Nieśmiertelne Gry Szukaj
Nieśmiertelne Gry

Autor Wątek: [Anno 1404] Recenzja dema - pierwsze wrażenia  (Przeczytany 30574 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

ziemek8

  • Administrator
  • Gracz
  • *****
  • Wiadomości: 1528
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
[Anno 1404] Recenzja dema - pierwsze wrażenia
« dnia: 19.06.2009, 21:34:32 »
Niedawno udostępnione zostało demo Anno 1404 (linki na oficjalnej stronie anno.ubi.com - plik waży 1,67 GB). Pierwsze co mnie zaskoczyło to brak w nazwie "Anno 1404" czy w ogóle "Anno". Wszędzie tylko "Dawn od Discovery". Na początku myślałem, że jest to tylko podtytuł (jak we wcześniejszych częściach np. "Nowy Świat"), ale nie. Wygląda na to, że będzie to pełna nazwa gry. Dziwne, ale cóż - nazwa nie jest najważniejsza.

Kończąc informacje ogólne o demie trzeba powiedzieć, że zawiera ona dwie misje i możliwość gry otwartej, ale w każdą można grać tylko 60 minut. Gra się po tym czasie wyłącza, ale można do niej wrócić, niestety zaczynając wszystko od początku. Przy tym nie udostępniono opcji zapisywania gry - bo i raczej się by nie przydawała.

Po uruchomieniu dema gracza wita wprowadzenie utworzone z ruchomych rysunków połączonych w sekwencje, co wraz ze ścieżką dźwiękową przyjemnie nastraja do gry.


Samo menu główne również ozdobione jest "w tle" takimi sekwencjami, oczywiście na zrzutach ekranu nie można oddać tego w pełni. Poza tym należy pamiętać o kompresji obrazków, które mogą rozmazywać pewne szczegóły, szczególnie screeny z samej rozgrywki.


Orient - Interesująca sprawa! W zależności od chęci gracza można traktować orient, albo jako obcą cywilizację, z którą tylko się handluje (jak w poprzednich częściach Anno), albo... przeistoczyć się w Orient! Można budować całe miasta cywilizacji wschodu. Przy czym trzeba zabiegać o względy wezyra. Bez dobrych stosunków dyplomatycznych prędzej czy później utknie się, nie mogąc odblokować kolejnych poziomów cywilizacyjnych, w jakie zostały pogrupowane budynki. Cywilizacje Wschodu i Zachodu są (przynajmniej na początku rozgrywki) całkowicie oddzielone od siebie. Można je wymieszać, budując na jednej wyspie, ale jest to bardzo niepraktyczne. Towary potrzebne mieszkańcom starego kontynentu i orientu są całkiem różne, nawet żywność. Podobnie budynki wymagane przez mieszkańców.
Napisałem, że można grać bez Orientu - zapewne jest to możliwe, ale bardzo utrudnione. Niektóre towary (a właściwie budynki je produkujące) są odblokowywane po osiągnięciu pewnego stopnia cywilizacyjnego. Towar potrzebny Osadnikom do ewoluowania na następny poziom - przyprawy - jest produkowany w plantacji odblokowywanej na pewnym (tutaj pierwszym) poziomie cywilizacyjnym Orientu.


Przedmioty specjalne - można je dostać za punkty honoru jakie zdobywa się za wykonywanie różnych zadań pobocznych czy (zapewne) za kolejne poziomy rozwoju miasta. Punkty honoru wyświetlane są obok ilości złota i jest to praktyczne dla nich miejsce, bo właśnie za nie (tak samo jak za złoto) wymienia się owe przedmioty. Dostępne są one u wezyra i lorda.

Budowa - nie można być tego pewnym, bo w demie tego się nie uświadczy, ale można stwierdzić, że z dużym prawdopodobieństwem w Dawn od Discovery będzie kilka budynków specjalnych, których budowa nie potrwa tyle co "klik". W demie zobaczyć można tylko jak buduje się taka budowla na wyspie sojusznika. Budynkiem tym jest katedra. Mnie nie udało się jej pośrednio (bo przecież nie gracz ją buduje) ukończyć. Nie wiem nawet czy w drugiej misji jest to możliwe (a budowa rozpoczęła się już - a właściwie przed - pierwszą misją).


Interfejs - najbardziej dająca się zauważyć różnica to zmiana w wybieraniu budynków, które chce się zbudować. Poza podstawowym menu wyboru budynków (które również trochę się zmieniło od ostateniego czasu - widok można przełączać, między kategoriami ogólnymi, a kategoriami cywilizacyjnymi) można również wstawić do specjalnych slotów wybrane przez siebie budynki (na zasadzie przeciągnij i upuść). I jeżeli tego byłoby mało to jest kolejne 6 slotów, które pokazują się przy kursorze po kliknięciu prawym przyciskiem myszy (poza nimi są tam również przyciski do burzenia, do otwierania menu budowy (w prawym dolnym rogu) oraz próbówka). Muszę przyznać, że kompozycja ta jest (użyłbym słowa idealna, no ale jak wiadomo nic nie jest idealne) bardzo uda. Nawet po tych dwóch krótkich godzinach jakie spędziłem przy nowym Anno bardzo przyjemnie się to używa i zdecydowanie przyśpiesza budowę. (choć na początku odczucia nie były tak pozytywne - trzeba po prostu się przyzwyczaić)


Plantacje - bardzo przyjemnie wyglądają te nowe plantacje! Każda plantacja może utrzymać pod sobą kilka małych poletek - każde ogrodzone małym płotem. Po postawieniu plantacji należy nań kliknąć i wybrać 'konewkę', pojawią się poletka, na których już niedługo coś urośnie. (Można je także stawiać ręcznie, wybierając mniejszy przycisk z płotkiem.) Nie trzeba więc rezerwować całej (i rzeczywiście dużej - większej niż ostatnio) przestrzeni plantacji tylko dla niej. Można to nawet wykorzystać stawiając budynek przetwórczy tuż obok plantacji (i dopiero wtedy kliknąć sadzenie - 'konewkę'), która nic nie straci na swojej produktywności.


Woda - woda nowością?! Nie tyle sama woda, co refleksy światła. Naprawdę ładnie wygląda, oto screenshot:


Port - Świetna sprawa! Bardzo spodobały mi się możliwości tak bogatego rozbudowywania portu. W demie jest dostępnych kilka budynków portowych. Wieża - jak każda dobrze spełniająca swoje obowiązki wieża - broni przed wrogiem. Budynek naprawiający statki i budynki w swoim zasięgu (nie jest potrzebna do tego stocznia). Budynek zastępujący główny magazyn - można je stawiać wszędzie i w dowolnych ilościach, np. po drugiej stronie wyspy, skracając dystanse pokonywane przez statki. Skład - mały budynek lecz ważna funkcja - zwiększa ilość możliwych do składowanych towarów na wyspie (nie jest tak, że kolejne magazyny stawiane na wyspie zwiększają możliwości przechowywania większej ilości towarów).


Grafika - Na pierwszy rzut oka grafika nie zmieniła się tak bardzo. Kierując się logiką, również można dojść do wniosku, że niemożliwym było uzyskanie takiej różnicy jak między Anno 1503 i Anno 1701 (przy przejściu na 3D). Jednak patrząc teraz z bliska na te wszystkie screenshoty zmieniam zdanie. Grafika jest naprawdę cudowna.


Oczywiście było jeszcze wiele różnic i nowości, o których mógłbym pisać, ale... Jeżeli doszedłeś / doszłaś do końca tego tekstu to z pewnościa demo już ci się pobiera i zaraz uruchomi się na twoim komputerze. A jeżeli nie to gorąco namawiam do zmiany zdania! Naprawdę warto. Przekonaj się sam / sama co nowego kryje jeszcze Anno 1404 - Dawn of Discovery.

Nazewnictwo tłumaczenia własnego.

Edytowany: 27.06.2009, 23:35

Kalontas

  • Demiurg
  • Gracz
  • *****
  • Wiadomości: 395
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: Anno 1404 | Dawn od Discovery
« Odpowiedź #1 dnia: 19.06.2009, 22:10:45 »
Grać można tylko 60 minut, nie można zapisywać i potem się wyłącza? Powiedz mi, że to żart.
What we want is a story that starts with an earthquake and works its way up to a climax.

ziemek8

  • Administrator
  • Gracz
  • *****
  • Wiadomości: 1528
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: Anno 1404 | Dawn od Discovery
« Odpowiedź #2 dnia: 19.06.2009, 22:15:58 »
Jak na darmowe demo to moim zdaniem i tak dobrze.
Grać można ile się chce - tyle, że co 60 minut trzeba zaczynać od początku. ;)

KazuaR

  • ( ͡° ͜ʖ ͡° )つ──☆*:・゚
  • Gracz
  • *****
  • Wiadomości: 525
  • Płeć: Mężczyzna
  • Not enough minerals.
    • Zobacz profil
Odp: Anno 1404 | Dawn od Discovery
« Odpowiedź #3 dnia: 19.06.2009, 22:24:02 »
W porównaniu do pierwszego Anno znacznie się zmieniło. Ciekawe, czy na lepsze. ;]

ziemek8

  • Administrator
  • Gracz
  • *****
  • Wiadomości: 1528
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: Anno 1404 | Dawn od Discovery
« Odpowiedź #4 dnia: 19.06.2009, 22:33:07 »
Zdecydowanie. Grałem we wszystkie części i przyznać trzeba, że czasem były pewne szczegóły, które mogły się nie spodobać, ale ogólnie z części na część coraz (i to zdecydowanie) lepiej. :)

Kalontas

  • Demiurg
  • Gracz
  • *****
  • Wiadomości: 395
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: Anno 1404 | Dawn od Discovery
« Odpowiedź #5 dnia: 19.06.2009, 23:10:20 »
No przepraszam, ale pierwszy raz chyba słyszę o demie, które ma zablokowany zapis i blokadę czasową. Czyli krótko mówiąc, całkowicie uniemożliwiona gra lub zmarnowanie godziny czasu. Jeśli gra będzie tak samo starannie wykonana jak demo, to nie wiem czy jest się z czego cieszyć.
What we want is a story that starts with an earthquake and works its way up to a climax.

MaciekZ

  • Gracz
  • *****
  • Wiadomości: 71
  • Płeć: Mężczyzna
  • None of thy empty gods shall ever stand above me!
    • Zobacz profil
Odp: Anno 1404 | Dawn od Discovery
« Odpowiedź #6 dnia: 19.06.2009, 23:32:33 »
Ja miałem demo Anno 1701 w którym nie było ograniczenia czasowego, tylko ograniczenie w postaci ilości obywateli. W momencie jak osiągnęło się pewną ich liczbę to gra się kończyła. Później grałem w normalną, pełną wersję. Bardzo fajna.

ziemek8

  • Administrator
  • Gracz
  • *****
  • Wiadomości: 1528
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: Anno 1404 | Dawn od Discovery
« Odpowiedź #7 dnia: 20.06.2009, 13:09:51 »
Kalontasie, a czego Ty oczekujesz od dema?! Moim zdaniem dobrze to rozegrali tak je projektując.

Kalontas

  • Demiurg
  • Gracz
  • *****
  • Wiadomości: 395
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: Anno 1404 | Dawn od Discovery
« Odpowiedź #8 dnia: 20.06.2009, 19:58:40 »
Np. grałeś w demo AoE? Albo AoM? Albo SC? Kurza stopa, każdej inne demo?
What we want is a story that starts with an earthquake and works its way up to a climax.

ziemek8

  • Administrator
  • Gracz
  • *****
  • Wiadomości: 1528
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: Anno 1404 | Dawn od Discovery
« Odpowiedź #9 dnia: 20.06.2009, 20:43:05 »
Nie (bo mam pełne wersje ;)), ale czy to ważne? Wersja darmowa jest do tego by "spróbować".
Jak więc chciałbyś by to demo było zrobione?

KazuaR

  • ( ͡° ͜ʖ ͡° )つ──☆*:・゚
  • Gracz
  • *****
  • Wiadomości: 525
  • Płeć: Mężczyzna
  • Not enough minerals.
    • Zobacz profil
Odp: Anno 1404 | Dawn od Discovery
« Odpowiedź #10 dnia: 20.06.2009, 21:15:53 »
Kal, takich dem z blokiem trialowym jest trochę. Np. Jak produkowano AoE 2, to w CD-Action też było podane demo AoE 2 na identycznych zasadach jak to tu. To jest kaprys producenta i nic nie poradzi na to. :P

ziemek8

  • Administrator
  • Gracz
  • *****
  • Wiadomości: 1528
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: Anno 1404 | Dawn od Discovery
« Odpowiedź #11 dnia: 20.06.2009, 22:36:42 »
Nie rozumiem Waszego oburzenia tym faktem, mnie takie demo jak najbardziej zadowala.
Inaczej by było gdyby po określonym czasie gra się wyłączała i nie dało się jej uruchomić ponownie. Wtedy rzeczywiście byłbym niepocieszony.

Kalontas

  • Demiurg
  • Gracz
  • *****
  • Wiadomości: 395
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: Anno 1404 | Dawn od Discovery
« Odpowiedź #12 dnia: 20.06.2009, 22:57:24 »
Każde demo w jakiekolwiek dotychczas grałem miało ALBO ograniczenie czasowe, ALBO blokadę zapisu. Jak już było ograniczenie czasowe, to można było zapisać. Jak była blokada zapisu, to nie było ograniczenia czasowego. A większość dem i tak nie miała żadnego z tych niedorzecznych ograniczeń, włączając w to Zeusa, AoE, AoM, SC i setki innych.
What we want is a story that starts with an earthquake and works its way up to a climax.

ziemek8

  • Administrator
  • Gracz
  • *****
  • Wiadomości: 1528
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: Anno 1404 | Dawn od Discovery
« Odpowiedź #13 dnia: 20.06.2009, 23:31:16 »
Dlaczego uważasz te ograniczenia za niedorzeczne?

Kalontas

  • Demiurg
  • Gracz
  • *****
  • Wiadomości: 395
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: Anno 1404 | Dawn od Discovery
« Odpowiedź #14 dnia: 21.06.2009, 12:43:55 »
Bo praktycznie uniemożliwiają jakąś sensowną grę!
What we want is a story that starts with an earthquake and works its way up to a climax.

ziemek8

  • Administrator
  • Gracz
  • *****
  • Wiadomości: 1528
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: Anno 1404 | Dawn od Discovery
« Odpowiedź #15 dnia: 21.06.2009, 13:58:34 »
Nie rzucaj ogólnikami. ;) Powiedz co w tym złego? Umożliwia spróbowanie gry, aby wiedzieć czy chce się kupić pełną wersję? Tak. Czego jeszcze chceć?

Kalontas

  • Demiurg
  • Gracz
  • *****
  • Wiadomości: 395
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: Anno 1404 | Dawn od Discovery
« Odpowiedź #16 dnia: 21.06.2009, 23:51:43 »
Właśnie uniemożliwianie spróbowanie gry. Przez godzinę nic się nie da zrobić!
What we want is a story that starts with an earthquake and works its way up to a climax.

ziemek8

  • Administrator
  • Gracz
  • *****
  • Wiadomości: 1528
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: Anno 1404 | Dawn od Discovery
« Odpowiedź #17 dnia: 22.06.2009, 10:15:56 »
Jak to nic się nie da zrobić?
Zbudowałem (na mapie otwartej) przez tą jedną godzinę dwa miasta (500 ludzi w każdym) jedno zachodu drugie orientu. Udało mi się zawrzeć trzeci stopień dyplomatyczny z orientem. Wykonałem kilka zadań. Otrzymałem setki punktów honoru. Przehandlowałem tysiące ton towarów! ;)

Kalontas

  • Demiurg
  • Gracz
  • *****
  • Wiadomości: 395
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: Anno 1404 | Dawn od Discovery
« Odpowiedź #18 dnia: 22.06.2009, 14:55:24 »
Pierwsze, porównaj to z tym co możesz normalnie zrobić. Drugie, wszystko to straciłeś bez śladu. Trzecie, trzeba być naprawdę dobrym, żeby zdołać zrobić coś ważnego w tak krótkim czasie... i tak naprawdę znudzonym, żeby to wszystko potem stracić.
What we want is a story that starts with an earthquake and works its way up to a climax.

ziemek8

  • Administrator
  • Gracz
  • *****
  • Wiadomości: 1528
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: Anno 1404 | Dawn od Discovery
« Odpowiedź #19 dnia: 22.06.2009, 15:28:53 »
Nie przeszkadza mi to, że straciłem to co zbudowałem. Naprawdę.
Znudzony? Nie wiem o co Ci chodzi.
Oczywiście, że jest to niewielka część tego co można normalnie zrobić w grze, ale to chyba naturalne - przecież to darmowe demo.

 

W szybkiej odpowiedzi możesz użyć kodów BBC i uśmieszków tak jak przy normalnej odpowiedzi.

Nazwa: Email:
Weryfikacja:
Wpisz litery widoczne na obrazku
Posłuchaj liter / Prośba o inny obrazek
Wpisz litery widoczne na obrazku:
Napisz malymi literami ile to jest dziesiec odjac dziewiec (na koncu (bez spacji) dopisz cyfre dziewiec):
Napisz malymi literami ile to jest trzy dodac jeden (na koncu (bez spacji) dopisz cyfre trzy):
Napisz malymi literami ile to jest piec odjac jeden (na koncu (bez spacji) dopisz cyfre piec):

Witamy!

Dostęp dla gości
Niezarejestrowani goście mają pełny dostęp do zasobów wortalu, muszą jednak podawać odpowiedzi na antyspamowe pytania kontrolne. Zachęcamy do rejestracji, aby wygodniej korzystać z wortalu, móc identyfikować się w naszej społeczności oraz móc modyfikować ustawienia wortalu pod swoje gusta.

Pliki Cookie
Używamy plików Cookie, aby ułatwiać korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych i reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Rozumiem