Nieśmiertelne Gry Szukaj
Zeus Pan Olimpu

Autor Wątek: Rolnictwo - wydajność poszczególnych budynków zapewniających żywność  (Przeczytany 17831 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

ziemek8

  • Administrator
  • Gracz
  • *****
  • Wiadomości: 1528
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Zwykle w mieście mam duże nadprodukcje - szczególnie żywności, nawet dwukrotną (np. produkuję żywność, która wystarczyłaby 10000 ludzi, a mieście mam lekko ponad 5000).
Nawet jeśli buduję bardzo duże miasto (jak np. te do zawodów) to staram się mieć nadprodukcję żywności przynajmniej o 10-20%. (mając 20 tysięcy ludzi produkować chociaż na 22-24 tysiące).

Pruskie_Dziecko

  • Gracz
  • *****
  • Wiadomości: 64
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Też zawsze tak robię. Ogólnie to w Zeusie bardzo łatwo o nadprodukcję wszystkiego. :D

Ramptourist

  • Gracz
  • *****
  • Wiadomości: 27
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Wydajność na liczbę pracowników nie ma znaczenia gdyż w grze jest nadmiar pracowników jeśli się ją odpowiednio ogarnia

Tak samo z kosztem, w grze kiedy miasto jest rozwinięte pieniądze nie są żadnym problemem nawet na poziomie Bóg

Wydajność na miejsce jest najistotniejszą, ile można produkować na tej samej przestrzeni. Mleczarnia produkuje tyle samo co plantacja ale na tym samym obszarze można umieścić więcej mleczarni niż plantacji, z tym że jeśli jest dużo mleczarni to musi też być odpowiednio dużo spichlerzy żeby to wszystko odbierały, a z plantacji wózek pojedzie na drugi koniec mapy i ma rok czasu żeby to zawiezc i wrócic do siebie tak aby wydajność nie spadla.

Ramptourist

  • Gracz
  • *****
  • Wiadomości: 27
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Zrobiłem drobne testy generalnie moje obserwacje pokrywają się z danymi z tej anglojezycznej stronki. I ogolnie troszkę jestem zaskoczony.

Porównywałem produkcję sera oraz zboża. Zawsze do tej pory preferowałem plantacje ale...

Plantacja zajmuje kwadrat 3x3 8 laduneczkow musi być kropka łąki gdzieś w tym kwadracie, natomiast mleczarnia zajmuje 2x2, produkuje też 8 i wystarcza kozy umieszczone na jednej odizolowanej kropce łąki w odległości do 40 pól oraz spichlerz w odległości do 40 pól. Paradoksalnie mleczarze najbliżej kóz produkowali 7 rocznie a ci bardziej oddaleni 8 ładunków rocznie.

Więc uważam że ser bardziej się opłaca od zboża, między plantacjami mogą się zdażyc luki gdyż akurat może nie być w przewidzianym kwadracie łąki natomiast pasterzy można postawić ilu się chce, byle nie za daleko od tej odizolowanej łąki gdzie znajdują się kozy. Jednak 40 pól to dość sporo, można stworzyć całe autostrady mleczarzy a łąki na to nie trzeba. Aczkolwiek zboże można stawiać w dowolnym miejscu bez ograniczeń planowania miasta natomiast w przypadku produkcji sera trzeba uważać żeby pasterze z jednego centrum produkcyjnego nie zaczęli się przechadzać nieefektywnie do drugiego centrum produkcyjnego zbyt bardzo oddalonego od ich miejsca domyślnej pracy. Ryby i jeżowce odpuszczam w testach gdyż mimo wszystko wybrzeże jest limitowane i potrzebne  na porty oraz triery, domek myśliwski także jest limitowany odnawianiem się populacji dzików/jelenii.

Ramptourist

  • Gracz
  • *****
  • Wiadomości: 27
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Jeszcze trudnym przypadkiem jest domek plantatorów z oliwkami lub winogronami. Motyw jest taki iż jeśli naprzeciwko tego domku postawie pusty magazyn to jeden domek jest w stanie zebrać 16-20 oliwek na jednym zbiorze, jesli ma do swojej dyspozycji np 20 drzewek pod pielegnacje. Ale jeśli wózek z oliwka wyruszy w dłuższą podróż do tłoczni  to wtedy taki domek zbiera 6 oliwek, gdyż maksymalnie może zmagazynować 5 a zbiory się kończą i reszta przepada. Jest różnica zebrać z jednego domka 18 a 6...Najgorsze że plantatorzy w pierwszej kolejności dostarcza do tłoczni nawet jak jest na drugim końcu mapy (lub bardzo daleko nie wiem czy jest jakiś limit ale połowę dużej mapy potrafili pójść z tym). Jedyne co można z tym zrobić to ustawić oliwki na gromadzenie i wtedy zawsze pójdą do magazynu. Myślę że ten problem można rozwiązać po prostu budując więcej plantatorow, sądząc po 12 drzewek na domek i jeśli jeden domek zawali zbiory to być może drugi wyprodukuje nadprogramową ilość oliwek (średnia 12). Wtedy 2 tłocznie musiałyby obsługiwać 1 plantatora i magazyny powinny być naprzeciw zbieraczy owoców. Tylko znów pojawia się kolejny bug w tej grze iż całą produkcję oliwek i oliwy trzeba ulokować w jednym miejscu na mapie tak aby nie chodzili po całym terenie kiedy w tłoczni 100 pól dalej jest miejsce na oliwke. Mam z tym największy problem w tej grze przy budowie duzych miast.

ziemek8

  • Administrator
  • Gracz
  • *****
  • Wiadomości: 1528
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Cóż, w niektórych przypadkach to (że dostawca z domku plantatorów wiezie oliwki prosto do tłoczni) poprawia wydajność, a czasem pogarsza. Coś musieli wybrać implementując tą funkcjonalność. Moim zdaniem nie jest zła.
Zwykle (kiedy buduje się bardzo duże miasta, i potrzeba bardzo dużo oliwek) ograniczeniem jest wielkość łąk (i ilość drzewek oliwnych, które można tam pomieścić), których nie ma zbyt wiele. A ilość miejsca potrzeba na postawienie większej ilości domków plantatorów (niż wynikałoby to z optymalnej produkcji) jest mniej istotna.

Ramptourist

  • Gracz
  • *****
  • Wiadomości: 27
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Masz rację

Po co się wbijać w jakies niestabilne konstrukcje jak można po prostu założyć produkcję 6 oliwek na rok przez jeden domek. Wtedy wystarczy 6 drzewek na jeden domek oraz jedna tłocznie produkującą rocznie 6 dzbanów oliwy. Wtedy odległość nie jest problemem wystarczy że średnia odległość dostawy do tłoczni nie przekroczy znaczaco 50 pol.

Magazynow na oliwki w tym wariancie też nie trzeba budować.

Aby produkować rocznie 400 dzbanów oliwy (powinno wystarczyc na największe miasto) to trzeba 70 domków/70 tłoczni oraz lake na 420 drzewek oliwnych w zwartej przestrzeni blisko siebie....

Maskonoor

  • Gracz
  • *****
  • Wiadomości: 2
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Czy istnieje gdzieś rozpiska ile winorośli per jeden domek plantatorów? I ile to daje wina na końcu?
Chodzi o taką rozpiske dla każdego z dóbr

bazylozaur

  • twórca misji
  • Gracz
  • *****
  • Wiadomości: 309
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Czy istnieje gdzieś rozpiska ile winorośli per jeden domek plantatorów? I ile to daje wina na końcu?
Chodzi o taką rozpiske dla każdego z dóbr
Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że obowiązuje tu zasada ósemki, tzn. jeden domek plantatorów obsługuje osiem winorośli. To samo tyczy się drzew oliwnych. Oczywiście wszystko to musi rosnąć w niedużej odległości od domku. Jeżeli się mylę, niech ktoś mnie poprawi.

3promile

  • Gracz
  • *****
  • Wiadomości: 86
    • Zobacz profil
Produkcja żywności potrafi przyprawić gracza o siwiznę. Najgorzej jest chyba w misji z Bellerofonem, bo ci kretyni z plantacji wiozą pszenicę najpierw do stadnin,a populację bydła trzeba stale kontrolować.

ziemek8

  • Administrator
  • Gracz
  • *****
  • Wiadomości: 1528
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Czy istnieje gdzieś rozpiska ile winorośli per jeden domek plantatorów? I ile to daje wina na końcu?
Chodzi o taką rozpiske dla każdego z dóbr
Tutaj coś znalazłem: https://zeus.heavengames.com/gameinfo/industry-production/
Nie jest podane ile drzewek/winorośli na domek plantatorów, ale wydaje mi się, że (tak jak napisał bazylozaur) 8 (podobnie jak z ilością kóz/owiec na mleczarnie/szopę postrzygaczy).
Bardzo ważna jest odległość domku od drzewek/winorośli (i magazynów) - szczególnie podczas zbiorów - czasami dużo się traci, bo nie zdążą zebrać.

 

W szybkiej odpowiedzi możesz użyć kodów BBC i uśmieszków tak jak przy normalnej odpowiedzi.

Nazwa: Email:
Weryfikacja:
Wpisz litery widoczne na obrazku
Posłuchaj liter / Prośba o inny obrazek
Wpisz litery widoczne na obrazku:
Napisz malymi literami ile to jest dziesiec odjac dziewiec (na koncu (bez spacji) dopisz cyfre dziewiec):
Napisz malymi literami ile to jest dziesiec odjac dziesiec (na koncu (bez spacji) dopisz cyfre dwa):
Napisz malymi literami ile to jest trzy dodac piec (na koncu (bez spacji) dopisz cyfre siedem):

Witamy!

Dostęp dla gości
Niezarejestrowani goście mają pełny dostęp do zasobów wortalu, muszą jednak podawać odpowiedzi na antyspamowe pytania kontrolne. Zachęcamy do rejestracji, aby wygodniej korzystać z wortalu, móc identyfikować się w naszej społeczności oraz móc modyfikować ustawienia wortalu pod swoje gusta.

Pliki Cookie
Używamy plików Cookie, aby ułatwiać korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych i reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Rozumiem