Nieśmiertelne Gry Szukaj
Zeus Pan Olimpu

Autor Wątek: Atlas - bóg... no właśnie, czego?  (Przeczytany 6890 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Magic91

  • Gość
Atlas - bóg... no właśnie, czego?
« dnia: 17.10.2017, 12:21:28 »
Prowadzę projekt związany z mitologią grecką, i wiele inspiracji czerpie z "Zeusa".

Natknąłem na problem związany z Atlasem, z racji, że występuje on w grze zacząłem także się na nim wzorować jednak im więcej brnę i szukam w internecie tym więcej sprzecznych informacji znajduje.

Rzeczy, które mnie nurtują to:

1. Po pierwsze Z reaserchu wynika, że są 2 Atlasy - 1. to tytan biorący udział w tytanomachi (trzyma sklepienie niebieskie), a 2. to człowiek, władca - założyciel Atlantydy. Mnie interesuje ten boski Atlas :)

2. Po drugie można się spierać czy Atlas był w ogóle "bogiem". Wiadomo, że nie był bogiem olimpijskim -
 należał on do drugiego pokolenia tytanów. Czy tytan i bóg to to samo w przypadku starożytnej Grecji? - według mnie tak, ale jeśli ma ktoś dobre źródło, które rozwieje tą wątpliwość to bardzo proszę :)

3. Jeśli Atlas jest bogiem - to bogiem czego? Czy ma jakąś swoją domenę/obszar wpływów? W grze przedstawiony jest jako bóg siły, patron budowniczych, wspomaga budowę, błogosławi cechy rzemieślnicze itd. Czy Atlas według mitologii faktycznie był bogiem siły lub bogiem budowy/budowniczych? 

4. Czy Atlas posiada jakieś atrybuty? Jedyne co udało mi się znaleźć (nie będzie to zaskoczeniem :) ) to to, że był przedstawiany z globem - przedstawiającym sklepienie niebieskie - na ramionach.

ziemek8

  • Administrator
  • Gracz
  • *****
  • Wiadomości: 1528
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: Atlas - bóg... no właśnie, czego?
« Odpowiedź #1 dnia: 17.10.2017, 20:24:54 »
Witaj! :)
Nie znam się na tym dobrze, mogę polecić te artykuły, tam na pewno coś znajdziesz:
http://archeos.pl/artykul/1108
http://archeos.pl/artykul/5681
http://archeos.pl/artykul/5307
http://archeos.pl/artykul/1106
Jeżeli potrzebujesz czegoś jako źródła do zacytowania to raczej nie pomogę.

bazylozaur

  • twórca misji
  • Gracz
  • *****
  • Wiadomości: 309
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: Atlas - bóg... no właśnie, czego?
« Odpowiedź #2 dnia: 18.10.2017, 18:16:43 »
Jeżeli znasz angielski to gorąco polecam odwiedzić stronę www.theoi.com. Znajdziesz tam bardzo obszerne artykuły o mitologii greckiej, w tym na temat przez Ciebie poszukiwany. Jeśli nie znasz języka, zawsze można skorzystać z google translatora.

songo49

  • Gracz
  • *****
  • Wiadomości: 18
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: Atlas - bóg... no właśnie, czego?
« Odpowiedź #3 dnia: 10.09.2021, 07:38:38 »
Atlas (ten który podtrzymuje niebo) to Tytan z drugiego pokolenia. Jest bratem Prometeusza i Epimeteusza. Ich rodzice to Japetos i Klymene.

Tytani w sumie też są bogami ale różnią się od bogów olimpijskich. Kronos (ojciec zeusa i kilku innych) też był tytanem. Technicznie Atlas jest kuzynem Zeusa. Ale żeby nię dłużej nie rozpisywać o tym- Atlas jest tytanem siły fizycznej a jego  bracia to odpowiednio Prometeusz- tytan rozsądku i sprytnej rady (znany ze stworzenia ludzi), Epimeteusz to Tytan głupoty.

 

W szybkiej odpowiedzi możesz użyć kodów BBC i uśmieszków tak jak przy normalnej odpowiedzi.

Nazwa: Email:
Weryfikacja:
Wpisz litery widoczne na obrazku
Posłuchaj liter / Prośba o inny obrazek
Wpisz litery widoczne na obrazku:
Napisz malymi literami ile to jest dziesiec odjac dziewiec (na koncu (bez spacji) dopisz cyfre dziewiec):
Napisz malymi literami ile to jest trzy odjac jeden (na koncu (bez spacji) dopisz cyfre cztery):
Napisz malymi literami ile to jest trzy dodac piec (na koncu (bez spacji) dopisz cyfre siedem):

Witamy!

Dostęp dla gości
Niezarejestrowani goście mają pełny dostęp do zasobów wortalu, muszą jednak podawać odpowiedzi na antyspamowe pytania kontrolne. Zachęcamy do rejestracji, aby wygodniej korzystać z wortalu, móc identyfikować się w naszej społeczności oraz móc modyfikować ustawienia wortalu pod swoje gusta.

Pliki Cookie
Używamy plików Cookie, aby ułatwiać korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych i reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Rozumiem