od teraz heros, a gęste chmury nad Olimpem rozwiewają się, by umożliwić Ci rozbudowę na stokach Olimpu.

Kampania. Dawne misje kampanii pozostają bez zmian, z dwoma wyjątkami. Po pierwsze, domyślny poziom trudności to teraz heros, co wydłuża większość kampanii o kilka dodatkowych misji i wprowadza dodatkowe sekrety do tych już istniejących. Po drugie, możliwe jest też rozgrywanie głównych miast kampanii - jak Teby, Ateny czy Argos - do epoki klasycznej.

W drugiej fazie dochodzą też cztery nowe kampanie - dwie Greków i dwie Atlantów - które rozpoczynasz już w epoce archaicznej, a także szereg misji poświęconych bogom.

Misje od bóstw. Twój dar odmieniania wyroków czasu zwrócił uwagę bóstw i tytanów, którzy zaczynają zlecać Ci misje budowy poświęconych im miast i sanktuariów. W zamian poznasz ich sekrety i własną przeszłość, a także przeniesiesz poświęcone im sanktuaria na świętą górę Olimp. Czy odbudowa Eleusis pozwoli Ci zaskarbić sobie zaufanie dostojnej Demeter? A może priorytetem jest dla Ciebie opieka nad Efezem i rozwikłanie sekretu pożaru w sanktuarium Artemidy?
Tytuł: Odp: Zeus: Tytanomachia - Reedycja Zeusa wg Lotofaga
Wiadomość wysłana przez: Lotofag w 28.12.2023, 16:25:31
Sekrety i kłamstwa

Dopiero po przejściu rozgrywki na najniższym poziomie trudności Mojry stawiają przed Tobą wyzwanie - jesteś jedynie obserwatorem czy decydujesz o własnym losie, korzystając ze swojego wyjątkowego daru powrotu do minionych zdarzeń?

Mojry uczą Cię, jak utrwalać wątki przeznaczenia w materiale, dzięki czemu sekrety Olimpijczyków odsłaniają przed Tobą ukrytą wcześniej całość. Zdobyta wiedza przykuwa uwagę bóstw, które zaczną zlecać Ci kolejne zadania i misje - po cichu licząc na to, że zawiedziesz.

W praktyce wygląda to tak, że na wyższych poziomach trudności podczas konkretnych misji bóstwa mogą zlecić Ci konkretne zadania, które utrudnią rozgrywkę. W zamian za to nie tylko otrzymasz nieco dodatkowych zasobów za ukończenie misji, ale też podzielą się z Tobą jednym z sekretów dotyczących ich samych lub pozostałych bóstw - albo nawet Twojej przeszłości.

Sekrety - od drobnych w górę - to bezcenna waluta, dzięki której możesz wznieść i rozbudować sanktuaria bóstw na stokach Olimpu i zyskać ich aprobatę.

Przykład. Pierwszy sekret poznasz dzięki sowiookiej Atenie w misji Założenie Teb na wyższym poziomie trudności. Bogini wymaga od Ciebie budowy ołtarza, jednak złóż marmuru pilnuje krwiożerczy smok Aresa. Przechytrzenie go będzie wymagało sprytu.

Ukończenie ołtarza nie jest warunkiem ukończenia misji, jednak w nagrodę otrzymasz więcej okruchów Olimpu, a wdzięczna bogini podzieli się z Tobą sekretem Aresa. Ten sekret, wraz z innymi na które natrafisz w przyszłości, może uruchomić lawinę zdarzeń

Sekret: Okrutny Ares, poza szczękiem oręża, darzy uczuciem jedynie jadowite smoki. Te oślizgłe kreatury poruszają w nim nieznaną strunę, której na próżno szuka jego własne potomstwo.

Ten i kolejne sekrety patrona wojny pozwalają dowiedzieć się o rzuconej na niego klątwie. Gdy jednak dowiesz się o wstydliwym sekrecie Aresa, ten zleci Ci niezwykle trudną misję, po której ukończeniu otrzymasz możliwość wzniesienia Sanktuarium.

Tytuł: Odp: Zeus: Tytanomachia - Reedycja Zeusa wg Lotofaga
Wiadomość wysłana przez: Lotofag w 18.01.2024, 19:00:55
Schemat Olimpu bez rozbudowy w załączniku.
Tytuł: Odp: Zeus: Tytanomachia - Reedycja Zeusa wg Lotofaga
Wiadomość wysłana przez: ziemek8 w 19.01.2024, 17:14:32
Niezły art. Skąd pochodzi? :)
Tytuł: Odp: Zeus: Tytanomachia - Reedycja Zeusa wg Lotofaga
Wiadomość wysłana przez: Lotofag w 21.01.2024, 11:09:47
Concept art Olimpu z gry 'God of War' - niestety nie mogłem znaleźć autorstwa.