Bogowie.
Bóstwa greckie pozostają bez zmian, dochodzi jedynie jedna bogini - łagodna i miłosierna Hestia, której staranne zabiegi, by na Olimpie i na ziemi panował względny spokój powodują, że - za jej namową - niektóre bestie i armie opóźniają swój atak. Po wybudowaniu sanktuarium, jeżeli opcja większej prośby zostałaby wprowadzona, na życzenie powściąga gniew mściwego boga i powstrzymuje jego nadejście. Jest to jednak wyczerpujące i roztrzęsiona Hestia rzadko decyduje się na podobny czyn.
Poniżej hierarchia bogów i bestii im podległych. Większość pozostaje bez zmian z oryginałem.
Zeus - Cyklop (bardzo rzadko może wysłać swego Orła na polowanie, gdyż ten zasadniczo podlega gestii Prometeusza)
Posejdon - Kraken
Hades - Cerber
Hera - Hydra*
Demeter - Spiżowy byk
Atena - Arachne, Meduza**
Apollo - Gryf
Artemida - Potworny dzik
Hestia - Eris
Ares - Smok
Hefajstos - Talos
Afrodyta - Hektor
Hermes - Mantikora
Dionizos - Menada
*istnieje również pomysł, by Hera opiekowała się Karkinosem, którego nasłała niegdyś na Heraklesa. Wówczas Hydra musiałaby podlegać któremuś z tytanów. O tym napiszę później, przy opisach samych tytanów i ich ulubieńców. Innym z pomysłów jest opieka Hery nad Argosem, stuokim olbrzymem, którego jedynie Orfeusz potrafi ułagodzić.
**Atena ma aż dwójkę popleczników. Jest to spowodowane potrzebą harmonii wśród herosów, wśród których niepokojąco dużo bestii musiałby zabić Herakles. Tym samym również Ptaki stymfalijskie musiały zniknąć z "jadłospisu".
Bestie sprzymierzone z tytanami i tytanidami:
Gaja - Pyton
Uranos - Syrena
Kronos - Erynia
Reja - Lew nemejski
Atlas - Ladon
Prometeusz - Orzeł
Hekate - Medea*
Hyperion i Teja - Pentezylea
Astrajos i Eos - Eol i Wichry**
Okeanos i Tetyda - Scylla
Pallas - Minotaur
Asteria i Perses - Echidna
Kojos i Fojbe - Sfinks
***Pan - Satyr/Helios - Feniks/Faeton
*Innym pomysłem jest to, by zamiast Medei na wężowym rydwanie, którą jedynie Jazon potrafi przepędzić z miasta, Hekate nasyłała na metropolię potężną Styks, której jedynie Achilles, obeznany z tajnikami nieśmiertelności, potrafi stawić opór. Wówczas Jazon - w zgodzie z mitologią - mógłby pokonać Spiżowego byka, a Menadę u Achillesa pokonałby inny heros.
**Wraz z pojawieniem się w mieście Eola, w mieście pojawiają się psotne Wichry. Sam Eol nie czyni nikomu krzywdy, jednak wraz z jego przedłużającą się w mieście obecnością wypuszcza kolejne z Wichrów. Początkowo pojawia się Zefir, który psotami rozprasza dostawców, później Notos, który przepędza ulewami i mgłą statki transportowe, aż wreszcie atakujący głównie uprawy Euros i niszczycielski, gwałtowny Boreasz.
***Ponieważ istnieją jeszcze cztery bóstwa związane z misjami, a nie samymi cywilizacjami, i tak samo życzliwe Grekom, jak i Atlantom, nie podjąłem decyzji, czy Atlantów wspierać będzie pomocny żeglarzom i nawigatorom Helios, czy też pasterski bożek Pan. Podobnie nie wiem, czy Helios ześle swego syna, Faetona, czy też świętego ptaka Feniksa.
Bóstwa "spoza" cywilizacji.
Charakter niektórych misji będzie wymagał wzniesienia świątyni jednemu z czterech bóstw, których przymierze z jedną lub drugą cywilizacją nie jest wiążące. Tym bogom nie można jednak wznieść sanktuarium.
Są to:
Temida, która wyśle milczącą i śmiercionośną Kariatydę, by rozprawiła się z tymi, którzy nie przestrzegają praw i unikają odpowiedzialności.
Tyche, kapryśna i filuterna bogini szczęścia, której chimeryczne nastroje odpowiadają nazwie jej pupila, Chimery.
Eros, przedwieczny bożek pożądania. Ci, których żądze są nienasycone, powinni się strzec równie nienasyconej Lamii, żerującej na ścierwach nieszczęsnych przechodniów.
Pan, koźli bożek pasterzy, nasyłający swych mniej dostojnych kamratów, Satyrów, by wabili ofiary na moczary.
albo
Helios, wszechwidzący bóg słonecznej tarczy, którego syn, Faeton LUB rozżarzony ptak, Feniks, doszczętnie spalą Twoje miasto.