Nieśmiertelne Gry Szukaj
Zeus Pan Olimpu

Autor Wątek: Trick z unikaniem kataklizmów  (Przeczytany 4966 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

songo49

  • Gracz
  • *****
  • Wiadomości: 18
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Trick z unikaniem kataklizmów
« dnia: 10.09.2021, 07:23:19 »
Powróciłem ostatnio do zeusa korzystając z tego że wakacje jeszcze trwają. I odkryłem coś ciekawego:

W Tebach (Zeus i Europa) jak kazdy pewnie wie pojawia sie lawa. Dokładniej w epizodzie gdzie naszymi celami są- podbicie Kiteron i 3 świątynie (to jest ten zaraz po epizodzie z Talosem).

Wykorzystując mój trik z podprowadzeniem talosa na oddzielne wysepki, miałem w poprzednim epizodzie czas na rozbudowę praktycznie dowolną (Mogłem wezwać Jazona wtedy kiedy chciałem bo Talos nie przeszkadzał w niczym). Podbiłem w tej misji całą mapę (choć niektóre jeszcze w zadaniu z budową świątyni Aresa). Przygotowałem też teren i magazyny z materiałami pod budowę trzeciej świątyni (Afrodyta). Przeszedłem do kolejnego epizodu i tam od razu postawiłem świątynie.

Etap zakończył się  bardzo szybko a lawa się nie pojawiła. Myślałem że może przyjdzie po jakimś konkretnym czasie bo to niezależne od epizodu. Ale tak się nie stało. Obecnie mam już Teby zakończone i rozbudowane dość mocno nawet po ostatnim etapie. A lawy dalej nie ma. IDk ile lat w grze mineło od zakończenia epizodu z Kiteron, natomiast juz na pewno 8 od zakończenia ostatniego etapu (wnioskując po igrzyskach olimpijskich).

Wychodzi więc na to że jeśli do jakiegoś epizodu w którym występuje kataklizm, można się przygotować i go bardzo szybko zaliczyć- potencjalnie unikamy kataklizmu. Nie wiem czy to w kazdym wypadku tak działa, będę testował.

Pamiętacie w jakich misjach występują większe kataklizmy? W stylu lawy na 1/5 mapy albo powodzi która zmienia linie brzegową. Wiem że w Cleitos (odrodzenie Atlantydy) było jakieś duże trzęsienie ziemi. Bedę próbował tego uniknąć jeśli się da.

songo49

  • Gracz
  • *****
  • Wiadomości: 18
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: Trick z unikaniem kataklizmów
« Odpowiedź #1 dnia: 10.09.2021, 19:03:41 »
Argos -kolejny sukces. Tym  razem nie wystąpiło trzęsienie ziemi nieopodal kamieniołomu

Szczerze to akurat o tym kataklizmie troche zapomniałem- na tyle ze zbudowałem tam świątynie Hadesa i magazyny, po przypomnieniu sobie o tym sprawdziłem gdzie to owinno wystąpić, przeniosłem magazyny kawałek dalej, i czekałem licząc się z tym że będę musiał Hadesa od nowa zrobić (tyle dobrze że świątynia Ateny uniknęłaby zniszczeń dosłownie o kratkę).
W międzyczasie kampania zaliczona. Później zbudowałem jeszcze 2 zwykłe osiedla oraz domów elity. Nawet zrobiłem drugie awaryjne połączenie tej części miasta z niższą- tak żeby trzęsienie ziemi nijak nie naruszyło organizacji. Lecz ziemia jak była cała, tak cała pozostaje

Nie wiem w którym dokładnie epizodzie powinno wystąpić to trzęsienie- Dlatego opiszę mniej więcej całość tego co zrobiłem. Dwa pierwsze zaliczyłem szybko (Choć w drugim zacząłem budowę świątyni Zeusa, i nie uniknąłem trzęsienia ziemi  na łąkach w północnej części mapy. I tak nieważne bo ono duże nie jest).

Pierwszą kolonią było Milet. Przez krakena nie da się tego tak szybko skonczyć, ale też nie bawiłem się w rozbudowę miasta jakoś mocno.

W epizodzie pomiędzy koloniami trochę czasu spędziłem- zalezało mi by w ostatnim z meduzą, bez problemu przywołać Perseusza i mieć wszystko dość mocno rozbudowane. A uzbrojenie się tutaj powoli uzyskuje bo brązu jest mało z darów czy handlu (zwłaszcza że idzie też na rzeźby do świątyń i Perseusza). Etap zakonczyłem gdy kazdy z domków elity miał drugi stopień rozwoju (brak wina niestety nie pozwalał na więcej). W tej dzielnicy miałem 26 domków elity więc trochę czasu zeszło

W kalidonie podobnie jak w  milet- byle czekać na dzika.

Tym co może ale nie musi miec znaczenia jest fakt że udało mi się  trafić  i wyrocznia od Zeusa przewidziała Meduzę  z rocznym wyprzedzeniem- Przywołałem Perseusa wcześniej niż się pojawiła. Jej śmierć też zakończyła epizod.
Inna kwestia że ona coś szybko się zjawiła- jeszcze zanim kalidon poprosił o obronę przed dzikiem. Ogólnie miałem wrażenie że długo się na nią czekało w tym epizodzie. Ale może to złudzenie jedynie.

W Atenach chyba nie będzie nic wartego testowania, pamiętam że chyba łąka jakaś ma trzęsienie ziemi ale to jakoś gdzieś w pierwszym epizodzie, więc nijak się nie przygotuję.

A, choć wątpie że to ma znaczenie- w 2 epizodzie wysyłałem trochę darów Etiopii (i tak wtedy niezbyt jest co robić z nadliczbowym towarem). Przez co z ''Apatyczne'' wskoczyło na ''Pełne szacunku''- Etiopia nie atakowała mnie ani razu.

bazylozaur

  • twórca misji
  • Gracz
  • *****
  • Wiadomości: 309
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: Trick z unikaniem kataklizmów
« Odpowiedź #2 dnia: 10.09.2021, 22:16:26 »
Etap zakończył się  bardzo szybko a lawa się nie pojawiła. Myślałem że może przyjdzie po jakimś konkretnym czasie bo to niezależne od epizodu. Ale tak się nie stało.
Wszystkie ustawienia katastrof w misjach są ściśle określone przez ich autorów. Niektóre oczywiście da się przeskoczyć, ale z pewnością nie wszystkie, zwłaszcza jeśli twórca przewidział wszystkie możliwe posunięcia gracza.
Wychodzi więc na to że jeśli do jakiegoś epizodu w którym występuje kataklizm, można się przygotować i go bardzo szybko zaliczyć- potencjalnie unikamy kataklizmu. Nie wiem czy to w kazdym wypadku tak działa, będę testował.
Idealnym rozwiązaniem byłoby po prostu sprawdzenie ustawień w edytorze misji, jednak nie mamy takiej możliwości w przypadku oryginalnych kampanii. Pozostaje tylko gra "na czuja".

songo49

  • Gracz
  • *****
  • Wiadomości: 18
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: Trick z unikaniem kataklizmów
« Odpowiedź #3 dnia: 11.09.2021, 06:48:08 »
Ta, wiem że to technicznie zalezy od tabelki wydarzeń itp. Tylko myślałem że takie katastrofy są ustawione niezaleznie od epizodu. Lub inaczej mówiąc -  Od pewnego epizodu mogą zaistnieć i liczy się tylko upływ czasu w grze. 

Jeśli twórcy gry byli przebiegli, to katastrofy mogą być powiązane z innymi wydarzeniami, które z pozoru nie mają związku (dlatego wyżej wspominam że np Etiopia mnie nie atakowała)- A w ten sposób zaistnieć możliwie w kilku epizodach.  O ile wiem da się tak ustawić listę zdarzeń by jedne z drugich wynikały. Dobrze to widać w przypadku nastawienia miast i zmian na mapie gdy mamy wroga atakującego też inne miasta.

Nie mamy dostępu do edytora w tych kampaniach*, wiec pozostaje testowanie. I o ile nie ma sensu się jakoś bardzo starać żeby uniknąć małego kataklizmu gdzieś w nieważnej części mapy (jak łąki które nie muszą być szczególnie zabudowane)- tak już wiedza o tym że można uniknąć lawy w Tebach czy innego większego popsucia terenu, jest przydatna.

*Znalazłby się sposób i na to żeby wyeksportować pllik misjii z kampani do edytora, ale nie chce mi się tak bawić- wole sam odkryć. Poza tym to nie do końca uczciwy sposób by był- lepiej dojść do tego możliwościami każdego gracza bo większa satysfakcja.

songo49

  • Gracz
  • *****
  • Wiadomości: 18
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: Trick z unikaniem kataklizmów
« Odpowiedź #4 dnia: 13.09.2021, 19:13:16 »
Tak jak myślałem- w Atenach nie było nic wartego uwagi. oza tym tego małego trzęsienia ziemi raczej nie da się uniknąć- jest na etapie epizodu gdzie i tak trochę potrwa zanim podbijemy wymaganych rywali i warunek domów elity spełnimy w celach misji (trzeba czekać na oliwę z prezentów).

Kolejne będzie chyba Jolkos ale tam też raczej nic ważnego się nie dzieje. Więc napisze tu jak sprawdzę też prace Heraklesa (pamiętam że tą kampanie niezbyt lubie).

 

W szybkiej odpowiedzi możesz użyć kodów BBC i uśmieszków tak jak przy normalnej odpowiedzi.

Nazwa: Email:
Weryfikacja:
Wpisz litery widoczne na obrazku
Posłuchaj liter / Prośba o inny obrazek
Wpisz litery widoczne na obrazku:
Napisz malymi literami ile to jest dziesiec odjac dziewiec (na koncu (bez spacji) dopisz cyfre dziewiec):
Stolica Polski (malymi literami) (na koncu (bez spacji) dopisz cyfre osiem):
Napisz malymi literami ile to jest piec odjac jeden (na koncu (bez spacji) dopisz cyfre piec):

Witamy!

Dostęp dla gości
Niezarejestrowani goście mają pełny dostęp do zasobów wortalu, muszą jednak podawać odpowiedzi na antyspamowe pytania kontrolne. Zachęcamy do rejestracji, aby wygodniej korzystać z wortalu, móc identyfikować się w naszej społeczności oraz móc modyfikować ustawienia wortalu pod swoje gusta.

Pliki Cookie
Używamy plików Cookie, aby ułatwiać korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych i reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Rozumiem