Nieśmiertelne Gry Szukaj
Zeus Pan Olimpu

Autor Wątek: Najekonomiczniejsza dzielnica  (Przeczytany 29843 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

ziemek8

  • Administrator
  • Gracz
  • *****
  • Wiadomości: 1528
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Najekonomiczniejsza dzielnica
« dnia: 28.07.2011, 21:44:12 »
Dzielnica - jak każdy wie - to kompleks budynków połączonych drogą zakończony zwykle blokadą drogi umożliwiający domom na pełny rozwój. (definicja może być niedoskonała, wymyślałem ją na bieżąco ;) )

Jakie dzielnice zwykle budujecie? Jakie najbardziej ekonomiczne znacie?

Haspen

  • Gracz
  • *****
  • Wiadomości: 1288
  • Płeć: Mężczyzna
  • Panie Peasley, gdzie jest mój Earl Grey?
    • Zobacz profil
Odp: Najekonomiczniejsza dzielnica
« Odpowiedź #1 dnia: 28.07.2011, 23:44:37 »
Ja buduje 'L'ki ;)

19 kamienic w środku - po 8 na ramionach, 3 + jakiś park na zakręcie. Po zewnętrznej stronie drogi daje zwykle aleje jak nie zapomnę - w ten sposób łatwo idzie uzyskać 1.5-2k mieszkańców, ale to i tak pikuś z wyczynami ludków z heavensa.

Moje dzielnice zawsze mają tylko jedno wejście, a spichlerz zazwyczaj stoi kilka kroków od stoiska z jedzeniem.
World of Horror - a reszta gier może się schować :P
Czym się mogę pochwalić na N-Gry.pl - Misje i gry otwarte (2010-2019)

ziemek8

  • Administrator
  • Gracz
  • *****
  • Wiadomości: 1528
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: Najekonomiczniejsza dzielnica
« Odpowiedź #2 dnia: 29.07.2011, 11:12:58 »
Najbardziej ekonomiczną (duża liczba domków przy cyzm żaden budynek usługowy nie jest zdublowany) jaką znam to dzielnica na planie prostokątu o szerokości 3 domków i długości 9. Woziwoda ledwie obchodzi całą dzielnicę (droga o jedną jednostkę dłuższa byłaby za długa).
W sumie 37-40 domków w zależności od tego czy stawia się posterunek i szpital.

Haspen

  • Gracz
  • *****
  • Wiadomości: 1288
  • Płeć: Mężczyzna
  • Panie Peasley, gdzie jest mój Earl Grey?
    • Zobacz profil
Odp: Najekonomiczniejsza dzielnica
« Odpowiedź #3 dnia: 29.07.2011, 15:53:06 »
Najbardziej ekonomiczną (duża liczba domków przy cyzm żaden budynek usługowy nie jest zdublowany) jaką znam to dzielnica na planie prostokątu o szerokości 3 domków i długości 9. Woziwoda ledwie obchodzi całą dzielnicę (droga o jedną jednostkę dłuższa byłaby za długa).
W sumie 37-40 domków w zależności od tego czy stawia się posterunek i szpital.

Szpital tak dużo nie zajmuje - wystarczy wcisnąć go w róg by trzymał się drogi tylko jednym polem ;)
World of Horror - a reszta gier może się schować :P
Czym się mogę pochwalić na N-Gry.pl - Misje i gry otwarte (2010-2019)

ziemek8

  • Administrator
  • Gracz
  • *****
  • Wiadomości: 1528
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: Najekonomiczniejsza dzielnica
« Odpowiedź #4 dnia: 30.07.2011, 12:17:05 »
Ale dzielnica brzydko wtedy wygląda, ja stawiam szpital kosztem 2 domków, a ewantualny posterunek to koszt 1 domku mniej.

enost

  • Gracz
  • *****
  • Wiadomości: 273
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: Najekonomiczniejsza dzielnica
« Odpowiedź #5 dnia: 30.07.2011, 12:41:23 »
Wg mnie lepiej jest stawiać szpital tak jak pisze Haspen, czyli na rogu. Poza tym jak się gra Atlantydą to trzeba jeszcze postawić Obserwatorium i Laboratorium, które są większe od szpitala i co wtedy? Też mają zastawiać miejsce, na którym zmieściłyby się nawet trzy domy?

Ja także w miarę możliwości buduję dzielnice w kształcie prostokąta, tyle że u mnie ma on wymiary 4 na 8, bo łatwiej wtedy o estetykę.

Kalontas

  • Demiurg
  • Gracz
  • *****
  • Wiadomości: 395
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: Najekonomiczniejsza dzielnica
« Odpowiedź #6 dnia: 30.07.2011, 21:53:01 »
Moje najekonomiczniejsze dzielnice to były takie, które mimo totalnego chaosu jakoś funkcjonowały. ;)
What we want is a story that starts with an earthquake and works its way up to a climax.

Anelg

  • Nie do końca
  • Gracz
  • *****
  • Wiadomości: 388
  • Płeć: Kobieta
  • Lurker? Zaglądaczka? Nieważne :P
    • Zobacz profil
Odp: Najekonomiczniejsza dzielnica
« Odpowiedź #7 dnia: 17.08.2011, 14:28:50 »
Ja buduję usługi w środku prostokąta, a domy na zewnątrz. Nie mam w tej chwili gry przy sobie (partycja siadła), dlatego nie mogę się dokładnie doliczyć ludności w żadnym z save'ów ale taka dzielnica liczy sobie około 1300 ludności (nie buduję posterunku).

Odnośnie fontanny, czasami woziwoda mi zawraca, czasami nie. Zależy to od tego, w którym miejscu dokładnie zbuduję fontannę. Lepiej budować ją przy wolnym brzegu niż przy rogu i również któryś kierunek świata był ważny, ale nie pamiętam, który.

Drugi typ dzielnicy to liniówka – ślepa uliczka ze szkołami zamiast placówek właściwych (kultura). Żeby taką dzielnicę utworzyć potrzebne jest jednak istnienie co najmniej jednej placówki właściwej danego typu w centrum miasta. Absolwenci wychodzą do placówek właściwych na tyle często, że spokojnie zaspokajają potrzeby mieszkańców. Plusem jest przy tym to, że jeśli w mieście masz postawiony Stadion/Muzeum, Twe domy będą miały również dostęp do zawodników/kustoszy. Większe korzyści są przy misjach atlantydzkich niż greckich. W przypadku tych drugich bardziej się opłaca budowa Podium niż Szkoły; na dodatek musisz również pamiętać o równomierności związanej z igrzyskami panhelleńskimi.

ziemek8

  • Administrator
  • Gracz
  • *****
  • Wiadomości: 1528
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: Najekonomiczniejsza dzielnica
« Odpowiedź #8 dnia: 17.08.2011, 15:20:36 »
Tylko jedna placówka docelowa (np. podium dla szkół) może nie wystarczyć. Kiedy placówka docelowa funkcjonuje (pojawiają się postacie w budynku) nie "wzywa" do siebie kolejnych absolwentów przez pewną chwilę.
Najgorzej w tym względzie jest ze stadionem - mając w mieście kilkanaście gimnazjonów, zawsze pare z nich nie wysyła zawodników do stadionu na tyle długo, że domki tracą dostęp do tego rodzaju rozrywki.

Anelg

  • Nie do końca
  • Gracz
  • *****
  • Wiadomości: 388
  • Płeć: Kobieta
  • Lurker? Zaglądaczka? Nieważne :P
    • Zobacz profil
Odp: Najekonomiczniejsza dzielnica
« Odpowiedź #9 dnia: 17.08.2011, 16:28:22 »
Mnie denerwują dzielnice w tutorialu. Całe szczęście, że nie jest obowiązkowy. ;)

ziemek8

  • Administrator
  • Gracz
  • *****
  • Wiadomości: 1528
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: Najekonomiczniejsza dzielnica
« Odpowiedź #10 dnia: 17.08.2011, 17:24:22 »
Moim zdaniem są porządne i estetycznie się prezentują. Czemu ich tak nie lubisz?

Anelg

  • Nie do końca
  • Gracz
  • *****
  • Wiadomości: 388
  • Płeć: Kobieta
  • Lurker? Zaglądaczka? Nieważne :P
    • Zobacz profil
Odp: Najekonomiczniejsza dzielnica
« Odpowiedź #11 dnia: 18.08.2011, 10:22:39 »
Prezencję mają w porządku. Nie wiem tylko, jaki sens ma ustawianie szkół i placówek docelowych naraz w jednej dzielnicy, te kilka dni różnicy to przynajmniej dla mnie) naprawdę nie jest problem. Ale to chyba dlatego, że grę najczęściej zaczynam od Posejdona gdzie te budynki są większe i po prostu trzeba zastosować inne rozwiązania. :) Poza tym szkoły obniżają estetykę (na liniówkach też stawiam je dalej od domów).

Anelg

  • Nie do końca
  • Gracz
  • *****
  • Wiadomości: 388
  • Płeć: Kobieta
  • Lurker? Zaglądaczka? Nieważne :P
    • Zobacz profil
Odp: Najekonomiczniejsza dzielnica
« Odpowiedź #12 dnia: 18.08.2011, 21:59:37 »
+ drobne pytanie (nie mogę edytować).

Za czasów Olimpu (serwisu, a nie czasów legendarnych, hehe, chociaż może?) był dostępny generator mapek dzielnic. ,,Żyje'' on jeszcze?

enost

  • Gracz
  • *****
  • Wiadomości: 273
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: Najekonomiczniejsza dzielnica
« Odpowiedź #13 dnia: 18.08.2011, 22:04:29 »
Na Zeus Heaven jest chyba jeszcze coś takiego. Jednak lepiej jest zrobić screen niż bawić się z generatorem :P.

ziemek8

  • Administrator
  • Gracz
  • *****
  • Wiadomości: 1528
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: Najekonomiczniejsza dzielnica
« Odpowiedź #14 dnia: 18.08.2011, 22:10:58 »
Też mi się wydaje, że nawet zbudowanie dzielnicy na pustej mapie będzie szybsze niż pisanie kodu w generetorze.

Anelg

  • Nie do końca
  • Gracz
  • *****
  • Wiadomości: 388
  • Płeć: Kobieta
  • Lurker? Zaglądaczka? Nieważne :P
    • Zobacz profil
Odp: Najekonomiczniejsza dzielnica
« Odpowiedź #15 dnia: 19.08.2011, 15:27:44 »
Zainstalowałam Edycję na nowo, zaczęłam znowu grać i wstępnie wyszło mi takie osiedle jakie widać w załączniku.

Uwagi:
  • Poziom: Tytan
  • 31 mieszkań co daje 1860 ludzi. Szkoda, że nie okrągłe 32 ;)
  • woziwoda zaopatruje wszystkie domy za pomocą jednego kursu
  • szpital, niestety, nie
  • w dwóch rogach zamiast altan oczywiście mogą być pomniki, ale postawiłam dwie dzielnice koło siebie aby zaoszczędzić na kolumnach
  • niestety same posągi w rogach mogą nie starczyć, gdyż nie sięgają środkowej części

A, i przepraszam za podwójny napis o zwycięstwie  ;D

ziemek8

  • Administrator
  • Gracz
  • *****
  • Wiadomości: 1528
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: Najekonomiczniejsza dzielnica
« Odpowiedź #16 dnia: 19.08.2011, 15:40:46 »
Hehe, fajny podpis. ;)
Szpital przecież jest... aa, chodzi o obejście w jednym kursie.
Podoba mi się ten teatr w środku.

Jak zrobiłaś taką rozdzielczość ekranu?

Anelg

  • Nie do końca
  • Gracz
  • *****
  • Wiadomości: 388
  • Płeć: Kobieta
  • Lurker? Zaglądaczka? Nieważne :P
    • Zobacz profil
Odp: Najekonomiczniejsza dzielnica
« Odpowiedź #17 dnia: 19.08.2011, 15:42:09 »
To nie rozdzielczość. To sklejka dwóch screenów. Stąd ten podwójny napis o zwycięstwie. :D

Haspen

  • Gracz
  • *****
  • Wiadomości: 1288
  • Płeć: Mężczyzna
  • Panie Peasley, gdzie jest mój Earl Grey?
    • Zobacz profil
Odp: Najekonomiczniejsza dzielnica
« Odpowiedź #18 dnia: 19.08.2011, 16:57:32 »
Zewnętrzne ulice można obłożyć alejami - ilość pól do przejścia się nie zwiększa, a po przesunięciu pomników można na rogach postawić ze cztery kamienice (240 luda!) dzięki temu.

Tak gwoli 'ekonomiczności' ;)

Trzeba też pamiętać że przechodnie mają zasięg dwóch pól (dlatego aleje/bulwary w ogóle działają ;)), przez co domki położone za obrębem głównej ulicy (np: przy wyjściu) też załapują.

PS: Widziałem potężniejsze dzielnice... te na bazie schodkowego diamentu to miały prawie po 3 tysiące ludzi ;) Nie trzeba mówić, że sprzedawca żywności latał po zapasy co chwilę.
World of Horror - a reszta gier może się schować :P
Czym się mogę pochwalić na N-Gry.pl - Misje i gry otwarte (2010-2019)

Anelg

  • Nie do końca
  • Gracz
  • *****
  • Wiadomości: 388
  • Płeć: Kobieta
  • Lurker? Zaglądaczka? Nieważne :P
    • Zobacz profil
Odp: Najekonomiczniejsza dzielnica
« Odpowiedź #19 dnia: 20.08.2011, 11:10:12 »
A jak się miała sprawa fontann, szpitali i komorników? I jak położyć tam agorę? :P

Haspen

  • Gracz
  • *****
  • Wiadomości: 1288
  • Płeć: Mężczyzna
  • Panie Peasley, gdzie jest mój Earl Grey?
    • Zobacz profil
Odp: Najekonomiczniejsza dzielnica
« Odpowiedź #20 dnia: 20.08.2011, 12:15:09 »
Hmm, let's see... O tutaj jest.

Jak widać, dzielnica jest ogromna a architektura niektórych może przyprawić o konwulsje :P
World of Horror - a reszta gier może się schować :P
Czym się mogę pochwalić na N-Gry.pl - Misje i gry otwarte (2010-2019)

Anelg (N)

  • Gość
Odp: Najekonomiczniejsza dzielnica
« Odpowiedź #21 dnia: 20.08.2011, 12:50:35 »
Czyli właściwie to są dwie dzielnice w jednej, a sprzedawca rzeczywiście powinien zostać jakoś uhonorowany ;)

Haspen

  • Gracz
  • *****
  • Wiadomości: 1288
  • Płeć: Mężczyzna
  • Panie Peasley, gdzie jest mój Earl Grey?
    • Zobacz profil
Odp: Najekonomiczniejsza dzielnica
« Odpowiedź #22 dnia: 20.08.2011, 12:56:52 »
Jest tylko jedna agora, a więc dla mnie to jest jedna dzielnica ;)
World of Horror - a reszta gier może się schować :P
Czym się mogę pochwalić na N-Gry.pl - Misje i gry otwarte (2010-2019)

Anelg

  • Nie do końca
  • Gracz
  • *****
  • Wiadomości: 388
  • Płeć: Kobieta
  • Lurker? Zaglądaczka? Nieważne :P
    • Zobacz profil
Odp: Najekonomiczniejsza dzielnica
« Odpowiedź #23 dnia: 20.08.2011, 14:27:19 »
W sumie prawda :)

Różne dzielnice się sprawdzają w różnych sytuacjach. Jeżeli potrzeba pracowników np. do budowy i otwarcia świątyni, warto zbudować dzielnicę w której procent pracujących na jej utrzymanie (i ściąganie podatków ;)) będzie niewielki. I nie jest wcale przy tym potrzebna rekordowa liczba ludności, po prostu musi być dobra proporcja.
Natomiast jeżeli naprawdę celujemy w liczbę ludności a towarów mamy po szyję – wtedy można pokusić się o takie spektakularne rozwiązania; nie będzie wtedy również gwałtownego bezrobocia.

@ Haspen – pisałeś o alejach po zewnętrznej stronie. Oczywiście to miłe i przydatne, ale problem jest z narożnikami. Są dwa pola na zewnątrz do ozdobienia, a aleja może udekorować tylko jedno. Częściowo można to rozwiązać tworząc wyjścia z dzielnicy; tam stać będzie blokada drogi. Można też w miejscu brakującej alei wstawić ławkę, park lub kolumienkę, ale trochę szkoda jest :P Do tego jak postawię agorę, to i tak trzy domy będzie trzeba przesunąć w dół bo aleja nie będzie mogła jej objąć. O ile przypadku domów zwykłych to pestka, to jeśli chodzi o domy elity... Jedynie dwie agory obok siebie mogę postawić ;D

enost

  • Gracz
  • *****
  • Wiadomości: 273
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: Najekonomiczniejsza dzielnica
« Odpowiedź #24 dnia: 20.08.2011, 17:12:23 »
Dzielnice powinny być jak najbardziej ekonomiczne, czyli lepiej żeby żaden budynek się nie powtarzał. Poza tym jak dzielnica jest rozległa to istnieje prawdopodobieństwo tego, że jakaś część podupadnie, bo dostawca usług nie zdąży na czas.

Anelg

  • Nie do końca
  • Gracz
  • *****
  • Wiadomości: 388
  • Płeć: Kobieta
  • Lurker? Zaglądaczka? Nieważne :P
    • Zobacz profil
Odp: Najekonomiczniejsza dzielnica
« Odpowiedź #25 dnia: 20.08.2011, 17:18:58 »
Dlatego tak 1500-1620 ludzi powinno starczyć. Tak na wypadek, gdyby był potrzebny Herakles. :) A kolonie jakoś często gęsto po macoszemu traktuję :P

ziemek8

  • Administrator
  • Gracz
  • *****
  • Wiadomości: 1528
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: Najekonomiczniejsza dzielnica
« Odpowiedź #26 dnia: 20.08.2011, 17:24:22 »
Jeśli chodzi o jednoagorowe dzielnice to pewnego razu zbudowałem taką, że kupcy z agory nie zdążali z dostarczaniem towarów (na pewno żywność, inne - nie jestem pewien), mimo że spichlerz i magazyny stały zaraz poza dzielnicą (chociaż był to kawałek, bo dzielnica była w samym środku (jakieś 15-25 jednostek odległości)).

icnw

  • Gość
Najekonomiczniejsza dzielnica
« Odpowiedź #27 dnia: 08.11.2011, 12:47:28 »
Witam wszystkich, moim zdaniem najekonomiczniejsza dzielnica to 12x16 drogi, wewnątrz 20 budynków a na zewnątrz 20. Pewnie zastanawiacie się jak to możliwe:>. Na jednym kancie jest szpital a, na drugim teatr. Zaoszczędzasz 3 i 4 kratki. Nie stawiam szkoły i -II- teatralnej oraz podatków i strażników. Jedyny problem to na początku z wodą, ponieważ w połowie nie idzie dalej bo już jej nie ma, a później jak w drugą stronę pójdzie jest git. Na początku dam 1 dzielnice, później mogę dać w paint-cie zarys 3 jak ktoś need:P. Nie daje podatków i strażników ze względu nie lubię podatków filozofia i strażników bo nie ma czego chronić. Nigdy nie mam złodziei ani rabusiów. Z mojej dzielnicy wychodzi 2400. Stworzyłem misje, a teraz ją rozbudowuje, w której miałem 15200= 14400 pospólstwa i 800 wojowników. Zamieszczam screen. Pozdrawiam
http://img526.imageshack.us/img526/2811/placwki.png

SnikerS

  • Gracz
  • *****
  • Wiadomości: 10
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Najekonomiczniejsza dzielnica
« Odpowiedź #28 dnia: 22.03.2012, 01:09:36 »
Fajny temat. Zastanawiałem się właśnie jak to budowanie wygląda u innych graczy.

Bardzo ciekawa ta informacja o tym budowaniu w diamond, fajnie to wygląda na tym schemacie (choć całego nie mogłem rozszyfrować 8) wolałbym to zobaczyć w praktyce na screenie, lub jakimś save'ie, posiada ktoś może?).

Ja od dawna buduję według mojego wyrobionego schematu.  I z tego co widzę, nawet nieźle wypada to liczbowo. Wychodzi mi po 2580 na osiedle. Wrzucę screena.

A jak z domami elit? O nich nic nie wspominaliście  :) Macie też jakieś ciekawe schematy? Ciekawe jaki tu jest rekord domów na jedno osiedle.
Ja buduję 14 domowe osiedla elit. Zaczynam od 4 małych budynków i dużej agory (jak na screenie), po środku bulwar a z obu stron po 7 domów elit, a na końcu teatr z gimnazjum. Więc w sumie nic szczególnego, bo w zwykłej linii prostej, można pewnie dużo więcej wycisnąć z jakimś niestworzonymi kombinacjami.

ps. niesamowita ta gra, od tylu lat powracam do niej co kilka miesięcy, no i nadal mnie nie nudzi  ;)

KazuaR

  • ( ͡° ͜ʖ ͡° )つ──☆*:・゚
  • Gracz
  • *****
  • Wiadomości: 525
  • Płeć: Mężczyzna
  • Not enough minerals.
    • Zobacz profil
Najekonomiczniejsza dzielnica
« Odpowiedź #29 dnia: 23.03.2012, 15:36:07 »
Sam kiedyś robiłem dzielnice na zasadzie prostokąta, ale z czasem przestawiłem się na budowanie wzdłuż prostego odcinka drogi.

Pomysł z dzielnicą dla plebsu ciekawy, ale IMO ekonomiczność trochę psują elementy estetyki zabierając miejsce oraz zubożając skarbiec.

ziemek8

  • Administrator
  • Gracz
  • *****
  • Wiadomości: 1528
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Najekonomiczniejsza dzielnica
« Odpowiedź #30 dnia: 24.03.2012, 11:43:00 »
Apropos estetyki - zawsze warto używać alei na drogach dzielnic. Też kosztują wiele, ale czasem umozliwiają postawienii dodatkowych domków.

 

W szybkiej odpowiedzi możesz użyć kodów BBC i uśmieszków tak jak przy normalnej odpowiedzi.

Nazwa: Email:
Weryfikacja:
Wpisz litery widoczne na obrazku
Posłuchaj liter / Prośba o inny obrazek
Wpisz litery widoczne na obrazku:
Napisz malymi literami ile to jest trzy odjac jeden (na koncu (bez spacji) dopisz cyfre cztery):
Napisz malymi literami ile to jest piec odjac dwa (na koncu (bez spacji) dopisz cyfre jeden):
Napisz malymi literami ile to jest piec odjac jeden (na koncu (bez spacji) dopisz cyfre piec):

Witamy!

Dostęp dla gości
Niezarejestrowani goście mają pełny dostęp do zasobów wortalu, muszą jednak podawać odpowiedzi na antyspamowe pytania kontrolne. Zachęcamy do rejestracji, aby wygodniej korzystać z wortalu, móc identyfikować się w naszej społeczności oraz móc modyfikować ustawienia wortalu pod swoje gusta.

Pliki Cookie
Używamy plików Cookie, aby ułatwiać korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych i reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Rozumiem